Güzelliğin 100 bin yıllık tarihi yazıldı

Hafta başında gazetedeki odama bir koli geldi. İçinden 5 ciltlik müthiş bir eser çıktı. Kitaplar dört yanından eşit aralıklı basamaklarla, merdiven şeklinde büyükten küçüğe üstüste dizilmiş; ama ciltlerin kılıfları birbirlerine yapışık olduğu için formları ve duruşları hiç bozulmuyor.
Kitabın adı 100 000 years of beauty (Güzelliğin 100 bin yılı). 100 bin yıl, öyle lafın gelişi konmuş bir isim değil bu. 35 milletten alanlarında önde gelen 300 bilim insanı tarafından kaleme alınmış, insanlığın çağlar boyunca güzellik anlayışını araştıran, çok disipliner uluslararası dev bir çalışma.

300 bilim insanı yazdı
Antropologlar, arkeologlar, etnologlar, sosyologlar, sanatçılar, filozoflar, tarihçiler, sanat eleştirmenleri, müze küratörleri, psikiyatrlar... Farklı çağların uzmanları olan, çoğu Prof. Dr. bu 300 yazardan her biri, çağlar boyu değişen güzellik anlayışı ve vücudun tanımına farklı bir okuma getiriyorlar.
Boyutları en küçük olan ilk kitap, tarih öncesi dönemi anlatıyor. O dönemin hem kadını, hem de erkeği sadece yaşarken değil, öldükten sonra da güzel görünmeye çok önem veriyor. İkinci kitapta antik çağ, ardından sırasıyla klasik çağ ve modernite döneminin anlatıldığı kitaplar geliyor. Önümüzdeki yüzyılda güzelliği tarif eden, en büyük boyutlu sonuncu kitap ise salt fotoğraflara bakacak olursanız bayağı ürkütücü.
Güzelliğe zaman ve mekân açısından bu kadar iddialı yaklaşan ilk eser olma niteliği taşıyan bu çalışma, epey yol aldıktan sonra L’Oreal tarafından sahiplenilmiş ve desteklenmiş. Zaten kitabın her halinden, bir endüstriyel firmanın bu konuda bir şey yapalım diyerek ısmarlanmadığı çok belli. Tipik Amerikan pazarlama tezgâhı ile yazılmış yüzeysel kitapların tam tersine, alabildiğine derinlemesine inilmiş 600 makaleden oluşan bir çalışma.

L’Oreal’in 100. yılı
L’Oreal Türkiye’nin Kurumsal İlişkiler Müdürü Yasemin Ahsen Böre’nin verdiği bilgiye göre 2009’da 100. yılını kutlayan L’Oreal, bir sosyal sorumluluk projesi olarak bu çalışmaya destek vermiş.
Dijital devrim ve kolesterol ilaçlarıyla ömür beklentisinin 20-30 yıl uzaması sonucu, güzellik anlayışında yepyeni bir evreye girildiği tespitinde bulunan L’Oreal, bu yeni evrede belgelere dayalı, aydınlatıcı ve kişisel seçimler yapabilmekle ön alınabileceğini düşünüyor. Orijinali fransızca olan kitap, ingilizceye de çevrilmiş ve Avrupa’daki satış fiyatı 290 euro. Kitabın türkçesi yok ve Türkiye’de satılmıyor.