Diliyle kuş tutan kadın milletvekili adaylarımız

Son 2 haftada TBMM’ye girmek isteyen çok sayıda kadın adayla konuşma ve onları dinleme imkanım oldu.

Seçim gezisi olarak ben, seçilecek yerlerdeki kadın adaylarının çokluğu nedeniyle Eskişehir’i tercih etmiştim. AKP bu seçimde mevcut 3 milletvekilini korursa, Meclis’e toplam 6 milletvekili gönderen Eskişehir’de -CHP ve MHP’nin 1. sıra adayları da kadın olduğuna göre- % 50-50 cinsiyet eşitliği sağlanmış olacak. (bakınız 22 mayıs günkü seçim yazım)

Eskişehir’den döner dönmez Haklı Kadın Platformu (HKP) olarak TBMM’de temsil edilen partilerin kadın milletvekilleri ve adaylarını buluşturduğumuz “dayanışma” toplantısı düzenledik. Ve hikayelerini dinlediğim bütün kadınlarla iftihar ettim. Gerçi tepeden yasak geldiği için AKP’li kadın adaylar toplantıya katılamadılar, ancak gelebilseydiler eminim onlar da çok dişe dokunur şeyler anlatacaklardı…

Kaya’nın başörtüsü

MHP milletvekili ve Başkan Yardımcısı, Eskişehir 1. sıra adayı Dr. Ruhsar Demirel, Eskişehir’de MHP seçim ofisindeki sohbetimizde çok isabetli bir tespitte bulunmuştu: “Erkek adaylar için iyi bir eğitim, başarılı kariyer yeterli olabilir, ancak aday kadınsa yetmez. Hepsi olacak, ama kadınların ilaveten dilleriyle kuş tutabilmeleri de gerekiyor!”

Hakikaten görüştüğüm adayların tümü dilleriyle kuş tutabilen kadınlar; yine de ayrımcı saldırıların hedefi olmaktan kurtulamıyorlar. Örneğin Halkların Demokrasi Partisi HDP’nin İstanbul 1. bölge 2. sıra adayı Hüda Kaya HKP toplantısında anlattı:

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 9 mayısta Brüksel’de konuşma yaparken Hüda Kaya’nın adını da anarak “Bunların başörtülüsü de bir garip. Neden bunu aday yapıyor? Acaba samimi Müslümanları nasıl kandırırız diye… Onun için o türleri aday yapıyor” demiş. Hemen internetten baktım, valla aynen böyle demiş Sayın Erdoğan!

Siyaset masteri

CHP’nin Eskişehir 1. sıra adayı Prof. Dr. Gaye Usluer’in siyasete yolculuğuna vesile olan ise eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül. Gül 2007’de Cumhurbaşkanı olduktan 1. olduğu halde ilk atamadığı rektör Prof. Usluer’miş. Sonradan 1. gelip de atanamayan çok kadınlar-erkekler olmuş; ama ilk olduğu için Usluer’inki medyada çok ses getirmiş. “Sarsıldım tabii, ama kimseyle kavga etmedim, kimseye küsmedim” diyor.

Ve CHP’den teklif gelince de siyasete yolculuk başlıyor. Bana göre en sıradışı olan, Gaye hanımın “madem ki siyaset yapıyorum, alaylı değil mektepli olmalıyım” diyerek Ankara Üniversitesi’nde Siyasal Bilimler masterına başlamış olması. O yaşta siyasete giren hangi erkek kalkıp da bu işin teorisini öğreneyim der?

AKP’nin Eskişehir 3. sıra adayı Prof. Dr. Emine Nur Günay da10 parmağında 10 marifet bir kadın. Finansal krizler ve bankacılık sistemleri üzerine uzmanlaşmış. 2000’li yıllara gelindiğinde KOBİ’ler ve bilgi odaklı ekonominin kalkınma için önemini kavrayarak bu alana yönelmiş. TÜBİTAK ve Avrupa Birliği 7. Çerçeve Programı’ndaki çalışmalarıyla büyük resmi görme imkanı bulmuş. Boğaziçi Üniversitesi İnovasyon ve Rekabet Araştırma Merkezi Müdürü’yken kasımda Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun ekonomi başdanışmanı olarak siyasete geçiş yapmış…