TBMM Savunma Komisyonu’nda kadın istiyoruz

Seçimler bitti. Sıra geldi sonuçların değişik açılardan değerlendirilmesine...
Önceki gün Kadın Adayları Destekleme ve Eğitme Derneği KA.DER’in üst yönetimi ve son dönemde kadın konusuna epey kafa yoran KONDA Genel Müdürü Bekir Ağırdır ile birlikte, seçimlerde kadınların performansını değerlendirdik. (KONDA nisan ayı başında “Siyasette Kadın Temsili” başlıklı, hayli ilginç çıktıları olan geniş bir araştırmaya imza atmıştı.)
KA.DER Başkanı Çiğdem Aydın, kendi kampanyaları olan “TBMM’ye 275 Kadın Milletvekili” rakamının çok uzağında kalınsa da sonuçlardan memnun. Hem kendi sloganları kamuoyunun zihninde yer ettiği için, hem TBMM’deki kadın milletvekili sayısı 79’a çıktığı için... “17 İhtisas Komisyonu var. Sayıları azken bazı komisyonlarda kadın vekiller yer almıyordu. Bu sefer böyle bir mazeret olamaz. Savunma ve Plan-Bütçe gibi bugüne kadar kadın vekillerin hiç yer almadığı komisyonlarda artık kadın bakış açısını da görmek istiyoruz,” diyor. Biz de bu konunun takipçisi olacağız.

32’si yeniden seçildi
KA.DER’in benim çok önemsediğim başka bir hizmeti daha var. 2007 seçimleri sonrasında bütün kadın milletvekillerini Ankara’da biraraya getirerek, kadınlar için ne yapmayı düşündüklerini sormuşlardı. Ve hayretle görmüştük ki kadın vekillerin çok azı aday olurken, Meclis’te kadın sorunlarına eğilmeyi düşünmüş. Hatta ilk kez KA.DER’in toplantısında bu soruyla muhatap olanlar bile vardı. Oysa sonraki yıllarda birlikte yararlı çalışmalar yapabildiler.
Bu kez durum hayli farklı. KA.DER’in de yer aldığı Haklı Kadın Platformu olarak seçimlere 1 ay kala düzenlediğimiz toplantıda 34 kadın milletvekili adayı TV kameraları önünde, TBMM’de kadınların yararına ne tür çalışmalar yapacaklarını anlattılar.
Kaldı ki bu dönem TBMM’ye giren 79 kadın vekilden 32’si yeniden seçilmiş, kadın sorunlarına eğilmek konusunda zaten deneyimli. AKP’nin 46 kadın milletvekilinden 20’si, CHP’nin 19 kadın vekilinden 4’ü, MHP’nin 3 kadın vekilinden 1’i ve BDP’nin desteklediği 11 kadından 7’si, geçen dönem kaldıkları yerden devam edecekler.

BDP’de sadece 2 fire var
Rakamlara aday adayları bazında baktığımızda ise ipi açık ara göğüsleyenin BDP olduğunu görüyoruz.
- BDP 13 kadını aday gösterdi, 11’i seçildi. Sadece 2 fire var.
- AKP, diğer partilere göre hiç fena değil. Aday gösterilen 78 kadından 46’sı TBMM’ye girdi.
- CHP, kendi karambolünde kadınları biraz harcamış gibi. Listelerde 109 ile en fazla kadına yer verdiği halde, sadece 19 kadın TBMM’ye girebilmiş durumda.
- MHP’de durum daha da beter. Listelerde yer alan 68 kadından sadece 3’ü seçilebildi.

Cinsellik, müstehcenlik
Biliyorsunuz en fazla kadın seçmeni olan parti AKP. Ağırdır, AKP’nin başarısında sadece sokaktaki kadınların değil akademik düzeyde katkı sunan kadınların da önemli payı olduğunu vurguladı. AKP’nin il ve ilçe teşkilatlarında adı kota olmasa da kadınların % 30’luk temsiline özen gösterildiğine işaret etti. Buna karşılık Ağırdır, muhafazakârların ahlak anlayışının cinsellik ve müstehcenlikte yoğunlaşmasından çok rahatsız:
“İnternet yasağı deyince akıllarına ilk gelen porno oluyor; zira samimiyetle öyle düşünüyorlar. Bizim siyasetçiler yalan söylemez mi, kavga etmez mi, hırsızlık-yolsuzluk yapmaz mı? Neden yolsuzlukla ilgili kasetler çıkmıyor da cinsellikle ilgili olanlar çıkıyor?”
Cevabınız var mı?