Uyduyla interaktif kalite zirvesi

Uyduyla interaktif kalite zirvesi

Meral TAMER

Aralarında Fortune Dergisi'nin ilk 500 sıralamasında yeralan firmaların da bulunduğu 30'u Amerika, 30'u da İngiltere merkezli dünyaca tanınmış 60 firmanın en üst düzey yöneticileri, 21 ocakta "En İyi Uygulamalar Zirvesi"nde (CEO, Global Best Practices Summit) biraraya gelecekler.
Newyork'ta CBS ve Londra'da BBC stüdyolarında yapılacak zirvenin Türkiye bağlantısı, Kalite Derneği KalDer tarafından Çırağan Sarayı'nda gerçekleştirilecek. Türkiye'nin yanı sıra 27 ülke daha uydu aracılığıyla bu zirveyi izleyebilecek ve her ülke tek bir soru sorma hakkına sahip olacak.
Zirvede 21. yüzyıla hazırlanan şirketler için stratejik önem taşıyan yenilik ve buluşlar, ittifaklar ve ortak paydaşların dayanışması ele alınacak.
Amerikan Fortune dergisi, tanınmış Amerikan firması 3M, Netaş'ın çoğunluk hissesine sahip Kanadalı Nortel firmasının İngiltere bölümü, Avrupa Kalite Yönetim Vakfı EFQM ve Amerikan Verimlilik ve Kalite Merkezi APQC tarafından ortaklaşa düzenlenen zirveye katılım bedeli 400 dolar. KalDer üyeleri ve 5 kişiden az olmayan toplu katılımlar için kişi başına 320 dolar ödenecek.
Türkiye'den sorulacak soruyu, katılımcılar belirleyecekler. Katılım formuna yazılacak soru önerileri, toplantı öncesi saatlerde katılımcıların biraraya gelmesiyle yapılacak mutabakat tartışmasında ele alınacak ve içlerinden biri, katılımcıların oylarıyla seçilecek.
3,5 saat sürecek olan zirve için Newyork'taki CBS stüdyolarında hazır bulunacak 30 üst düzey Amerikalı yönetici arasında Chrysler'in Başkan yardımcısı Bob Lutz, 3M'in Başkanı Desi De Simone, Arthur Andersen'in Dünya Başkanı Robert Graftson, Young&Rubicam reklam şirketinin Başkanı Peter Georgescu, Amerikan Posta Servisi Postmaster General'in Başkanı Marvin Runyon var.
İngiliz BBC stüdyolarındaki 30 üst düzey yönetici arasında 2 Türk de bulunacak. Sabancı Holding Lastik Tavkiye Malzemeleri Grubu Başkanı ve Kordsa Genel Müdürü Güler Sabancı, başarılı kadın yönetici olarak konferansa davet edilmiş. Gerek Newyork, gerekse Londra'da erkek egemenliğinin kırılması için Sabancı'nın yanı sıra 2 ülkeden başarılı 2 kadın yöneticinin daha 60 delegenin arasında yer alması sağlanmış. Böylece erkek egemenliği 60'a 0'dan, 57'ye 3'e düşürülmüş.
Brisa Genel Müdürü Ahmet Piker ise Avrupa Kalite Ödülü'nün sahibi sıfatıyla zirvenin Londra ayağına katılacak 30 delegeden biri. Nortel'in İngiltere Bölümü Başkanı David Ball, TNT'nin İngiltere ayağının Başkanı Alan Jones, The Post Office'in Başkanı John Roberts'i de Londra'dan zirveye katılacak delegeler arasında sayabiliriz.
3 başlık altında yapılacak zirvenin ilk başlığı "Yenilik ve buluşlar" (Innovation). Alt başlığı da "rakiplerinizden daha yenilikçi misiniz?"
45 yıldır politikasını yeni ürünler üzerine kuran 3M'in Başkanı (CEO) Desi De Simone, deneyimlerini aşağıdaki sorular çerçevesinde katılımcılarla tartışacak.
* Satış gelirlerinizin ne kadarı, yeni ürün ya da servislerden oluşmaktadır?
