Karakaş’ın etrafını saran seçim heyecanı

Sabancı Vakfı’nın düzenlediği “Hibe Programları İle Fark Yaratmak” konulu toplantıyı izlemek için gitmiştim Sabancı Center’a. Ancak toplantı öncesinde CHP’nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı için adı geçen Ercan Karakaş‘la karşılaşınca durum değişti...
Güler Sabancı, Sabancı Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı şapkasıyla ev sahibi olunca, Koç Vakfı Başkanı Semahat Arsel‘den AÇEV Başkanı Ayşen Özyeğin‘e, TEMA’nın kurucusu Nihat Gökyiğit‘ten Umut Vakfı Başkanı Nazire Dedeman‘a Türkiye’deki kayda değer tüm vakıfların kurucu ve/veya yöneticileri oradaydı.
Karakaş da aslında Sosyal Demokrasi Vakfı SODEV Başkanı şapkasıyla gelmişti; Doğu’da kızların erken evlendirilmesine karşı SODEV’li gençlerin yürüttüğü “Evlilik Değil Evcilik” başlıklı projesine destek arıyordu.

Müjde Ar faktörü
Ne var ki yerel seçimler yaklaşmış, siyaset bacayı sarmıştı. Cumhuriyet’te bir süre birlikte çalıştığımız Ercan’la toplantı öncesinde sohbet edelim derken, birden onun sayesinde ilgi odağı oluverdik.
Daha 3 gün önce NTV’de Müjde Ar‘la Çiğdem Anad arasında canlı yayında, hararetli bir Baykal tartışması olmuştu. “Siyasetçiler dürüst değil” denmesi üzerine Ar, “Örneğin benim eşim, aynı şekilde Ecevit ve Baykal da dürüst politikacılardır; onlarla ilgili hiçbir yolsuzluk iddiası yok, olamaz da...” diyerek sert tepki göstermişti.
Yanımıza gelenler Karakaş’a başarılar diliyor, bir kısmı da “arkandayız” diyordu. Ayten Alpman-İlham Gencer’in oğulları sanatçı Bora Gencer de “arkandayız” diyenlerdendi. Kültür Bakanlığı yapmış olan Karakaş’ın, başta Sezen Aksu olmak üzere İstanbul’un kültür ve sanat dünyasından hatırı sayılır destek alacağı anlaşılıyor.

CHP İstanbul için...
Bu arada Güler Sabancı, en bomba haberle yanımıza geldi: “Çocuklar, Adana’da Aytaç Durak bu sabah CHP’ye geçmiş!” Hepimizden aynı tepki geldi: “Ooooo, bu kaçıncı parti!” ANAP, AKP, şimdi de CHP... Maşallah Aytaç bey her telden çalıyor!
AKP, cuma günü 12 büyük ilde belediye başkan adaylarını açıklayacak. Peki ya CHP?
Deniz Baykal yaz başında “Bu kez bir yenilik yapacağız. Adaylarımızı 6 ay öncesinden belirleyeceğiz” demişti. Seçimlere 4 aydan az zaman kaldı, ama hâlâ ses seda yok.
CHP İstanbul için Karakaş’ın yanı sıra Kemal Kılıçdaroğlu, İlhan Kesici ve Uğur Dündar‘ın da adları geçiyor. Aday bir an önce belli olsun ki, İstanbul’un temel sorunlarına ilişkin programını yapıp, kampanyasını hazırlayabilsin; kendisini halka tanıtabilsin.

“Şansım çok yüksek”
Karakaş, “İstanbul’u kazanma şansım çok yüksek” diyor. İstanbulluların artık değişim istediğini, belediyelerin yolsuzluklardan ve kayırmacılıktan arındırılması gerektiğini vurguluyor. DİSK, KESK ve diğer sendika, meslek kuruluşları, STK’larla görüşmüş, “Aday olmam halinde içtenlikle destek verecekler. 20 yıldır birlikte çalışmamız sonucunda oluşan bir güven duygusu var aramızda” diyor. Özgürlüklerden yana olan solun bütün kesimlerinden de kendisine destek geleceğini belirtiyor.
Karakaş, sol kesimin İstanbul’da yakından tanıdığı bir isim. Erdal İnönü’nün SHP’sinde 2 dönem İstanbul İl Başkanlığı, milletvekilliği, TBMM Grup Başkan Vekilliği ve Kültür Bakanlığı yapmıştı.