Gaziantep’in başarısı tesadüf değil

Gaziantep’e gidip de heyecanlanmamak mümkün mü?
İlk kez 26 yıl önce, Gaziantepli işadamı Bekir Okan’ın daveti üzerine Okan Tekstil ve Beslen Makarna tesislerini görmek üzere gittiğimde, gördüklerim-duyduklarım beni çok heyecanlandırmıştı. Önceki gün gazetemiz Milliyet’in Anadolu Buluşmaları çerçevesinde Gaziantep’te dokuzuncusunu düzenlediği “Geleceğe Yatırım, Türkiye’ye Yatırım” toplantısında da farklı olmadı. Gaziantepli işadamının dinamizmi, bardağın dolu tarafını görme ve çözüm üretme alışkanlığı, beni yine heyecanlandırdı ve Türkiye adına umutlandırdı.

Fatma Şahin farkı
Demirören Holding ve Milliyet Gazetesi Yönetim Kurulu Üyesi Meltem Demirören Oktay’la birlikte gittiğimiz Anadolu Buluşmaları’na her seferinde bir bakan katılıyor. Gaziantep durağımızda, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanımız Fatma Şahin’le birlikteydik. Ve onunla geçirdiğimiz 2 saat, diğer Anadolu Buluşmaları’yla karşılaştırdığımda -artık kadın bakan olmanın mı, Gaziantepli olmanın mı, yoksa hem Gaziantepli hem de kadın olmanın farkı mı bilemem- öylesine farklıydı ki...
Biliyorsunuz politikacılar konuşmayı sever; önlerinde kürsüyü, karşılarında da dinleyeni buldular mı, onları kolay kolay susturamazsınız. Fatma Şahin ise tam tersine konuşmak yerine dinlemeyi, kendi ifadesiyle “öğrenmeyi” tercih etti.
Hal böyle olunca İstanbul’dan giden biz Milliyet yazarları, Konukoğlu-Nakipoğlu-Topçuoğlu üçlüsü ve Sanayi-Ticaret odaları başkanlarıyla toplantıya tam kadro olarak katılan Gaziantepli işadamlarından ve Nejat Koçer gibi iş dünyasından AKP’ye transfer olmuş milletvekillerinden çok şey öğrendik. Dahası, edindiğimiz bilgilerin de ötesinde pinpon topu gibi gidip gelen kısa konuşmalar sayesinde- Gaziantepli olmanın ruhunu, psikolojisini, medeniliğini de bizlere yansıtabilme imkânını buldular. Buna fırsat verdiği için Sayın Bakan’a teşekkürlerimi sunuyorum.

Sanko’dan siyasete...
Fatma Şahin, Güneydoğu’nun ilk kadın milletvekili ve ilk kadın bakanı. İstanbul Teknik Üniversitesi Kimya Mühendisliği bölümü mezunu. Tıkır tıkır işleyen tam bir mühendis kafasına sahip. İTÜ’yü bitirip 24 yıl önce Gaziantep’e döndüğünde Sanko Tekstil’de işe başlıyor. Sanko Holding’in sahiplerinden Gaziantep Sanayi Odası Başkanı Adil Konukoğlu, “Bunlar İTÜ’den 3 genç kız, boya bölümünde işe başlamışlardı“ diye araya giriyor. Şahin, Sanko’da yöneticiyken siyasetin kazandığı değerli bir isim. AKP’nin kurucuları arasında.
Sabancı Üniversitesi’ndeki seminer nedeniyle İstanbul’da olduğu için maalesef kendisini göremedik; ama AKP’nin en başarılı belediye başkanlarından biri olarak göz dolduran Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Asım Güzelbey’in de Konukoğlu grubundan siyasete geçen bir isim olması, sanırım tesadüf değil. Ortopedist olan Dr. Güzelbey, Sanko’nun kurduğu 600 küsur yataklı hastanenin başhekimiyken belediye başkanlığına aday olmuş. 2 dönemdir de görevini başarıyla yürütüyor. Anlaşılan Sanko şirketlerinde münbit bir ortam var.
Anlatacaklarım bitmedi, ama yerim bitti. Önümüzdeki günlerde Gaziantep izlenimlerimi tekrar yazacağım.