* 2001 yılına kadar bu gelirlerdeki artış için hedefiniz nedir?
* Yenilik ve yaratıcılık arasındaki farkı nasıl belirliyorsunuz?
* Yenilikçi bir iş anlayışı ve ortamı oluşturmak ve korumak için atılması gereken en önemli 3 adım nelerdir?
* Şirketinizde ne zaman kritik bir süreci yenilediniz?
"İttifaklar" başlıklı ikinci bölümde ise "ittifaklar yapmak suretiyle rakiplerinizden daha hızlı büyüyebilmeniz mümkün mü?" sorusuna yanıt aranacak.
Günümüzde bir çok sektörde dünün rakipler bugünün stratejik ortaklığına, tedarikçiler kilit müşterilere, müşteriler ise yeni rakiplere dönüşmüşlerdir.
Avrupa Kalite Yönetimi Vakfı, bu bölümde ittifakların büyümeyi nasıl etkilediği ve beslediğine ilişkin görüşlerini ve hazırladığı modeli sunarak tartışmayı başlatacak. Tartışmanın bu bölümünde, yeni ittifakların nasıl kurulduğu, yaşatıldıkları ve bitirildiklerini öğrenmek için şu sorulardan yararlanılacak;
* İş bağlantılarınızın yüzde kaçı bağımlı ya da bağımsız?
* Önümüzdeki 3 yıl içinde bu denge nasıl değişecek?
* Güven unsurunun ittifaklar oluşturmadaki rolü nedir?
* Güven nasıl sağlanmaktadır?
* Eski tecrübelerinizden mevcut ve gelecekteki işbirlikleri için yararlanıyor musunuz?
Bu bölümdeki konuşmacının adı belirtilmemiş. Ancak 3 yıl ardarda izlediğim Avrupa Kalite Kongrelerinde görebildiğim kadarıyla Avrupa Kalite Yönetimi Vakfı yöneticileri, pek parlak konuşmacı değiller.
"Paydaş dayanışması" başlıklı üçüncü bölümün konuşmacısı Nortel İngiltere Bölümü Başkanı David Ball ile Netaş Genel Müdürü Tanju Argun aracılığıyla tanışmış, aynı zamanda yemek yeyip uzun uzadıya sohbet etmiştim. Kendisini 2 kez kürsüden dinleme olanağı da buldum. Konuyla ilgilenenleri tatmin edecek birikime sahip bir konuşmacı olduğunu, rahatlıkla söyleyebilirim. Bu bölümün alt başlığı, "paydaşlarınızla dayanışmanız ne durumda?"
Günümüzde dayanışma (sysbiosis), yeni gelişen en iyi uygulamalardan biri olarak ortaya çıkıyor. Burada amaç, ilgi gruplarıyla olan geleneksel ilişkileri aşıp, dinamik bir etkileşim sisteminin kurulması. Tıpkı ekolojide temiz balık ve deniz incirinin ancak beraber oldukları takdirde yaşayıp, tek başlarına kaldıklarında ölmeleri gibi...
Nortel'de bu yöntemle büyüme stratejisinin ve geliştirilen en iyi uygulamanın mimarı olan Ball, Avrupa, BDT, Ortadoğu ve Afrika'da faaliyet gösteren şirketin paydaşlarına hangi stratejiler doğrultusunda değer yarattığını anlatacak. Bu konuşmada, telekomünikasyon gibi çok hızlı değişen bir alanda, pazar olanaklarından yararlanarak nasıl büyüme sağlandığı da ele alınacak.
Bu tartışmaya ışık tutacak başlıca sorular şunlar;
* Paydaşlarla olan geleneksel ilişkilerinizi (müşteri, personel, tedarikçiler, sahipler, hissedarlar, toplum) dayanışma ilişkisine nasıl dönüştürdünüz?
* Şirketiniz, personel mutluluğu etkenleriyle motivasyon etkenlerini ayırt edebiliyor mu?
* Müşteri sadakatini geliştiren çalışanların tatmini için şirketiniz ne gibi adımlar attı?


