Sanayileşmenin öncüsü Adana atağa kalkıyor

ADANA

Gazetemiz Milliyet’in düzenlediği “Türkiye’ye Yatırım, Geleceğe Yatırım” toplantılarının sekizincisinde, Milliyet Gazetesi Yönetim Kurulu Üyesi Meltem Demirören Oktay ve Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan’la birlikte Adana’daydık.
Tesadüfe bakın ki 2008’deki derin küresel ekonomik krizi herkesten önce öngören “kara gözlüklü kâhin” lakaplı Prof. Dr. Nouriel Roubini de aynı gün, aynı otelde (Seyhan Oteli), bizden birkaç saat sonra bölgenin işadamlarına konuştu. Umarım bizim toplantıda Adanalı işadamlarında gördüğümüz heyecan ve geleceğe umutla bakış, Roubini’yi dinledikten sonra yerini karamsarlığa bırakmamıştır.

Suriye kaynaklı sorunlar
Adanalı işadamlarının sorunları yok mu, elbette var. Adana Sanayi Odası’nın bilge Başkanı Sadi Sürenkök’ün belirttiği gibi Suriye’deki savaş sadece Hatay’da iş hayatını felç etmekle kalmamış, sinirleri de lime lime ediyormuş. Mesela Hatay’da lokantaya girip yemek yiyen Suriyeli göçmenlerden, hesap geldiğinde “Bunu Tayyip Erdoğan’a yollarsın” diyerek tehditler savurup parayı ödemeden çıkanlar oluyormuş.
Sadece bölge esnafı değil, üretici de çok dertli. Suriye ile sınır kapandıktan sonra Çukurova bölgesinde 3 tanınmış bakliyatçı batmış. Rusya’ya narenciye ihracatında da son dönemde tıkanmalar başlamış. Sürenkök, “Suriye ile sınırı değiştiremeyeceğimize göre bu bölge için acil bir çözüm üretilmesi lazım” diyor -ki yerden göğe haklı.
Çukurova, Türkiye’de sanayileşmenin ilk başladığı bölgelerden biri. Toplantımıza Sanayi Odası, Ticaret Odası, Borsa başkanları ve yöneticileri, Sabancı Topluluğu şirketleri Sasa ve Temsa’nın genel müdürleriyle Adana iş dünyası tam kadro katıldı. Hemen hepsiyle konuşma imkânım oldu. Ve onlarda sanayileşmede öncü olmanın sindirmişliğini gördüm.
Adana Sanayi Odası (ASO) tarafından 5 yıllık titiz bir çalışma sonucu yayınlanan Adana Sanayi Tarihi adlı kitapta da bu kökleşmiş deneyimleri ve sanayici ruhu görüyorsunuz.
Adana, Kayseri gibi son dönemde hızlı büyüyen iller karşısında geri planda kalmış olsa da göreceksiniz birkaç yıl içinde müthiş bir hamle yapacak. Adana’ya 25 km, Mersin’e 40 km mesafedeki Çukurova havaalanı, İstanbul’un ardından Türkiye’nin 2. büyük havalimanı olarak 2014’te açılıyor. İbis, Sheraton, Divan gibi yerli ve yabancı otel zincirleri, peşpeşe Adana’da yatırıma başlamışlar.

Kentin avantajları
ASO Başkanı Sadi Sürenkök, kentin fırsata çevrilebilecek avantajlarını şöyle sıralıyor:
* Doğu Akdeniz ülkeleriyle artan işbirliği
* İslam ülkelerinin Türkiye’ye bakış açılarının olumlu yönde değişmesi
* Ulusal ve uluslararası kuruluşların proje teşviklerini giderek artırmaları
* Başta doğa turizmi ve sağlık turizmi olmak üzere dünyada ilginin farklı turizm alanlarına kayması
* Dünyada gıda sektörünün artan stratejik önemi
* Mersin limanının kapasite artırma süreci
* Organik tarım ürünlerine olan ilgi artarken Adana’nın geniş ovalarıyla organik tarıma uygun alanlara sahip olması.