Gürsel Tekin: CHP artık her coğrafyada olacak

Gürsel Tekin: CHP artık her coğrafyada olacak

Yerel seçimlerin yıldızı en çok parlayan isimlerinden CHP eski İstanbul İl Başkanı Gürsel Tekin, son günlerde her yerde ısrarla “Kişisel hiçbir iddiam yok. Hayalim CHP’yi iktidara taşımak” diyor.
Bu hayaline bıyık altından gülenlere Tekin’in yanıtı “2007’de İstanbul’da 1 milyon 250 bin oy almıştık, 29 Mart’ta 2 milyon 600 bin oy aldık. Oylarımızı İstanbul’da 64 günde 2 katına çıkarabildiysek, Türkiye’de de neden çıkarmayalım?”
Anadolu’nun içlerinde, Doğu’da, Güneydoğu’da neredeyse hiçbir varlığı kalmamış bir parti için bu denli iddialı bir hedef, olmayacak duaya amin demek gibi... Ama Tekin’in kitabında pes etmek olmadığını da gayet iyi biliyorum.
Gürsel Bey Karslı. Babası Kürt, annesi Alevi-Kürt. Doğu insanını iyi tanıyor. Söyleşimizin dünkü bölümünde “CHP 6 ay içinde Türkiye’de bambaşka bir rüzgâr estirebilir” demişti. Bugünkü mesajı “CHP, artık her coğrafyada var olacak.”
Tekin’le sohbetimize dün kaldığımız yerden devam ediyoruz:

Hep birbirimizle didiştik
SORU: CHP kadrosu sizin düşündüğünüz şekilde bir dinamizmi harekete geçirebilecek durumda mı?
TEKİN: Partide fişek gibi çalışkan, üretken insanlar var. Ama maalesef örgütlerimiz iç eksenli, kendi arkadaşlarıyla mücadele içinde. Ben 1983’te partiye katıldım. Sürekli iç eksenli mücadele vardı. Hep birbirimizle didiştik. Buna artık bir nokta koymak lazım. Arkadaşıyla mücadele etmek yerine enerjilerini dışarda harcasınlar, bakın nasıl bir mucize gerçekleşiyor.
SORU: Acaba fazla mı iyimsersiniz? Siz parti içinde birbirinizle didişirken, aradan geçen yıllar içinde köprülerin altından çok sular aktı. Doğu ve Güneydoğu’da CHP diye bir parti kalmadı...
TEKİN: En zor yer İstanbul’du. İstanbul’da kavgayı bıraktık, herkes işin bir ucundan tuttu, birbirine omuz verdi. Eğer adayımız seçime 64 gün kala değil de 5 ay önce belirlenmiş olsaydı, kimse bizi tutamazdı. İstanbul’da biz bunu 64 günde başarabildiysek, Yozgat’ta Erzurum’da neden olmasın? 

928 yerde CHP adayı yok
SORU: 29 Mart’ta 2946 belediye başkanlığı için oy kullanıldı. AKP, 2946 belediyenin hepsinde aday çıkardı. MHP 216 yerde Saadet Partisi’nin 342 yerde aday gösteremezken “Türkiye Cumhuriyeti’ni kuran en köklü parti” dediğiniz CHP, tam 928 yerde (101’i ilçe, 827’si belde) aday gösteremedi. Bayburt’ta son 5 seçimdir CHP’ye oy veren olmamış. Ağrı-Batman-Diyarbakır-Erzurum-Muş’ta son 4 seçimdir, Bingöl-Bitlis-Çankırı-Siirt’te son 3 seçimdir CHP’ye neredeyse hiç oy çıkmamış...
TEKİN: CHP’nin 928 yerde aday göstermediğini ben daha birkaç gün önce öğrendim. Olamaz böyle bir şey. Doğu politikamızı, sosyal yapılanma politikamızı gözden geçireceğiz. 1989’da CHP Güneydoğu raporundan dolayı kötü parti oldu; o raporu yazan Deniz Baykal’dı. Bölgede özgürlüklere dayalı bir politika izlenmesini öngören bir rapordu. Ne değişti de bu noktaya geldik? Ben Karslıyım. Oradan oy alamamamız içimi acıtıyor. Umut istiyor o bölgenin insanları. CHP’nin o bölgedeki insana nasıl yaklaşacağını gözden geçirmesi lazım. Terörle devlet baskısı arasına sıkışan insana nefes aldırmak lazım.

Gitmediğin köy senin değil
SORU: Kusura bakmayın, ama Güneydoğu’ya nefes aldıracak politikalar dendiğinde -MHP’yi saymazsak- benim aklıma en son gelen parti CHP. Yıllardır o bölgeden kopmuş bir partiyi, nasıl tekrar ayağa kaldırmayı düşünüyorsunuz?
TEKİN: Bize oy vermeyenler Fizan’dan, Suriye’den mi geldi? Oy alamadığımız her yere gideceğim. Neden koptun kardeşim CHP’den diye soracağım. Ben İstanbul’da bunu yaparak, daha çarşaf meselesi olmadan önce 70 bin kişiyi CHP’ye üye yaptım. Çay içmeye geldim dersem, bana oy vermeyen de utanır. Gideceğim ayağına... Sadece tek 1 oy alacağımı bilsem, yine gideceğim. Gitmediğin köy, senin değildir.
SORU: İstanbul’da belki olur da, Güneydoğu’da sadece ayağına gitmek yeter mi?
TEKİN: Tabii yapılacakları mutlaka sistemli bir hale sokmak lazım. CHP mevsimlik parti değildir; düşse de kalksa da köklü bir partidir. Eminim yeniden yapılanırken, ona uygun bir vizyon ve kadroyu da oturtacaktır.
Tam yazıya son noktayı koymuştum ki kızım Doğa, Gürsel Bey’in internet gazetesi Gerçek Gündem’e 8 nisan günü yazdığı yazıda, Bertolt Brecht‘in bir şiirinden yaptığı şu alıntıyı okumaya başladı:

İki tane gözün var senin
Binlerce gözü var partinin
Her yoldaşın bildiği kendi kenti
Beş kıtanın beşini de bilir parti
Her yoldaşın vakti saati var
Partinin ise tarih saati
Her yoldaşı yokedebilirler her an
Parti ise yedi değil binlerce can
Yığınları öncüsü o çünkü
Ve o yönetiyor cengi
Gerçeğin bilinciyle işlenmiş olan
Başyapıtların kılıncıyla...

Tam bir parti tanrısallaştırması! CHP’ye ne kadar uyar bilemem.