Tekel'in teknolojisi Bulgaristan'dan geri mi?

Tekel'in teknolojisi Bulgaristan'dan geri mi?


       ABD'den içki ve puro ithal eden adı bizde saklı bir okurumuz, Türkiye'de üretilen yerli - yabancı sigaraların üzerinde neden katran ve nikotin oranlarının yazılmadığıyla ilgili olarak geçen hafta bu köşede yer alan yazı üzerine bize e - posta yollamış. Ve çok değerli bir bilgiyi aktarmış:
       Meğer Bulgaristan'daki sigaraların üzerinde nikotin ve katran oranları yazıyormuş. Yani Bulgar tüketicisi, her sigara içtiğinde ne kadar zehirlendiğini görebiliyor!
       Okurumuzun e - postasını, "Bizde teknoloji geri, ayrıca mevzuat da elvermiyor" diyen Tekel yöneticileri ve Sanayi Bakanlığı yetkililerinin dikkatlerine sunuyoruz:
       "Sanayi Bakanlığı ve Tekel gibi kamu kuruluşlarının bu gibi detaylardan çok haberi olduğunu ya da konunun hassasiyetini bildiklerini zannetmiyorum.
       Geçen hafta ziyaret ettiğimde gördüm. Bulgaristan'da üretilen Victory isimli sigarada, bahsettiğiniz nikotin ve katran oranları yazıyor. Bulgaristan'da teknolojinin çok eski ve dökülmekte olduğunu gözden kaçırmamak lazım. Tekel ise milyonlarca dolar yatırım yapıyor.
       Sağlıkla doğrudan ilgili bu ürünleri üretirken katran ve nikotin ayrışımını teknik olarak yapamadıkları bence doğru değil. Bu işin içinde farklı durumlar olduğunu zannediyorum."

Diş hekiminin torpili yoksa, kariyer de yok!

     Üniversitede ihtisas yapmak isteyen yeni mezun diş hekimi, neden "tıpta uzmanlık sınavı"na benzer bir sınava tabi tutulmaz?"
       Çocuğunuz ilkokuldan başlayarak bütün okulları üstün başarıyla bitiriyor ve sonunda yine Hacettepe gibi Türkiye'nin en seçkin üniversitelerinden birinden yüksek bir not ortalamasıyla diş hekimi olarak mezun oluyor. Lisansüstü sınavında ilk 2 bin kişi arasına giriyor. Ancak ihtisas yapmak istediğinde karşısına "torpil" engeli çıkıyor.
       İsyan etmez misiniz?
       Emekli çocuk hastalıkları uzmanı Dr. Hızır Sarı'nın e - posta mesajının tamamı aşağıda. Sarı bu durumun tek çaresinin tıpta olduğu gibi bir uzmanlık sınavı yapılması olduğunu söylüyor ki, galiba haksız da değil:
       "Benim sorunum diş hekimi olan oğlumla ilgili. Ama birçok diş hekimini de ilgilendiriyor. Oğlum bu ay içinde Hacettepe Diş Hekimliği Fakültesi'nden mezun oluyor. Samsun Anadolu Lisesi'ni bitirdi. Bir sürü takdir ve teşekkür belgesi var. Üniversite dahil hiç sene kaybı yok. Fakülte not ortalaması 7.1. Lisans üstü eğitim sınavlarında oldukça başarılı. Genel kültür, Türkçe, matematik vs'den yapılan sınavda binlerce kişi arasında 1985'inci oldu. İngilizce'den 100 üzerinden 83 puan aldı.
     Çocuğun tek istediği, herhangi bir dişçilik fakültesinde çene cerrahisi veya ortadonti dalında ihtisas yapmak. Ben bir araştırma yaptım ve acı gerçeği öğrendim. Öğrencinin başarılı olması, L.E.S imtihanları falan hiçbir şey ifade etmiyor. Eğer dişçilik fakültesinde kürsü başkanından, dekandan veya rektörden ya da güçlü bir politikacıdan torpiliniz yoksa, ağzınızla kuş tutsanız kariyer yapma imkanınız yok!
       Neden T.U.S (tıpta uzmanlık sınavı) gibi bir sınavla asistan almazlar? Kim başarılı olursa, kim hak ederse o ihtisas yapsın.
       Başarılı halk çocuklarına yazık değil mi?
       Hep torpilliler mi belli yerlere gelecek?
       Nasıl düzelecek bu kokuşmuş düzen?"

Tavuk köftesinden kırılan dişe KFC'den tedavi ücreti

       Bir öğle atıştırması için geçtiğimiz haftalarda Capitol'deki Kentucky Fried Chicken'a (KFC) giden Deniz Tezelman'ın dişi tavuk köftesi (nugget) yerken kırılıverdi.
       Hemen lokmasını ve diş parçasını peçeteye sarıp, siparişi alan görevliye verdi. Olay arka taraftaki yetkililerden birine iletildi. Tezelman'a tavuğun içinde dişini kıracak bir şeye rastlamadıklarını bildirdiler. Yani bir anlamda başlarından savmaya çalıştılar. Ancak Tezelman dişini büyük olasılıkla bir kemik parçasının kırdığında ısrarlıydı. Bunun üzerine sorunu üst yönetime bildireceklerini söylediler ve kendisini arayacaklarına söz verdiler.
       Bu arada Tezelman çoktan dişçinin yolunu tutmuş ve tedaviye başlamıştı. Ancak Kentucky'den arayan - soran yoktu.
       Arkadaşımız İlkay Özcan'ın devreye girmesinden sonra KFC pazarlama müdürü Berrin Löker, diş tedavisi sonucunda çıkacak faturayı ödeyeceklerini bildirdi.
       Köfteleri hazır aldıklarını belirten Löker, "Hiç daha önce rastladığımız bir şey değil. Üretici firmayı uyaracağız" dedi.Yazara E-Posta: mtamer@milliyet.com.tr