Bu kitap, mükemmel yılbaşı armağanı olur

Gazetemiz Milliyet’in, kız çocuklarının okullaşması için Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği ve “Baba Beni Okula Gönder” sloganıyla 3.5 yıldır yürüttüğü eğitim seferberliğinin ilk aylarıydı.
Ağrı’da bir hudut karakolunda askerliğini yapan Mahfuz adındaki bir erden bana bir mektup geldi. Mektuptan 1 tane 20 lirayla 4 tane kâğıt 1 YTL çıktı. Er Mahfuz, mektuba düştüğü notta 24 YTL’lik asker maaşını gazetemizin Baba Beni Okula Gönder kampanyasına bağışladığını bildirirken, “Artık çarşı iznine 15 günde 1 yerine ayda 1 çıkabileceğim” diyordu. Mahfuz ayrıca kendisini, bizim kampanyanın Doğu ve Güneydoğu Anadolu sorumlusu ilan etmişti. Çok duygulandım ve ertesi günkü yazımda bu olayı anlattım.

Önce 100, sonra 200 kız
Yazının yayımlandığı sabah Metro Group Türkiye Temsilcisi Nurdan Tümbek Tekeoğlu telefon etti; gözyaşları içinde “Okula gidemeyen bir kızımızı yılda 300 YTL ile okullu yapmak mümkünse, biz Metro olarak 100 kızımızı okuturuz” dedi.
Kendisine bu bursların 1 yılda kesilmeyip 3 yıl verilmesi gerektiğini, aksi halde 6. sınıfa ya da 9. sınıfa başlatacağımız kızlarımızın, 1 yıl sonra yine okula gönderilemeyeceğini anlattım. “Yani 1 kızımızın okullu olması için 3 yılda toplam 900 YTL lazım” dedim. Hiç düşünmeden ona da “Tamam” dedi.
Bu tür duygulanmalar bazen kısa süreli olabilir. Nurdan için tam tersi oldu; ÇYDD’nin 100 kıza burs için belirlediği Muş iline gidip de oradaki yokluğu, yoksulluğu, imkânsızlığı görünce, bu işe iyiden iyiye yüreğini koydu. ÇYDD Başkanı Prof. Dr. Türkan Saylan’ın da önerisiyle birkaç ay içinde başka bir ilde 100 kızı daha okullu yaptı.

Neden 1000 kız olmasın?Bu kitap, mükemmel yılbaşı armağanı olur
Kendisi de 2 kız evlat sahibi olan Nurdan’a bu da yetmedi. Artık bizim kampanyayla ilgili sürekli fikir üretmekten kendini alamıyordu. Bir sabah Nurdan, yine heyecan içinde telefon etti:
“Meral Hanım, İSO Türkiye’nin 500 büyük sanayi kuruluşunu açıklamış. Türkiye’de de hâlâ eğitimle tanışmamış 500 bin kız çocuğu var. Bu kuruluşların her biri 1000 çocuk okutsa, bir anda okula gidemeyen tek kızımız kalmaz.”
Nurdan Tümbek Tekeoğlu’nun bu çağrısına köşemde yer verdim, ama fazla ilgi çektiğini söyleyemem. Ancak o yılmadı. Metro Group Türkiye olarak burs verilen kız sayısını 200’den 1000’e çıkartmak için kolları sıvadı. Artık bu konuya sadece yüreğini değil, zamanını ve emeğini de vermeye başladı: Türkiye’deki Metro Group şirketlerinin yetkilileriyle görüştü, Almanya’daki merkezi ikna etti ve... Metro Group şirketlerinin burs verdiği kızlarımızın sayısı 1000’e yükseldi.
Nurdan bununla da yetinmedi. Metro’nun 10 ilde okuttuğu 1000 çocuğun, eğitim dışındaki masraflarını da karşılayabilmek için, ekip arkadaşlarıyla birlikte bir kitap yazmaya soyundu.
Metro Group Türkiye temsilciliğinden 8 kişi, Anadolu’nun dört bir yanına dağıldılar. Metro’nun burs verdiği 100 kızdan en başarılı 45 öğrencinin hayatını kitaplaştırdılar.
Her birinin ayrı bir masalsı hikâyesi olan İmkânsız Periler, size unuttuğunuz değerleri yeniden hatırlatacak.
Doğan Kitap, kitabı maliyetine bastı. Prof. Saylan Hoca, hasta olmasına rağmen büyük destek verdi. Satılan her 4 kitap, bir kız çocuğunun 1 aylık eğitimini karşılıyor.