Dünyayı yöneten kadınlar - 2

Sevgili okurlarım, Yeni yılın bu ilk gününde, geçmiş yıllardan farklı bir dilekte bulunacağım: Her gün yeni bir siyasi kriz ihtimaline karşı lütfen sinirlerinize hâkim olun; çünkü 2014’ü sağlıklı ve mutlu geçirebilmenizin baş koşulu bu.
Türkiye için dileğim ise siyasi ve ekonomik sistemde şeffaf, halkın denetimine açık, yeni sayfaların açılabildiği bir yıl. Ve tabii ki yerel yönetimlerde çok daha fazla kadını görebilmek!
“Dünyayı Yöneten Kadınlar” dizimizin pazar günkü ilk bölümünde Amerika’dan Rusya’ya, Güney Afrika’dan Arjantin’e dünyada sayıları hızla artan Merkez Bankası Başkanları’na ve uluslararası dev şirketlerin CEO’larına yer vermiştik. Bugün sıra ülkelerini yöneten kadınlarda...

Yaşlı Kıta’nın yenileri
8 yıldır Almanya Başbakanı olan Angela Merkel, hiç kuşkusuz dünyanın en etkili kadınlarından biri. Norveç ve Danimarka başbakanları da kadın; ancak cinsiyet eşitliğinin tavan yaptığı İskandinav ülkeleri için bu tablo artık sıradan; gerisinde ise durum hiç parlak değil. İsviçre’ye ilaveten Yaşlı Kıta’nın sadece 3 yeni devletinde kadınlar iş başında: Kosova, Slovenya ve Litvanya.

Güney Kore, Bangladeş...
Hindistan’dan Filipinler’e Asya bugüne kadar çok sayıda kadın lider gördü; ancak hepsi ya babalarının kızları, ya kocalarının eşleriydi; İndira Gandhi’den Bandranaike’ye pek çoğu o koltuğun hakkını vermiş olsa da...
Güney Kore’nin ilk kadın Cumhurbaşkanı Park Geun-hye için de durum farklı değil. Babası Park Chung-hee, tam 18 yıl ülkeyi yönetmişti. 155 milyon nüfuslu Bangladeş’te 2009’dan beri Başbakanlık koltuğunda oturan Şeyh Hasina Vecid de ülkenin kurucu Devlet Başkanı Mucibur Rahman’ın kızı. Tayland’da 2 yıldır görevde olan ilk kadın Başbakan Yingluck Shinawatra da yolsuzluk nedeniyle görevden ayrılmak zorunda kalan ağabeyinden koltuğu devralmış sayılabilir.

Latin Amerika açık ara önde
200 milyon nüfuslu Brezilya’da Dilma Vana Rousseff’un Cumhurbaşkanlığı koltuğuna oturmasıyla Latin Amerikalı’ların yarıya yakını, kadınlar tarafından yönetilir hale geldi.
Arjantin Devlet Başkanı Cristina Fernandez de Kirchner, 2007’den beri görevde. Şili’de Michelle Bachelet, yeniden Cumhurbaşkanlığı koltuğuna oturdu. Kosta Rika, Jamaika ve Trinidad&Tobago’nun devlet başkanları da kadın.
Bitmedi; arkadan gelenler de var. 15 milyon nüfuslu Guatemala, 10.3 milyon nüfuslu Dominik Cumhuriyeti ve 7.9 milyon nüfuslu Honduras’ın Devlet Başkan Yardımcıları kadın; bir sonraki hamle tabii ki başkanlık.
Afrika’da 16 milyon nüfuslu Malavi’nin Cumhurbaşkanı, cinsiyet eşitliği, yoksulluk ve açlık konularında sıkı aktivist Joyce Hilda Banda. 13.7 milyon nüfuslu Senegal ve 4.2 milyonluk Liberya’nın cumhurbaşkanları da kadın.