KAGİDER, 60 genç kadını iş hayatına hazırladı

Gazetecilik sürprizlerle dou bir meslek. Çok esaslı sandığınız bir toplantıya gidersiniz, ama okurlarınızla paylaşabileceğiniz tek satır yazı çıkmaz.
Daha sıradan sandığınız bir toplantıya gidersiniz, içinizde çiçekler açar; uzun
uzadıya yazmak istersiniz.
Dün sabah Sanofi-Aventis’in Levent’teki merkezinde beni böylesi hoş bir sürpriz bekliyormuş meğer. Kadın Girişimciler Derneği KAGİDER’in bu yıl 2. kez hayata geçirdiği Genç Kadın Liderler projesinin sertifika törenini anlatacağım size. Önce eğitim programına katılan ve sertifikalarını alacak olan üniversiteyi yeni bitirmiş, henüz iş hayatına atılmamış genç kadınlar etrafımı çevreledi. Nasıl mutlular bu eğitimi alabildikeri için görseniz…

Şimdi iş arıyorlar
İstanbul Üniversitesi Karşılaştırmalı Edebiyat Bölümü mezunu Ayşegül Ciner, “Benim gibi başarılı 60 yeni mezunun işsiz olduğunu görmek çok iyi geldi; ciddi bir terapi oldu” diyor gözleri parlayarak. Hacettepe Sosyoloji Bölümü’nü yeni bitirmiş olan ve İnsan Kaynakları alanında çalışmak isteyen Gülhanım Yürekli, “İş ilanlarına CV göndermekten yorulmuş ve umutsuzluğa kapılmıştım ki bu eğitim imdadıma yetişti.
Pes etmek yok. Artık her sabah güler yüzle ve hevesle CV’mi yolluyorum. Hatta önceki gün grup mülakatına bile gtittim” diyor yüzünde güller açarak. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni bitirip 1 yıllık mecburi avukatlık stajına başlayan Özge Öncü’nün iş arama gibi bir sorunu yok; ancak kendi mesleğinde ilerlemek ya da yüksek lisans yapmak için okuması gereken dokümanlara yeterince zaman kalmadığını düşünerek öyle strese giriyormuş ki, varolan zamanı bile iyi kullanamaz olmuş. Bu programın stresini alarak, kendisini müthiş sakihleştirdiğini söylüyor. Hepsi de program bitti diye üzgünler.

Eğitmenlerin mutluluğu
Kızların üzgün olmaları normal de, onlara gönüllü olarak eğitim veren KAGİDER üyelerinin eğitimler bitti diye üzgün olmalarına ne demeli? Sertifika töreninde beni asıl şaşırtan bu oldu. Öğrencilerine sertifikalarını verirken yaptıkları tek cümlelik konuşmalarda, müthiş bir sevgi ve duygu paylaşımı hissediliyordu. Anlaşılan bu eğitim süreci, 2 tarafın da birbirine geçirdiği, enerjisi çok yüksek bir karşılaşma olmuştu. Tören sonrasında eğitimcilerle de konuştum; verdikleri kurumsal eğitimlerde karşılarında bu derecede ilgili ve öğrenmeye istekli bir grupla pek karşılaşmadıklarını dile getirdiler.
Projeyi 2 yıldır yöneten KAGİDER üyesi Gülin Yücel, eğitimlerde 2 noktada yoğunlaştıklarını belirtti: 1) Genç kadınların işe girişte hayatlarını kolaylaştırmak. 2) Sürekli bir kariyer yapabilmeleri için hedeflerini doğru koymalarına yardımcı olmak, -ki bu ikinci nokta çok çok önemli.
Biliyorsunuz iyi eğitimli ve başarılı genç kadınlarımızın bir yerden sonra kariyer yapmaktan vazgeçme, iş hayatından ayrılma gibi ciddi bir sorun da var. Yücel de bu projeyi yönetmekten çok mutlu; “KAGİDER’deki kadınlar gönüllü çalışmayı çok istiyorlar ve
bu, kadınların hayatına en fazla dokunabildiğimiz proje,”diyor.

Önce Dünya Bankası
Projenin çıkış noktası da çok hoş. Dünya Bankası’nda staj yapan biri Türk, diğeri Yunanlı 2 genç kadın Ceyda ve Melisa, kurum bünyesindeki Young Innovation Fund’un açtığı yarışma için bu projeyi yazıyorlar ve ödül kazanıyorlar. Dünya Bankası, ödül alan projenin uygulanması için 10 bin dolar kaynak ayırıyor. Ceyda projeyi KAGİDER’in o dönemdeki başkanı Gülseren Onanç’a getiriyor. Onanç hemen kabul edip geliştirerek devreye sokuyor.
Projeye aynı heyecanla yaklaşan yeni Başkan Dr. Gülden Türktan, Sanofi-aventis’in sponsorluğunda yola devam ediyor.
Sanofi-aventis’in projede yer almasının tesadüf olmadığını, dünkü törende Medikal Direktör Edibe Taylan’ı dinlerken anladım. Sanofi-aventis’in tüm dünyada çalışanlarının
% 40’ı, üst yönetimde ise % 45’i kadınmış. Türkiye’de ise üst yönetimde kadın oranı
% 60. Dolayısıyla çok bilinçli bir seçim.
Emeği geçen herkesi kutluyorum.