Şaka gibi: G20, yolsuzluğa Antalya’da neşter vuracak!

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Türkiye’nin G20 dönem başkanlığının önceki gün resmen başlaması nedeniyle düzenlediği basın toplantısında, Avustralya’dan devraldıkları öncelikli gündem maddeleriyle ilgili açıklamalarda bulundu ve bunlar arasında yolsuzluklarla mücadele de var!
Kaderin cilvesine bakın ki 2010’da Kanada’daki G20 Zirvesi’nde kurulan Anti Yolsuzluk Çalışma Grubu’nun hazırladığı eylem planı, Avustralya’daki toplantının ertesinde yayınlanabildiği için bunun masaya yatırılması, 15-16 kasım 2015’te Antalya’da yapılacak G20 Zirvesi’nde mümkün olabilecek.
Anlayacağınız son bir yılını patlayan yolsuzluk ve rüşvet soruşturmalarını kapatmaya, sorumlularını kurtarmaya çalışan, dahası istifa etmek zorunda kalan 4 AKP’li bakanın TBMM Komisyonu’nda soruşturulmasına yayın yasağı getiren ülkemiz, tüm dünyada yolsuzlukla mücadele için liderlik rolü üstlenecek! Artık neye liderlik edecekse...

Daron Acemoğlu
Geçen hafta Odeabank’ın düzenlediği toplantı için Türkiye’ye gelen Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT) İktisat Profesörü ve dünyada “en çok alıntı yapılan 10 ekonomist” arasında yer alan Daron Acemoğlu, Türkiye’de yolsuzluğun çok fazla olduğu konusunda uyarıda bulundu. Cumhuriyet’ten Pelin Ünker’in sorularını yanıtlayan Prof. Acemoğlu, özetle şöyle diyor:
“Türkiye’de çok belirsizlik var; cari açık çok fazla, siyasi riskler yüksek. Yolsuzluk çok fazla. Yabancı sermaye şimdilik tepkisiz, ama birden patlayabilir. Şu ana kadar bir şey olmadı, çünkü likidite çok olduğu sürece yabancı sermaye korkmuyor. Bir yıl öncesine kadar Rusya’dan bile korkmuyorlardı. Ama bir anda birdenbire patlayabilir; Rusya’da bunu gördük.”

Rakamlar...
Yolsuzluk elbette Türkiye’ye has bir konu değil. TÜSİAD Başkanı Haluk Dinçer’in verdiği şu rakamlar çok çarpıcı: Dünya Ekonomik Forumu’nun hesaplamalarına göre yolsuzluk, dünya genelinde iş yapma maliyetini % 10 artırıyor. Yapılan çalışmalar, yolsuzluğun maliyetinin küresel GSYH’nın % 5’ini oluşturduğunu gösteriyor. Avrupa Komisyonu’nun şubat 2014’te yayımladığı AB Yolsuzlukla Mücadele Raporu, yolsuzluğun AB ekonomisine yıllık tahmini maliyetinin 120 milyar euro olduğunu söylüyor. Dünya genelinde ise yılda rüşvete ödenen paranın 1 trilyon doların üzerinde olduğu tahmin ediliyor.

Türkiye’deki ilkler
Babacan’dan öğrendiğimize göre G20 zirvelerindeki ilk Enerji Bakanları toplantısı bizim başkanlık dönemimizde yapılacak; bu konuda mutabakat sağlanmış. Gıda güvenliğine özel önem vereceklerini ve sürdürülebilir gıda sistemlerinin geliştirilmesi için çaba harcayacaklarını belirten Babacan, “Türkiye, aslında gıda güvenliği ve beslenme çerçevesini uygulamaya sokan ilk dönem başkanı olacak,” diyor.
Türkiye’deki G20 Zirvesi’nde ilk kez Tarım Bakanları toplantısı da düzenlemek isteyen Babacan, “ancak bunun için konsensüs gerekiyor” hatırlatmasını yapıyor. Biliyorsunuz G20, her adımda konsensüs gerektiren bir yapı. Gıda güvenliği, dünyanın en temel problemlerinden biri olduğu için Babacan, diğer ülkelerin olumlu görüş verecekleri konusunda iyimser.