Hotamışlıgil Nobel’e bir adım daha yaklaştı

Önceki akşam e-postama düşen Boston çıkışlı şu haberle, günün yorgunluğunu bir anda üzerimden atıverdim:
“Harvard Üniversitesi’nde, Hotamışlıgil Laboratuvarları’nda yapılan bir araştırma, doğal olarak oluşan bir safra asidinin kullanılmasıyla tip-1 diyabete karşı yeni bir korunma ve tedavi yaklaşımı ortaya çıkardı. Tip-1 diyabette insülin üretiminden sorumlu beta hücrelerinin tahribatında önemli rol oynayan bir mekanizmayı ortaya çıkaran yeni araştırma ayrıca, bu tahribatı durdurmakta etkin olan doğal kaynaklı bir ilacı kullanarak, hastalığın önlenebileceğini gösterdi...”

Vehbi Koç Ödülü
2013 Vehbi Koç Ödülü’nün sahibi Harvard Üniversitesi Genetik ve Kompleks Hastalıklar Bölümü Başkanı Prof. Dr. Gökhan Hotamışlıgil’in tip-1 diyabeti tamamen önleyebilecek son buluşu, dünyanın en saygın bilim dergilerinden Science’ın 13 kasım tarihli nüshasında yayınlanarak resmileşti ve Hotamışlıgil’i Nobel Tıp Ödülü’ne bir adım daha yaklaştırdı.
Hotamışlıgil’le Vehbi Koç Ödülü’nü aldığı törende tanışmış, bilimin en tepelerindeki bu sempatik adamın, tüm salondakileri mest edecek ölçüde hem felsefi ve lezzetli, hem de içerikli ve derinlikli bir konuşma yapabilmesinden çok etkilenmiş ve Türkiye’den ayrılmadan önce kendisiyle gazetemizde 3 gün yayınlanan uzun bir söyleşi yapmıştım.
(3-4-5 mart 2013, Milliyet)

Şişmanlık genini buldu
1990’da vücuttaki basit bir yağ hücresinin peşine takılan Prof. Hotamışlıgil, yıllar boyu yaptığı araştırmalar sonucu şişmanlık genini keşfetmişti. Zaten Vehbi Koç Ödülü de kendisine “Şişmanlık ve diyabetle ilgili buluşlarıyla, tıp dünyasının metabolik hastalıklara bakış açısını değiştirdiği ve tedavide yeni uygulamaların yolunu açtığı” için verilmişti.
Şu anda tip-1 diyabette tedavi, sadece insülin enjeksiyonlarıyla yapılabiliyor. Hotamışlıgil, “Bulduğumuz yeni mekanizma ve kimyasal, hastalığı ortadan kaldıracak kapasiteye sahip. Çalışmamızın sonuçları, bize bağışıklık sistemine dokunmadan da sadece beta hücrelerinin korunmasıyla diyabetin önlenebileceğini gösteriyor” diyor.

Akbank’ın açıklaması
Sabancı Topluluğu ile ilgili önceki günkü yazıma Akbank’tan gelen açıklama şöyle:
“9 aylık finansal sonuçlarımızı 5 kasımda borsa kapandıktan sonra kamuya duyurduk. 6 ve 7 kasımda Borsa İstanbul’da Akbank hisse senedi fiyatında artış olmuştur; bu da finansal sonuçlarımızın yatırımcılar tarafından beğenildiğini göstermektedir.
8 kasım cuma günü, Türkiye saati ile 15:30’da Amerika tarım dışı istihdam verisi açıklanmıştır. Bu verinin beklentilerin üzerinde gelmesi, Amerikan Merkez Bankası’nın varlık alım programında sınırlandırmayı öne çekebileceği endişelerine sebep olmuştur. Bu da, gelişmekte olan ülkeler borsalarında satışlara yol açmıştır. Söz konusu satışlar Borsa İstanbul’da 11 kasımda da sürmüştür.
Bu sebeple, 11 kasımda Borsa İstanbul’da görülen satışların bir hafta önce yaptığımız finansal sonuçlar açıklamasıyla bağlantısı yoktur. Ayrıca Akbank hisse senedinde 11 kasımda görülen değer kaybı, Borsa İstanbul Bankacılık Endeksi’nde yaşanan değer kaybına yakındır.”

DİĞER YENİ YAZILAR