Goetzel, Barış İçin Müzik Orkestrası’nı uçuracak

Bahçemizdeki manolya ağacı, 8 yıl önce ilk diktiğimizde küçücüktü. Şimdi öylesine büyüyüp serpildi ki boyu evin boyunu aştı; gelin gibi beyaz çiçeklerini açtığında artık en tepedekileri göremiyoruz bile...
Tıpkı Yeliz-Mehmet Baki çiftinin 2005 yılında, maddi imkânı olmayan çocukları müzikle buluşturmak amacıyla Edirnekapı’da Roman öğrencilerin ağırlıkta olduğu Ulubatlı Hasan İlköğretim Okulu’nun kömürlüğünde kurdukları müzik odası gibi... 10 yıl önce Barış İçin Müzik Vakfı’nı kurarak 15 öğrenci ve akordeonla bu yolculuğa başlayan Baki çifti bugün, maddi imkânı sınırlı 8-18 yaş arası 5 bin öğrencinin hayatını klasik müzikle zenginleştirmiş olmanın hem mutluluğunu yaşıyor, hem de sorumluluğunu taşıyor.

Enstrüman atölyesi
Bu 10 yılda öğrenciler önce asistan öğrenci, sonra asistan öğretmen ve öğretmen olmuş, çocukları eğitim gören aileler vakıfta gönüllü hizmet vermiş, enstrüman olarak da sadece akordeonla yola çıkılmışken şimdi piyano, keman, viyola, çello ve kontrbastan trompet ve perküsyona aklınıza hangi enstrüman gelirse hepsi mevcut.
Bu arada 3 senfonik orkestra, bir koro ve bir bakır üflemeli çalgılar topluluğu kurulmuş. Kariye Müzesi’nin hemen arkasındaki vakıf merkezinde enstrüman tamir atölyesi bile var; hatta bu atölyede öğrenciler de tamir işinde çalışıyorlarmış ki, kullandıkları enstrümanların kıymetini bilsinler...
Önceki gün vakıf merkezini ziyaretimizde gördük ki tamir atölyesini, enstrüman üretim atölyesine dönüştürüyorlar. Gelecek hafta yaylı çalgılar üretimine başlanıyor; tabii sadece vakfın öğrencileri için... Üflemeli çalgı üretimi daha sonra.

10. yıl atılımı
Zaten Baki çiftinin 2005’ten bu yana varını-yoğunu, parasını- emeğini koyduğu Barış İçin Müzik Vakfı, 10. yılında pek çok açıdan atağa kalkıyor. Mehmet bey ve Yeliz hanımın 3 yıl kadar önce ilk tıkandıkları noktada İstanbul Kültür Sanat Vakfı devreye girerek destek olmuş; ardından Venezuela’da 250 bin yoksul çocuğu klasik müzikle buluşturan El Sistema ile tanışma ve Avrupa organizasyonunda yer alma... Sonrasında Allianz’ın öncü kurumsal sponsorluğu ve nihayet...
Borusan Filarmoni Orkestrası’nın daimi şefi Sascha Goetzel, Barış İçin Müzik Orkestrası’nın Sanat Yönetmeni oldu ve önceki gün 8-18 yaş arası orkestra elemanlarıyla ilk çalışmasını yaptı. Amerika’dan Japonya’ya dünyanın ünlü müzik merkezlerinde saygın orkestraları yöneten Goetzel, kendini işine adamış tutkulu bir müzik adamı. Mehmet Baki, “Goetzel’in sanat yönetmenliği, bize 10. yıl armağanı; onunla hayallerimizi bambaşka yerlere taşıyacağız,” diyor.

Yüreklere günışığı
Goetzel’in BİFO’yu kısa sürede nasıl dönüştürdüğüne yakından tanık olan bir klasik müziksever olarak hiç kuşkum yok ki Barış İçin Müzik Orkestrası için de artık yeni bir dönem başlıyor. Vakıftaki sohbetimizde Goetzel, “burada bütün yaşlardan çocuklarla yüreğimizin derinlerinden müzik yapmak, müziğin sesini barış için duyurmak istiyoruz” diyor.
Türkiye’nin kültürel mirasını ve yaratıcı düşünce üretimini çok özgün bulduğunu belirten Goetzel, “bu güzel ülke için birşeyler yapmak, çocuklara mutluluk ve sevgi vermek, benim ruhuma da günışığı katacak” diye ekliyor.