Batı’mızda hüsran, Doğu’muzda şenlik!

Eklenme Tarihi19.07.2015 - 2:30-Güncellenme Tarihi18.07.2015 - 22:23

Türkiye’nin Batı ve Doğu komşuları Yunanistan ve İran, bir gün arayla can alıcı anlaşmalara imza attılar. Her 2 anlaşma da yakın ilişki içinde olduğumuz bu 2 bölgede, şimdiye kadar alıştığımızdan farklı gelişmeleri beraberinde getirecek.


2 anlaşmanın gösterdiği ortak gerçek, günümüzde dünya ekonomisine ve finans sistemine entegre olmanın ne kadar yaşamsal olduğu. Yunanistan, bu sistemden çıkması halinde başına geleceklerden dolayı kriz geçiriyor; İran ise yıllardır küresel ekonomik sistemden uzak kalması nedeniyle düştüğü zor durumdan kurtulma umudu doğduğu için bayram ediyor.

Yunanistan ve İran
Yunan halkı, kendisine dayatılan kemer sıkma politikalarına hayır dedikten sonra, Başbakan Aleksis Çipras’ın imzalamak durumunda kaldığı bir anlaşmayla daha düşük bir refah seviyesinde yaşamaya mahkûm oldu. Rahat yaşamaya alışmış Yunan toplumu için artık hayat çok zor; bankalarda para yok, insanlar evlerinde domates, patlıcan yetiştirerek yaşamı idame ettirmeye çalışıyorlar.   
İran’da ise anlaşmanın imzalanmasından sonra halk sokaklarda şenlik yapıyor. Bu anlaşmanın, yıllardır pek çok şeyden mahrum kalmış 76 milyon İranlıyı, uluslararası dev firmaların ürünleriyle buluşturacağı umuluyor. İranlı bir bakanın dediği gibi “İran, dünyadan izole olmuş bir adacık haline gelmişti; bu anlaşma ülkeyi dünya ile buluşturacak, barışa uzanan bir köprü...”
Yunanistan’ın dünyayla uzun yıllardır varolan bu barış köprüsü ise maalesef her geçen gün bir miktar daha çöküyor!

100 milyar $
Bu nükleer anlaşmayla İran’ın ambargo nedeniyle dış ülkelerde dondurulmuş 100 milyar doları serbest kalacak ve böylelikle petrol üretim tesislerinden havayollarına ülkede eskimiş altyapılar, demode olmuş teknolojiler süratle yenilenecek. Bu ve benzeri yatırımlardan pay almak isteyen Fransız Total, İtalyan Eni gibi petrol devleri hiç zaman kaybetmeden temaslara başlamışlar bile...
Merkez Bankası Başkanı’na göre İran, 4-5 ay içinde uluslararası bankacılık transaksiyonları için gerekli elektronik bankacılık sistemi SWIFT ağındaki yerini yeniden alacak. İş dünyası için en önemli ve hayati değişim bu olacak; zira günümüz dünyasında iş yapabilmenin yolu buradan geçiyor. Böylelikle İran’dan ve yurt dışından herkes para gönderebilecek ve alabilecek.
Türkiye’yi de yakından ilgilendiren bölgesel politikalara gelince... Anlaşma, İran’ın bölgesel politikalarını değiştirmesini gerektirmiyor. Bölgesel oyuncu olarak kalmasına itiraz yok; buna karşılık küresel düzeye çıkmasını engelliyor.