Clinton’a Kamil Vazo, Obama’ya Gece Vazo

Bana Türkiye’nin yüz akı 3 şirket söyle deseniz, mutlaka Şişe-Cam’ı sayarım; sanırım pek çok kişi için de bu böyledir. Hediye almamız gerektiğinde, her evde kullanılabilecek ürünleri ve çok makul fiyatlarıyla Paşabahçe mağazaları, çoğumuz için can simididir. Dahası Paşabahçe’nin çay fincanı ya da su bardağı olmayan ev var mıdır bilemiyorum.
7 yıl önce yeni evime taşındığımda, dizaynı en hoşuma giden su bardağını Paşabahçe’den tanesi 1 liraya almıştım. Yine o günlerde eve “hayırlı olsun”a gelenlerin, Paşabahçe’nin tarih-kültür-cam serisinden getirdikleri çakradan kaftana hikâyesi olan cam eşyalar, hâlâ salonumun baş köşesinde dururlar ve her baktığımda estetik olarak ruhuma hitap ederler.

Mevlana’nın 7 öğüdü
Önceki gün bir grup meslektaşımla Paşabahçe Mağazaları Genel Müdürü
Esra Tokel’i dinlerken hatırladım ki tarih-kültür serisi sadece biz sıradan vatandaşlar için değil, devlet erkanı için de cankurtaran oluyor.
Örneğin Papa 16. Benedictus Türkiye’ye geldiğinde Ayasofya’nın duvar mozaiklerinden esinlenerek üretilmiş Deesis Vazo armağan edilmiş. Devlet büyüklerimiz, ABD başkanları için hediye seçerken Mevlana’nın 7 öğüdüne gönderme yapan “7 Koleksiyonu”nu tercih etmişler. Bill Clinton’a kemale ermiş insan anlamına gelen “Kamil Vazo”, Barack Obama’ya ise “Gece Vazo” armağan edilmiş. Biz Gece Vazo’yu duyunca, Obama’nın siyahi teniyle bağdaştırıp gülüştük ama, meğer gecenin anlamı, Rumi’nin “kusurları örtmede gece gibi ol” öğüdüymüş. Zaten vazo da siyah değil, laciverte yakın gece mavisiymiş!

Paşabahçe’nin hikâyesi
1935 yılında Atatürk’ün kararıyla kurulan Şişe-Cam’ın bünyesinde yer alan Paşabahçe Mağazaları, önümüzdeki dönemde yeni ufuklara yelken açıyor. Artık sadece iç pazarda değil, Rusya, Ortadoğu ve Avrupa’da da mağazalar açacaklar.
Paşabahçe’nin ilk mağazası 10 ekim 1957’de İstiklal Caddesi’nde kurulurken amaç züccaciyeyi özendirmek, perakendeyi teşvik etmekmiş; kâr hedefi falan konulmamış. 1990’dan sonra mağazalarda ürün çeşitlemesine gidilmiş; kendi üretimleri cam ev eşyalarının yanı sıra porselenlerden çatal-bıçak takımlarına ürün yelpazesi çok genişletilmiş.

Tarih-kültür-cam
Tarih-kültür-cam serisine, 1999’da Osmanlı İmparatorluğu’nun 700. kuruluş yıldönümü koleksiyonuyla başlamışlar. Kültürümüzü gelecek nesillere aktarmayı amaçlayan bu ilk koleksiyonun başarısı üzerine, bugüne kadar hemen hemen her yıl yeni bir koleksiyon çıkartmışlar. Genel Müdür Tokel, bu koleksiyonları “üzerine kuş kondurduğumuz ürünlerimiz” diye tanımlıyor.
İlk koleksiyonun ardından 2000 yılından bu yana Paşabahçe Mağazaları’nda YAŞAM ve BUTİK olmak üzere 2 ayrı konsepti görüyoruz. Bu arada Paşabahçe tasarım ekibi, evde günlük kullandığımız ürünler için de Aydın Boysan’dan Latif Demirci’ye, Behiç Ak’tan Selçuk Demirel ve Alev Ebüzziya’ya, tasarımını tanınmış isimlere yaptırdıkları ürünleri de bizlerle buluşturuyor.
10 ekim perşembe günü, İstiklal Caddesi’ndeki ilk mağazanın açılışının 56. yıldönümünü kutlarken, Zorlu’da da 42. mağazalarını açmışlar. 11 ilde toplanmış olan bu mağazaların yarısı İstanbul’da.