Çar 2. Nikolay'ın eşi çariçe Aleksandra'ya ne armağan ettiğini merak ediyor musunuz? Ya yemeğin sanatla ilişkisini? P'de, ABD'den Londra'ya, Meksika'dan Rusya'ya değişik ülkelerde kış dönemi sergi ve müzayedeleriyle ilgili takvim ve telefon numaraları da var.

P, üç ayda bir yayınlanan kültür, antika ve sanat dergisi. Her sayı bir tema üzerine. Yaz 97'nin teması Akdeniz, Güz 97'ninki müzik ve sanattı. Sekizinci sayısı olan Kış 97, "yemek ve sanat" üzerine...
Yeme - içmenin sanata, özellikle de natürmortlara yansımalarını buluyorsunuz sayfalarda. Ferit Edgü, Enis Batur, Sadettin Davran ve Ali Esad Göksel'in tadın estetiği, lezzetin hazları ve yemeğin coğrafyasında gezinen yazılarına Batılı ve bizim ustaların natürmortları eşlik ediyor.
Alexandre Dumas'nın "Ağzının Tadını Bilmek" yazısından, herhalde ağzının tadını bilenler kadar edebiyatın tadını bilenler de çok keyif alacak. Dumas'nın yazısına Şeker Ahmet Paşa, Şefik, Caravaggio, Giuseppe Arcimboldo ve Vincenzo Compi, meyveli natürmortlarıyla eşlik ediyorlar.
Osmanlılar'da yemekten önce ve sonra el yıkamak ve abdest almak için kullanılan tuğralı gümüş leğen - ibrikler, Osmanlı gümüş sanatının seçkin örnekleri olarak göz kamaştırıyor.
Çar 2. Nikolay'ın eşi çariçe Aleksandra Fyodorovna'ya verdiği armağanlardan birini merak ediyorsanız P'nin son sayısında bulabilirsiniz. Bu armağan, Kremlin surları içinde yer alan, Çar'ların taç giydikleri ünlü Ouspensky Katedrali'nin, minelerle işlenmiş 34 santim boyunrdaki altın maketi. Ünlü kuyumcu Faberge'nin atölyesinde üretilmiş olan bu sanat objesi de tüm ihtişamıyla P'nin son sayısında yer alıyor.
Faberge imzalı hediye sanatının nadide objelerinin, dergide yer alan tek örneği bu değil kuşkusuz. Sotheby's'nin Rus sanatı uzmanı Haydn Williams'ın gözüyle, Rus çarlarıyla çariçelerinin, Avrupa'nın soyluları ve zenginlerinin sevdiklerine ve yakınlarına Noel ya da Paskalya armağanı olarak gönderdikleri diğer Faberge örnekleri arasında dolaşabiliyorsunuz.
Bu sayının "Bir Ressam"ı Fikret Mualla. Mualla'nın "Barda", "Meyhane", "Balo", "Mavi Bar", "Bistro" gibi eserlerini, Abidin Dino'nun onu anlatan satırlarıyla birlikte inceleyebilirsiniz.
P'de dünyadaki sanat olaylarını izlemeye çalışanların çok hoşuna gidecek bir bölüm daha var: Sanat olayları takvimi! Amerika'dan İngiltere'ye, Meksika ve Rusya'dan Çek Cumhuriyeti ve İsrail'e, pek çok ülkede şu günlerde hangi sergi ve müzayede olduğunu bu sanat takviminden öğrenebiliyorsunuz. Bu sergilerin hangi sergi salonunda yer aldığı ve telefon numaraları da dergide yer alıyor.
P'nin fiyatı 3 milyon lira. Ama özenle hazırlanmış ve mutlaka saklanacak bu dergi için 3 ayda bir ödenecek bu para, hiç de çok değil.


Yazara EmailM.Tamer@milliyet.com.tr