Tutkulu bir sanatseverin ilk sergisi

Canan Pak, benim Alman Lisesi’nden küçük kardeşim-arkadaşım. O aslında Pak Holding’in 3. kuşak patronu ve üst düzey yöneticisi, ama ben Canan’ı bugüne kadar hiç iş kadını kimliğiyle görmedim.
Canan benim için hep en cıvıl cıvıl haliyle tutkulu bir sanatsever ve amatör sanatçıdır. Günümüz genç ressam ve heykelcilerinin eserlerini sevgiyle toplar.
Geçmişte kimi zaman beni karşısına oturtup karakalemle portremi çizmiş, kimi zaman kâğıtları kesip biçerek yaptığı rengârenk kolajları armağan etmiş, her yılbaşı mutlaka çağdaş ressamlardan derlediği birbirinden güzel takvimler yollamıştır.
İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı’nın Uluslararası İstanbul Bienali’nin ve Klasik Müzik Festivali’nin kitapçığında her yıl adını, projelerden ya da konserlerden birine sponsor olarak görürüm. Konserlerde ve film festivallerinde karşılaşırız.Tutkulu bir sanatseverin ilk sergisi
Canan aslında hep, günün her saatini sanatla uğraşarak geçirmek istemiştir. Çeşitli sorumluluklardan dolayı hayatı başka bir yön alsa da, sanattan hiçbir zaman uzaklaşmadı. Son yıllarda durmak-dinlenmek bilmeden fotoğraf çekiyordu. Ama bu fotoğrafların bir kişisel sergiye dönüşeceği, aklının ucundan bile geçmezdi.
Fotoğraf makinesini her zaman yanında taşıdığı için Nuran Terzioğlu’nun sahibi olduğu Galeri Apel’in sergilerinde de fotoğraflar çekip sergileri belgeliyordu. Son 4 - 5 yıldır o fotoğrafları CD haline getirip, sanatçılara ve galeriye armağan etmeyi, alışkanlık haline getirmişti...

Bana kendini göster
Ve geçenlerde Canan’dan bir davetiye geldi:
“Uyku ile uyanıklık arasındaki alaca karanlığın çekiciliği neden?
Hayatın esrarı, varlığımızın sırrı, bu büyülü alandan kalbimize sesleniyor olabileceğinden mi?
Gerçek zannettiklerimizle rüyalarımızın kesiştiği, tarif edilemeyen ve yakalanamayan o uçucu anı görsel bir dille ifade edebilmekti gönlümde yatan. ‘Bana Kendini Göster’ gerçekle buluşmayı derinden talep eden sessiz bir duruş...”
Evet Canan, ilk kişisel sergisini açıyor. Bu arada da ömür boyu tutkuyla sevdiği sanat yoluyla kendini ifade edebilmenin, birikimlerini bir söze dönüştürmenin sevincini yaşıyor.

Apel’in retrospektifi
Galeri Apel’in 10. yılının 3 mekânda birden kutlanmasına karar verilince Terzioğlu’nun tercihi, 10 yıldır birlikte çalıştığı sanatçıların eserlerini Fransız Kültür Merkezi ve Tütün Deposu’nda sergilemek, Galeri Apel’de ise Apel’in geçmişini fotoğraflarla belgelemek oldu. Bu arşiv de Canan’da vardı...
Galeri Apel’in 3 gün-3 gecelik 10. yıldönümü kutlamaları, yarın akşam Canan Pak’ın sergisinin açılışıyla başlıyor. Apel’in retrospektif geçmişi, Canan’ın arşivindeki fotoğraflardan yaptığı bir seçkiyle, galerinin bir bölümünde kolaj olarak sunuluyor.
Galerinin diğer bölümünde ise Canan’ın son yıllarda yoğunlaştırdığı çalışmaların ürünleri, “Bana Kendini Göster” adı altında sergilenecek. Bu bölümde de Canan, yine fotoğraflardan yola çıkarak ve müdahalelerle değişikliğe uğrattığı, “dijital ortamda yapılmış resimler” diye adlandırmayı tercih ettiği, fotoğraf baskısı işlerini sergiliyor.
Canan ermiş muradına, biz çıkalım kerevetine...
Darısı, Canan gibi ömür boyu hayatta en çok sevdiği ve zaman ayırdığı şey sanat olanların başına...