Şeffaflığa Çağrı Merkezi, 1 aydır hizmetinizde

9 aralık, Dünya Yolsuzlukla Mücadele Günü. Bu yıl ilk kez Türkiye’de de diğer pek çok ülkeyle aynı gün “Nasıl daha şeffaf bir ülke olabiliriz?”in masaya yatırıldığı bir panel düzenlendi. Çünkü artık, Transparency International’ın Türkiye ayağı olarak kurulmuş, çiçeği burnunda bir Şeffaflık Derneği’miz var.
Bilgi Üniversitesi Mahkeme Salonu’nda rüşvet alanları, yolsuzluk yapanları yargıladık! Başbakanlık Teftiş Kurulu Başkan Yardımcısı Yüksel Yılmaz, kamuda şeffaflığın artması için son yıllarda yapılan düzenlemeler hakkında bilgi verdi. Prof. Nurhan Yentürk 30 STK ile birlikte çocuklar, kadınlar ve engelliler için yapılan kamu harcamalarını izleme çalışmalarını ve bu çalışmalar sırasında karşılaştıkları zorlukları anlattı.
Finansbank Yönetim Kurulu üyesi Mustafa Aysan, bizim kültürümüzün şeffaflığa ne kadar kapalı olduğuna ve şeffaflık adına yapılan düzenlemelerin bile aslında şeffaf olmadığına ilişkin örnekler verdi. Bilgi Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Turgut Tarhanlı’nın moderatörlüğündeki panelde bana düşen görev, yolsuzluğu yoksulluk bağlamında ele almaktı.
Kanser olduğumdan bu yana ilk kez kanser dışında bir toplantıda konuşmayı kabul etmekle bu panel sayesinde ben de kendi çapımda şeytanın bacağını kırmış oldum.

Yolsuzluk, son 3 yılda arttı
Kuruluşundan bu yana derneğe emek veren Başkan Oya Özarslan’ın açıkladığı 2010 Küresel Yolsuzluk Barometresi sonuçları hayli çarpıcıydı. 86 ülkede görüşülen 91 bin 500 kişinin yanıtlarının değerlendirildiği 2010 Yolsuzluk Barometresi, halkların kendi ülkeleri hakkında ne düşündüklerini ortaya koyuyor. Örneğin:
- Dünyada her 10 kişiden 6’sı, son 3 yılda yolsuzluğun arttığını, her 4 kişiden 1’i ise rüşvet verdiğini söylüyor.
- Kamuoyunda yolsuzluk algısının en fazla arttığı yerler, % 73’le Avrupa ve % 67 ile Kuzey Amerika.
- Her 10 kişiden 8’i, siyasi partileri yozlaşmanın en çok olduğu kurumlar olarak görüyor.
- Yolsuzluğun en yaygın olduğu hizmet alanı ise polis. Son 12 ayda en çok rüşvet alan kurum emniyet kuvvetleri.
- Düşük gelirli kesimler, nüfuz kullanamadıkları için yüksek gelirlilerden daha fazla rüşvet ödemek zorunda kalıyorlar.
- Her 2 kişiden 1’i, kendi hükümetlerinin yolsuzlukla mücadele konusundaki eylemlerini etkisiz buluyor. Yolsuzlukla mücadele konusunda resmi kurumlara güven azalıyor.

Türkler’in yolsuzluk algısı
Ankete katılan 91 bin 500 kişinin içinde Türkiye’den de 1000 kişi var. Bizde de yolsuzluğun son 3 yılda arttığı (%57) kanısı yaygın; ancak yolsuzluğun en fazla görüldüğü kurumlar konusunda düşüncemiz farklı. Dünya genelinde polis ilk sırayı alırken bizdeki sıralama şöyle: Özel sektör, kamu, eğitim kurumları, siyasi partiler ve askeri hizmetler.
Şeffaflık Derneği bu arada, vatandaşların yolsuzlukla mücadeleye katılımlarını teşvik etmek için bir çağrı merkezi kurdu. Bir aydır faaliyette olan çağrı merkezin sabit hatlardan ücretsiz olarak 0800 211 12 12 nolu telefondan, cep telefonlarından 0212 219 26 14’ü arayarak şikâyetlerinizi bildirebilir ya da sahip olduğunuz haklar ve idari düzenlemelerle ilgili bilgi alabilirsiniz.
Şeffaflık Çağrı Merkezi’ni aramaktan çekinmeyin; Türk milletinin yolsuzluğa karşı duyarsız olduğu algısını hep birlikte kıralım.