Karbon elyafı rüyalarına giriyor

Türkiye’nin yetiştirdiği kıymetli profesyonellerin en önde gelenlerinden Ahmet Dördüncü, Sabancı Topluluğu’nun CEO’luğundan ayrıldıktan 2.5 yıl sonra, Akkök Şirketler Grubu’nda CEO olarak, full time profesyonel hayata yeniden dönüyor. Dinçkök ailesinin sahibi olduğu Akkök Grubu, Türkiye’nin en büyük 20 holdingi arasında yer alıyor; cirosu 3 milyar dolar; kimya, enerji ve gayrimenkulde faaliyet gösteriyor.
Akkök Grubu’nun 7 yıldır kaptan köşkünde oturan Mehmet Ali Berkman ise görevi Dördüncü’ye devrederken tüm grup şirketlerindeki Yönetim Kurulu başkanlıklarını ve üyeliklerini sürdürecek.
Dördüncü, Sabancı Topluluğu’ndan ayrıldıktan sonra Fortune 500’de 100’lü sıralarda yer alan 30 milyar dolar cirolu dünyanın en büyük kağıt üreticisi International Paper’in 9 kişilik Yönetim Kurulu’nda yer alıyor. Ayrıca Anadolu Endüstri Holding’in 4 şirketinde bağımsız yönetim kurulu üyesi ve kimisinde de Denetim Komitesi Başkanı.

57 yaşında emekli olunmaz
Yeni görevi açıklanır açıklanmaz Dördüncü’yü yakalayıp soru yağmuruna tuttum:
Soru: Bu kadar prestijli şirketlerde yönetim kurulu üyelikleri size yetmedi mi? Neden yeniden full time bir işe soyunuyorsunuz?
Dördüncü: Sabancı’dan ayrıldığımda 57 yaşındaydım. Herkes “Bu kadar genç yaşta emekli olunur mu?” diye itiraz etti. Tekrar aktif iş hayatına dönmem konusunda çevremden o kadar çok baskı geldi ki... Şimdi 59 yaşındayım ve hâlâ bana “Sadece yönetim kurulu üyelikleriyle vakit geçiremezsin” diyorlar. Ben de herkes “emekliliği hak ettin” deyinceye kadar çalışacağım. Bu arada International Paper ve Anadolu Grubu şirketlerindeki bağımsız yönetim kurulu üyeliklerim devam edecek.

Karbon elyafı aklını çeldi
Soru: Sanırım tek neden “mahalle baskısı” değil. Akkök Grubu’nda sizi müthiş heyecanlandıran yeni bir durum da var. Selefiniz Berkman Aksa’da Ar-Ge çalışmalarıyla 1.5 yıl önce, savunma sanayinin vazgeçilmez ürünü karbon elyaf üretimini başlatmış ve bu alanda Türkiye’yi dünyaya taşımıştı. Ulusal İnovasyon Girişimi’nin kurucularından biri olarak siz de Aksa’nın dünya kimya endüstrisindeki bu önemli konumunu, yeni alanlara taşımak istiyorsunuz.

Aksa-Kordsa benzerliği
Dördüncü: Aksa’nın karbon elyafındaki başarısını, ben Sabancı’da yıllar önce Kordsa’nın kord bezini geliştirerek, global bir şirket haline gelmesine benzetiyorum. Kordsa, DuPont’la küresel düzeyde işbirliği yaparak global bir oyuncu olmuştu. Şimdi de Aksa, Amerikan Dow Chemical’la % 50-50 ortaklıkla dünya piyasasına karbon elyaf veriyor. Şu anda 40 bin ton olan toplam dünya karbon elyaf üretiminin % 8’i Türkiye’den ihraç ediliyor. Türkiye, Amerika, Japonya ve Almanya’nın yanı sıra 9 üretici ülkeden biri.
Soru: Karbon elyafı, hangi alanlarda kullanılıyor?
Dördüncü: Kullanılmadığı yer yok gibi. Uçak ve otomotiv sanayinde, savaş gemilerinde, tank topları, rüzgâr türbinlerinin kanatlarında, petrol platformlarında, binaların güçlendirilmesinde, cep telefonları ve iPad’lerde, hatta kayak ve golf gibi spor malzemelerinde bile kullanılıyor. Çelikten 3 kat daha hafif olmasına karşın 5 kat daha dayanıklı bir madde. Benim hedefim ve hayalim, ürettiğimiz karbon elyafı ya belirli endüstrileri seçerek veya bütün palete bakmak suretiyle değer zincirinin dibine kadar indirmek.

Sanayi Bakanı bayılacak
Dördüncü’yü Sabancı günlerinden tanıyabildiğim kadarıyla hedefine ulaşacağından da kuşkum yok. Yüksek teknolojili ürün geliştirmeyi bir numaralı hedefi haline getirmiş olan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün de eminim Aksa’daki gelişmeleri heyecanla izleyecektir. Zira Türkiye’nin ihraç ettiği ürünlerin ortalama kilo fiyatının 1 dolar 45 cent olmasından sürekli yakınan Bakan Ergün, kilo fiyatı çıplak 20 dolardan başlayıp işlenme oranına göre 60 dolara kadar yükselen karbon elyaf gibi ürünler geliştirmelerini istiyor iş dünyasından...
Karbon elyafının müşterileri arasında dünyada NASA, Airbus, Boeing, Türkiye’de TAİ, Aselsan, Roketsan’ın yanı sıra spor malzemeleri üreticileri de var.