CHP'de 1. devrim: % 33'lük cinsiyet kotası kabul edildi

Dün sabah ilk telefon, Ankara CHP Genel Merkezi'nden geldi. Arayan Genel Başkan Yardımcısı Perihan Sarı'ydı. Çarşamba günü yazdığım "CHP gerçekten yenilenecekse, kadın kotasını es geçemez" başlıklı yazıma atıfta bulunarak müjdeli haberi verdi:
"Yeni tüzüğümüzde kadın kotasını % 25'ten % 33'e çıkardık. Ve bu oran TBMM dahil, seçimle gelinen tüm görevler için geçerli olacak."
Kulaklarıma inanamadığım için olsa gerek, Sarı'dan tüzük taslağının ilgili maddesini göndermesini rica ettim; hemen gönderdi. Üstelik KADIN kotası olarak da değil, CİNSİYET kotası olarak yer verilmiş. Bundan alası, can sağlığı!

İl Genel Meclisi bile
Yeni tüzük taslağından ilgili maddeyi aynen aktarıyorum:
"MADDE 61a- Partinin katıldığı milletvekili genel seçimlerinde merkez yoklaması yoluyla belirlenecek adayların tespitinde, parti meclisi seçiminde, il, ilçe, belde yönetim organlarının seçiminde, il genel meclisi ve belediye meclisi üyelikleri için adayların tespitinde, kongre ve kurultay delegesi seçimlerinde en az yüzde 33 cinsiyet kotası uygulanır.
Seçimlerde kongre veya kurultay üye tam sayısının 5'te 1'inden az oy alanlar, asıl ya da yedek üyeliğe seçilmiş sayılmazlar. Her 2 cinsiyetten yeter sayıda aday çıkmazsa, katılan adaylarla seçim yapılır."
Biliyorsunuz CHP'de 1989'da Erdal İnönü döneminde tüzüğe konmuş, sadece Parti Meclisi (PM) üyeleri için geçerli % 25'lik kadın kotası vardı ve ite kaka uygulanıyordu.

CHPde 1. devrim: % 33lük cinsiyet kotası kabul edildi

CHP erkek partiydi
Zaten rakamlar ortada. En az % 33'lük cinsiyet kotasının tüzüğe girmesi için ciddi çaba harcayan CHP Kadın Kolları Genel Başkanı Deniz Pınar Atılgan'dan aldığım, mevcut durumu gösteren birkaç rakamı sizlerle paylaşmak istiyorum:
- CHP'li 530 Belediye Başkanı'ndan 6'sı kadın. Oran % 1
- 6139 Belediye Meclisi üyesinden 430'u kadın. Oran % 6.5
-612 İl Genel Meclisi üyesinden 31'i kadın. Oran % 5.1
-74 ilde İl Genel Meclisi üyesi kadın yok.

Gerçek sosyal demokrat
Yıllardır cinsiyet kotası için mücadele veren Kadın Adayları Destekleme ve Eğitme Derneği KA.DER'in Başkanı Çiğdem Aydın, % 33'lük kotadan fevkalade memnun: "Çok önemli bir gelişme. İnşallah Kurultay'da da kabul edilir. Çok sayıda kadın üyesi olan CHP'de, bu % 33'lük kotayı dolduracak kadınlar var. CHP'nin çok erkek dili vardı. Tüm kademelerde uygulanacak % 33'lük kota, bu dili de kadınsılaştıracak." Aydın'ın temennisine ben de katılıyorum: CHP'nin çok fazla kadına yönelik politikası yoktu. Umuyoruz ki bu cinsiyet kotasından sonra CHP, gerçek bir sosyal demokrat parti gibi kadın haklarını savunur hale gelecek. Benim açımdan tüzükteki bu değişiklik, CHP açısından bir devrimdir.