Gençleri sosyal girişimciliğe özendirmek

Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı (TEGV) Genel Müdürü Nurdan Şahin’e aylar önce evet derken, bugüne kadar yaptığım jüri üyeliklerinin en keyiflisi olacağını düşünmemiştim doğrusu.
Gerçi Türkiye’nin dört bir yanından 18-29 yaş arası genç sosyal girişimcileri birbiri ardına dinlemek, kuşkusuz kendi başına heyecan verici; ama hepsi bu kadar mı şeker ve yaratıcı olabilirler?
Bilgi Üniversitesi’nin Dolapdere Kampüsü’nde önceki gün sabahın 9’undan akşamın 6’sına kadar -yarım saatlik yemek molası hariç- Iğdır’dan, Mersin’den, Sivas’tan, İzmir’den, Denizli’den, Antalya’dan ve İstanbul’dan, çoğunluğu üniversite öğrencisi gençlerle birlikte olduk. Akşam eve dönerken, 1.5 saat trafikte kalmama rağmen en ufak bir yorgunluk yoktu üzerimde. Sanki güne yeni başlamış gibiydim.

Her finaliste 3500 lira
TEGV’in İstanbul Bilgi Üniversitesi, International Youth Foundation (Uluslararası Gençlik Vakfı) ve Sylvan Laureate Vakfı ile Türkiye’de sosyal girişimciliğin yaygınlaşması ve toplumda pozitif değişime öncülük eden gençlerin sayısının artması amacıyla düzenledikleri BİLGİ Genç Sosyal Girişimci Yarışması’ndan söz ediyorum.
Gayet iyi kurgulanmış bu yarışmada birinci seçmek yok. Jüri 10 finalist seçiyor ve finalistlerden her birine 3500 lira ödül veriliyor. Dolayısıyla biz de önce 10 finalisti seçtik, ardından da bu 10 finalistten 2’sini, Amerika’da yapılacak uluslararası yarışmaya yarı finalist olarak göndermek üzere belirledik. Aslında diğer 8 finalistin de uluslararası yarışmaya bireysel olarak başvurma hakkı var, ama yarı finalist olarak değil tabii.
Size biraz da yarışmacıları anlatayım. Onur Çiçek 23 yaşında. Akdeniz Üniversitesi’ni kazanıp da Iğdır’dan Antalya’ya ilk geldiğinde önce yatacak yer sorun olmuş; yurtlar doluymuş, halk öğrenciye ev vermek istemiyormuş. Zar-zor bir ev bulmuş, ama tam takır. Eşya almak lazım. Bir de birbirinden pahalı kitapları satın almak gerekli...
Farklı bir kentte üniversite kazanan çoğu gencin benzeri sorunlarla karşılaştığını düşünen Onur, üniversdeliden.com diye bir site kuruyor. Üniversiteyi bitirdiği için evi boşaltacak olan abla ve abiler, bu site aracılığıyla yeni başlayacaklara evlerini, hatta eşyalarını devrediyor. Eşyalar kimi zaman parayla, kimi zaman bedava...

İhtiyaçtan doğmuş
Kitapların da benzeri şekilde ucuza, hatta ücretsiz olarak küçük sınıflara aktarıldığı, kâr amacı gütmeyen bu site, tam bir sosyal girişimcilik örneği. Tamamen ihtiyaçtan doğmuş, üniversite öğrencilerinin yaşadıkları sıkıntılara kendi aralarında yardımlaşarak çare üretmelerini sağlayan, paylaşma ruhunu temel almış başarılı bir platform.

Özel tiyatro sahibi
Sivas’tan gelen Cumhuriyet Üniversitesi öğrencisi 20 yaşındaki Ferhat Pekyiğit de dört dörtlük bir sosyal girişimci. Çocukluğundan beri tiyatroya çok meraklıymış. Daha 8 yaşındayken piyeslerde oynamaya başlamış. Sivas’ta gençlik tiyatrolarında oynarken yaşadıkları mevzuat sorunlarını aşmak için de 2 yıl önce bir özel tiyatro kurmuş: Aspendos Tiyatrosu.
Kapalı cezaevlerinde temsiller vermişler, kan bağışı, organ nakli, madde bağımlılığı gibi konularda mesajların daha kolay iletilmesi için oyunlar yazıp, okullarda, hastanelerde, eğitim merkezlerinde ücretsiz oynamışlar. Tabii profesyonel olarak bilet sattıkları temsillerin yanı sıra...
Kültür Bakanlığı’nın bir özel tiyatronun kamu yararına olduğuna kanaat getirip destek vermesi için, o tiyatronun 3 yıllık geçmişi olması gerekirmiş. Ancak Ferhat’ın tiyatrosu bir istisna olarak 1 yıl sonra Kültür Bakanlığı’nın desteğini almayı başarmış. (DEVAMI PAZARA)

DİĞER YENİ YAZILAR