Otomotivciler Silikon Vadisi’ni mesken tuttu

TÜSİAD Dijital Ekonomi Yuvarlak Masası 2015ı faaliyetleri kapsamında Tech-Trend seminerlerini başlattı. Bu toplantılarda teknolojideki son gelişmeler ve bunların iş dünyasına yansımaları ele alınıyor. Yeni Başkan Cansen Başaran Symes’ın inisiyatifiyle başlatılan bu yararlı etkinlikler, derneğin Tepebaşı’ndaki merkezinde yapılıyor.
Mayıstaki ilk toplantının başlığı “DNA, Data, Değişim”di. “2025 Vizyonunda Bireyler ve Teknoloji” konulu haziran etkinliğinde ise Intel Yeni Teknolojiler Bölümü Dünya Başkan Yardımcısı Ayşegül İldeniz’le birlikteydik.

Modaya teknoloji!
Türkiye’nin yetiştirdiği en başarılı kadın yöneticilerden biri olan İldeniz, 1.5 yıldır İntel’in San Francisco’daki merkezinde çalışıyor; dolayısıyla Silikon Vadisi’nde yaşıyor. Yıllarca Intel Türkiye’de, ülkemizde inovasyonu nasıl oturtabiliriz ya da Afrika’da teknolojiyi nasıl yayınlaştırabiliriz diye uğraştıktan sonra birden kendisini, moda dünyasına akıllı şık bilezikler üretirken bulmuş.
İldeniz’in de işaret ettiği gibi 2020’de dünyada 50 milyar akıllı cihaz birbiriyle iletişim halinde olacak ve bunu da 7 milyar insan bir biçimde kullanacak. Bu cihazların oluşturacağı yeni dünyanın şekillenmesinde drone teknolojilerinden yapay zekâya, maker hareketinden giyilebilir teknolojilere pek çok yeni akım rol oynayacak.

Körlere tişört
Ayşegül hanım da bu yeni akımlardan birinin baş rolünde; Silikon Vadisi’ndeki görevi giyilebilir teknolojiler yaratan bir takıma önderlik etmek ve tüketicilerin günlük hayatlarında kullanabilecekleri moda ürünlerine teknoloji katmak!
Bu bağlamda gözleri görmeyenlerin, bir yere çarpmadan yürümelerine yardımcı olan tişörtlerden, çok yoğun çalışanlar için stres seviyesi yükseldiğinde genişleyen elbiselere kendi ekibinin geliştirdiği ilginç akıllı giysiler var, ancak Belçikalı bir sanatçının yarattığı, kimseyi yanına yaklaştırmayan bir elbise var ki, hepsine bedel:
“İlk defa ben İntel’e bir sanatçı getirttim. 6 ay San Francisco’daki merkezde oturttum ve öyle bir elbise yarattı ki mesela İstanbul’da metroya binse insanlar ona yaklaştığında elbise kanatlarını açıyor, kırmızı ışıklar yanıyor…”

Şirketlere tavsiyeler
Giyilebilir teknolojileri startup’ların başlattığına, yaratıcılık ve inovasyonun büyük şirketlerden değil, çok küçük şirketlerden ve bireylerden geleceğine işaret eden İldeniz, şirket yöneticilerine şu tavsiyelerde bulunuyor:
- ‘Benim iş modelimi bozan bir iş modeli istemiyorum’ tavrından vazgeçin. İnovatif gençleri bünyenize katarak şirketinizde yaptığınız işleri tamamen çöpe atacak modellerin gelişmesine izin verin. Çılgın, hiç size benzemeyen küçük gruplar kurun. Eğer şirket çok konservatif olduğu için bunu yapmaya uygun değilse, minicik start-upları destekleyerek yeniliklere yatırım yapın ki, onların geliştirdikleri fikri mülkiyet haklarını alıp uygulayabilesiniz. Sonunda çok da para kazanırsınız.
- 2014’te 17 otomotiv şirketi Silikon Vadisi’nde İnovasyon Merkezi kurdu. Google’ın sürücüsüz arabası, her gün Palo Alto sokaklarında sabahtan akşama kadar test sürüşü yapıyor. Herkes sürücüsüz araçların yakında hayata geçeceğini biliyor ve bunun dışında kalmak istemiyor.