Bugün başlayan sigara yasağının beni ilgilendirmesi lazım; çünkü sigara içerim. Evden çıkmadan anahtarımı, bir de sigaramı ve çakmağımı çantama koyup koymadığımı mutlaka kontrol ederim.
Ama kendime tiryaki diyemem; belki de bu yüzden olsa gerek sigara yasağının ayrıntılarını öğrenmeye hiç uğraşmadım. Bana göre boşu boşuna zaman kaybı...
Ne var ki medyamızda son günlerde yer alan sigara yasağı bombardımanından kaçabilmem mümkün olmadı. İlk kez okudum ve öğrendim ki:
1) Sadece akıl hastaneleri, cezaevleri ve yaşlı bakım evlerinde sigara içilebilecekmiş. Demek ki deliler, tutuklular ve yaşlılar, bizim Başbakan’ın umurunda değil. Onlar ölebilir!

Erdoğan zafer kazandı!
2) Sağlık Bakanı Recep Akdağ, “Okey masasından kalkıp da sigara içilir mi?” diyenlere “5. kişiyi bulun; mola alanın yerine baksın” diyerek yol göstermiş. Yaratıcılığın böylesine şapka çıkarılır!
3) Türkiye’deki sigara yasağıyla ilgili geniş bir analiz yazısı yayımlayan Reuters haber ajansı, “Yasak, sigaradan nefret eden Başbakan Erdoğan’ın zaferidir” demiş. Ne diyelim; keşke Başbakanımız trafik kazaları, töre cinayetleri ya da hava kirliliğinden de nefret etse...
4) Türkiye sigara yasağını kapsamlı uygulayan Avrupa ülkeleri arasında 3’üncü, dünyada 6’ncı sırada yer alıyormuş. Başbakanımızın sigara nefreti sayesinde, dünya ülkeleri arasında en üst sıralarda yer alma mutluluğuna eriştiğimiz bir alan da çıktı neyse...
5) Dünya Sağlık Örgütü’nün 2008 verilerine göre Türkiye, Sigara Yasası bulunmadığı için kırmızı renkle gösterilen 4a grubunda yer alırken, bugün itibariyle 3 basamak birden atlayıp, dünyada en iyi kategori olarak kabul edilen yeşil renkli 1a’ya yükselecekmiş. Küçük bir hatırlatma: Finlandiya ve Danimarka gibi refahın en yükseklerde olduğu kimi kalkınmış ülkeler, bizim düne kadar yer aldığımız 4a grubunda bulunmakta bir sakınca görmüyor. Çünkü referandum yapılmış ve halk sigara yasağına “hayır” demiş.

Sigara satışları
6) Sigara şirketleri, yasakla birlikte sigara satışlarında % 5 düşüş olmasını bekliyorlarmış. Şaştım kaldım doğrusu. Bu kadar tantanaya ve yasaklamalara rağmen tüketimi, topu topu % 5 mi azaltacak yani?
7) Açık havada duman sınırı da belirlenmiş. Lokanta bahçesinde sigara içene, “Yan masaya dikkat” denilecekmiş. Nasıl bir maddeyse bu!
8) Yasaklanan yerde sigara içerken tespit edilen tiryaki, eğer parası yoksa cezayı 4 taksitte ödeyebilecekmiş. Hapse tıkacak halleri yok herhalde...
9) Sağlık Bakanımız, “Şemsiye altında bile sigara içilemeyeceği” konusuna açıklık getirmiş. Meğer kastedilen büyük pazar şemsiyeleriymiş; yağmur şemsiyeleri ile Algida ve Coca Cola gibi reklam şemsiyeleri, yasak kapsamı dışındaymış!
Durum budur.
Bendenize gelince... Sigaranın kademeli olarak yasaklandığı son 1 yılda ne yaptıysam, bundan sonra da aynısını yapacağım. Zaten yolda, arabada, vapurda falan asla sigara içmem. Keyif için bir kahve ya da içkiyle birlikte sigara içeceksem, bu keyfi yaşayamayacağım bir yere bir daha da gitmem; olur biter.
Ekonomik kriz bahane, arkadaşlarla evlerde buluşmak şahane diyorduk; şimdi buna bir de sigara yasağını “bahane” ediveririz, olur-biter!

Etiketler