‘Kadın kadındır, çiçek babandır!’

Okuyacağınız yazımın bu başlıkla bir ilgisi yok aslında... Ancak Kadın Emeği ve İstihdamı Girişimi KEİG’in 1 ay kadar önceki açıklamasının başlığında yer alan bu cümleyi mutlaka sizlerle paylaşmak istediğim için saklamıştım: “Kadın kadındır, çiçek babandır!”
Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç ya da Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik’in kadınla ilgili kimi demeçlerine, bundan daha iyi bir cevap düşünemiyorum.
Daha önce de yazdım. Geride bıraktığımız hafta sanki iş dünyasının 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’ydü. Ekonomi gazetecisi olarak Türkiye’de öne çıkan kadınlarla ilgili bir toplantıdan çıkıp diğerine koştum.

Suzan Sabancı faktörü
Hafta içinde çalışan kadınla ilgili önemli olaylardan biri, Akbank Yönetim Kurulu Başkanı ve Murahhas Üye Suzan Sabancı Dinçer’in “Yönetim Kurulunda Kadın, Şirketlerarası Mentorluk Programı”nın 2. dönem Danışma Kurulu Başkanlığı’nı devralmasıydı. Sabancı Dinçer gibi güçlü bir kadın, yönetim kurullarında daha fazla kadının yer alması meselesine kol-kanat geriyorsa, önümüzdeki dönemde bu alanda eskisine göre çok daha hızlı ilerleme kaydedilecek demektir.
Suzan Hanım diyor ki:
“Türkiye’nin G20 Başkanlığı’nı üstlendiği 2015’te odaklanılması gereken hedeflerden biri de, yönetim kurullarındaki kadın sayısını artırmak olmalı. Ekonomimizin büyümesi için, kadınlarımızın potansiyelini teşvik etmek şart. Şuna kesinlikle inanıyorum ki Türk kadınının gücü, henüz tam işlenmemiş ekonomik ve sosyal bir cevherdir.”
Geçen dönem 40 olan mentor ve menti eşleşmesi yeni dönemde 50’ye çıkarıldı. Kendisi de geçen dönem mentorluk yapmış olan Suzan Hanım, kendi başkanlık döneminde yönetim kurullarında daha fazla kadın çalışmasının Anadolu’da yaygınlaşması umudunu taşıyor.

Çevreci Meltem Kurtsan
Meltem Kurtsan’ı önce Otacı’nın 2. kuşak patronu, sonra kadın girişimcileri tek çatı altında toplayan Kadın Girişimciler Derneği KAGİDER’in kurucu başkanı olarak tanıdık. Aile şirketi Otacı’da yıllarca sağlıklı ve doğal ürünler geliştiren Kurtsan, bu kez % 100 çevreci yapı ürünleriyle karşımızda...
Hammaddesi ekin sapları, fındık-fıstık ve ceviz kabukları, gazete, ofis kâğıtları, karton ambalaj olan, tamamiyle orman, tarım ve şehir atıklarından, hiç ağaç kesilmeden üretilen çevreci paneller, iç dekorasyonda kullanıldığı gibi, çeşitli tasarımlarla şekilden şekile girebiliyor. Üretimi sırasında tutkal ve kimyasal katkı maddesi kullanılmayan bu çok çevreci ürüne bir kadının imzası, fevkalade yakışıyor.

Pembenar.com yola çıktı!
Son örnek Demirören Medya grubundan... Haberin bir numarası Milliyet.com.tr uzmanlığıyla hazırlanan Pembenar.com, hafta içinde okurlarıyla buluştu.
Yalnızca bir kadın sitesi değil, dopdolu bir kadın portalı olan Pembenar.com, 25-55 yaş aralığındaki kadınlarımızın merak ettiği, ilgilendiği, öğrenmek ve eğlenmek istediği her konuda bilgiyi barındıran içerikler sunuyor; kadın okurun hayatının her evresinde başvurabileceği bir kılavuz, kendileriyle benzer şeyleri yaşayan insanlarla fikir alışverişinde bulunabileceği bir ortam olarak tasarlanmış.