Direnişçilerin yaratıcılığı, ihracatın kilogram fiyatını yükseltir

Apolitik diye beğenmediğimiz gençler, hepimizi esir almış durumda. Gönüllü bir esaret bu. Günlerdir bilgisayarlarımızın, IPad’lerimizin başına kilitlenmiş, olan-biteni sadece endişeyle değil, aynı zamanda hayranlıkla da izliyoruz.
O ne mizah, o ne yaratıcılık, o ne müthiş zekâ...
Perakende sektörü günlerdir kan ağlıyor. Gelişmeleri anında izleyebilmek için kimse alışverişe çıkmıyor, lokantalara gitmiyor. Sinemaların cirosu % 70 düşmüş. Gençler, gece kulüpleri ve ev partileri yerine, Taksim’de (ya da bulunduğu ilin direniş meydanında) olmayı daha anlamlı, hatta eğlenceli buluyor. Gündüz işine-okuluna giden de işi bitince soluğu meydanlarda alıyor.

Kelime Oyunu
Medyanın en sansürlü olduğu günlerde TV kanallarını zaplarken bir bakıyorsunuz İhsan Varol, Bloomberg TV’deki başarılı programı Kelime Oyunu’nda yarışmacılara şöyle sorular soruyor:

Baş belası denilen sosyal ağ?
Twitter

Ana akım tarafından terkedilip sosyal medyaya mahkûm edilen vatandaşın tutunduğu dal?
Sanal alem

Sağduyusunu kaybetmiş güç kullanımını niteleyen söz?
Orantısız

Göz, burun, ağız ve akciğerlerdeki mukus zarlarına saldıran maddenin en gevşek halindeki silah?
Biber gazı

Demokrasi solungacı?
Gaz maskesi

THY grevi videosu
Uçağa biniyorsunuz; kalkışta hostes, güvenlik önlemlerini elleriyle tarif ederken kıkır kıkır gülüyor. Nedenini ancak uçaktan inip de internete girince anlıyorsunuz. Grevdeki THY çalışanları, uçaklardaki güvenlik brifingini güncele uyarlamışlar, THY’nin merkez binasının önünde kızlı-erkekli, fevkalade mizah yüklü, dokunaklı ve eğlenceli bir protesto ortaya çıkmış. Ben tek bir örnek vereceğim; siz bu kısacık videoyu mutlaka izleyin:
“Can yeleğiniz, yanınızda duran arkadaşınızdır. İhtiyaç halinde kolunuzu uzatmanız yeterlidir. Acil durumlarda moral ve motivasyon, can yeleğiniz tarafından verilecektir. Can yeleğinizi tutun, kendinize doğru çekin ve sıkıca sarılın. Sonra birlikte ister ağlayın, ister gülün.” (Tabii bu sırada herkes, uçaktaki el hareketleri ve mimiklerle yanındakine sarılıyor)
Öte yanda her gün farklı bir Gezi Gündemi karşınıza çıkıyor. Pazartesi Devrim Market açıldı; salı taşlardan raflar yapılarak Gezi Kütüphanesi kuruldu. Çarşamba gündem Miraç Kandili’ydi; kandil simitleri dağıtıldı...
Bu arada klasik müzik sanatçıları ve orkestralar da Başbakan’ın “yıkacağız” dediği AKM’nin önünde konserler verdiler. Dış ülkelerden “çapulcu” kelimesini tercüme etmek isteyen yabancı destekçilerin ısrarıyla, sonunda “Every day I am capuling” terimini dünya literatürüne kazandırdık...

2023 hedefi için
Yukarıda da görebileceğiniz gibi protestocuların, Nowa reklamından esinlenerek hazırladıkları “Tayyip connecting people” afişi, aslında çok da gerçek; yeter ki bu yeni enerji doğru kanalize edilsin.
Bu gençler çok yaratıcı; Başbakan’ın 2023 için koyduğu iddialı hedeflere ulaşılması için bu yaratıcılıktan mutlaka yararlanılmalı.
Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, ihracatımızın kilo fiyatını 10 yıl içinde 1.58 dolardan 3 doların üzerine çıkarabilmek için yırtınıyor. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün inovasyon seferberliği başlattı; katma değeri yüksek ürünler için her gün yeni bir teşvik veriliyor.
Sayın Çağlayan ve Sayın Ergün, açığa çıkan bu yeni enerjiye lütfen kulak verin.