Davos ahalisi cinsiyet değiştirirken

DAVOS

İsviçre’nin küçük dağ kasabası Davos’ta bu yıl, daha önce hiç görmediğimiz kadar yüksek kar tepeleri var. Kimi yerde 4-5 metreye ulaşan duvarlar oluşturuyorlar. Yollarda zar-zor yürürken, ayağım kayıp da bu kar duvarlarından birinin içine gömülüvereceğim diye ödüm kopuyor.
Bu yılki YENİLİK, daha önce görmediğimiz kar duvarlarıyla sınırlı değil elbette. Örneğin son 4-5 yıldır, her seferinde sayıları katlanarak artan, hatta Davos’u istila etmekte oldukları söylenebilecek Çinliler pek yok ortada. Dünya Ekonomik Forumu toplantılarının tarihi hiç değişmez; mutlaka ocağın son haftası yapılır. Meğer bu yıl Çinlilerin yılbaşı kutlamalarına denk gelmiş. Eminim bu yokluklarını gelecek yıl fazlasıyla telafi edeceklerdir.

Fatma Şahin, Güler Sabancı
Davos’ta bu yıl bariz olarak göze çarpan bir diğer yenilik, etkili ve yetkili mevkilerde olan kadın nüfusundaki ciddi artış. Gerek IMF ve WHO (Dünya Sağlık Örgütü) gibi uluslararası kurumların, gerek MIT, Harvard ve Brown gibi kalburüstü üniversitelerin başkanlık koltuklarında kadınlar oturmaya başlamış. Dev uluslararası şirketlerin üst yönetimlerindeki kadın varlığında dikkat çekici bir artış var.
Devlet başkanları ve başbakanlar deseniz keza; örneğin Forum’un açılışında 3 kadın lider -Almanya Başbakanı Angela Merkel, İsviçre Devlet Başkanı Eveline Widmer-Schlumpf ve Danimarka Başbakanı Helle Thorning-Schmidt- aynı salondaydı; ilk 2’si bize hitap etti. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin’in de ilk Türk kadın Bakan olarak bu yıl Davos’a geldiğini hatırlatmak isterim. (Davos toplantılarına, 42 yıllık tarihi boyunca Türkiye’den katılan tek kadın siyasetçi, Başbakan olduğu dönemde Tansu Çiller’di.)
Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı, küresel iş dünyasının önde gelen 100 liderini bir araya getiren Uluslararası İş Konseyi’nin üyesi olarak 6 yıldır Türkiye’den birikimli bir iş kadını olarak Davos ahalisinin gönlünü fethediyor. Sabancı’nın 2. olduğu “Dünyanın en güçlü 50 kadını” sıralamasında 1. olan Kraft Foods’un CEO’su Irene Rosenfeld ve 6. olan DuPont’un CEO’su Ellen Kullman da burada.


Erkekten kadına güç kayması
Anlayacağınız dünyada yalnızca Batı’dan Doğu’ya doğru değil, erkekten kadına doğru da ciddi bir güç kayması olacağa benziyor. Bu radikal değişimin burada farkına varmamız da çok doğal, zira Davos toplantıları her zaman, geleceğin sinyallerini önceden önüme koyabildiği için, benim açımdan çok değerli olmuştur.
Dünya Ekonomik Forumu (DEF) yönetimi uluslararası dev şirketlerden oluşan 100 büyük sponsoruna, kadın katılımcı sayısını artırmaları için % 20’lik kota koymuştu. DEF’e her yıl ödedikleri 500 bin İsviçre Frangı karşılığında 5 kişilik giriş kartı verilen bu şirketlere “5 kişiyle geleceksiniz, 1’i mutlaka kadın olacak” denmişti. Bu kota da işe yaradı.
Burada beraber olduğumuz etkili ve yetkili kadınlardan birkaçının adlarını sıralarsam ne demek istediğimi, sanırım daha iyi anlatabileceğim:
* IMF’in ilk kadın Başkanı Christine Lagarde
* Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) Başkanı Margaret Chan
* Uluslararası İşçi Sendikaları Konfederasyonu Genel Sekreteri Sharan Burrow
* BM Genel Sekreter Yardımcısı, eski Şili Devlet Başkanı Michelle Bachelet
* BM Dünya Gıda Programı Başkanı Josette Sheeran
* Bilim adamı olmak isteyen pek çok gencin hayallerini süsleyen MIT Üniversitesi’nin Başkanı Susan Hockfield
* Harvard Üniversitesi Başkanı Drew Gilpin Faust
* Brown Üniversitesi Başkanı Ruth Simmons
* 2011 Nobel Barış Ödülü’nü paylaşan 3 kadından Libyalı barış aktivisti Leymah Gbowee
* Tayland Başbakanı Yingluck Shinawatra
* 2005 yılında küçük bir sermaye ile kurduğu Huffington Post’u geçen yıl 315 milyon dolara American Online’na satan Arianna Huffington