Yoksulluk yardımında söz Gemici’nin

Yoksulluk yardımında söz Gemici’nin


Yoksulluk yardımının nasıl olması gerektiği konusunda en fazla sözü olacak kişi, hiç kuşkusuz 57. hükümetin DSP’li Devlet Bakanı Hasan Gemici. E - postama yolladığı mesaj biraz sitem kokarak başlayıp bana göre önemli 2 noktanın altını çiziyor:
1) Amerika’yı yeniden keşfetmenin alemi yok. Devlette süreklilik esastır.
2) Basınımız AKP’nin her yaptığında keramet aramaktan vazgeçmelidir.
Gemici’nin mesajını bir de siz okuyun, belki sizler farklı hususları ön plana çıkartırsınız:
"Sayın Tamer,
Yoksullukla ilgili yazılarınızı ilgiyle izliyorum. Bir sorunu tartışırken ve öneriler / çözümler geliştirirken, o sorunla ilgili daha önce neler yapılmış olduğunun ve yapılmakta olanların bilinmesi ve düşüncelerin onların üzerine geliştirilmesinde yarar olduğu kanısındayım.
İlköğretimde çocukların beslenme ihtiyaçlarının devlet tarafından karşılanması önerisine katılıyorum. İsveç ve Danimarka’da ‘Okul Beslenme Yasası’ 1902’den beri yürürlüktedir.

Gemici’nin icraatı
Ülkemizde de benim bakanlığım döneminde sorumlu olduğum Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışmayı Teşvik Fonu’ndan 1997’den bu yana yoksul çocukların eğitimlerine çok ciddi kaynaklar ayrıldı. Bir fikir vermesi açısından sadece 2001 - 2002 eğitim öğretim yılında yapılanları ana başlıklarıyla sıralayacak olursak:
• 650 bin taşımalı eğitime tabi öğrenciye öğle yemeği verildi.
• 1 milyon 50 bin yoksul çocuğa kitap, kırtasiye ve giyim yardımı yapıldı (yardımlar annelere verildi).
• "Okul Sütü" projesi ile 1 milyon 70 bin çocuk her gün süt içti.
250 bin yoksul aile çocuğu üniversite gencine aylık 45 milyon lira karşılıksız burs verildi.
Fon, bağlı vakıflar (il ve ilçelerde 924 adet) ve Milli Eğitim Müdürlükleri bu konularda tecrübe kazandılar. Şimdi yapılması gereken, bu konuya daha çok kaynak ayırıp daha çok çocuğu kucaklamaktır.
Yüz yüze görüştüğüm çok sayıda okul müdürü ve öğretmen, okul sütü ve öğle yemeği uygulamalarının çocukların fiziksel ve zihinsel gelişmelerine katkısı yanında okula devamsızlığı azalttığını söylüyorlar.

Çocuklarda yoksulluk
Okul beslenme projeleri önemli, çünkü araştırmalara göre:
• Çocuklarımızın % 20’si olması gereken kilo ve boyda değil.
• % 35’i yetersiz besleniyor.
• % 30 - 40’ında vitamin ve kalsiyum noksanlığı mevcut.
Yeterli besleyemediğimiz bu çocuklarla gelecekte ne fiziksel ne de zihinsel alanlarda gelişmiş ülkelerle rekabet etme olanağımız olmayacaktır.
Ben bu yüzden 1997’den başlayarak fon kaynaklarını ağırlıklı olarak bu alana yönlendirdim. Bu projelerin bu sene aksadığını ve yapılan yardımların geçen senenin çok gerisinde kaldığını belirtmek istiyorum.

AKP’de keramet aramak
Pazar günkü gazetelerdeki bir haberde, hükümetin Acil Eylem Planı’nda öngörülen sosyal yardımların başlatıldığı ve bayram öncesi yoksullara gıda yardımı için 18 trilyonluk kaynak aktarıldığı belirtiliyordu. Bu haber, basınımızda (son zamanlarda genel eğilim olan) AKP’nin her yaptığında keramet aramanın ilginç bir örneğidir! Yıllardır yapılmakta olan bu yardımlar, ilk defa başlatılıyormuş gibi sunuluyor.
Bazı gazetelerde birinci sayfadan giren bu sosyal yardım haberlerine, her nedense geçtiğimiz yıllarda yeteri kadar yer verilmiyordu. Oysa geçtiğimiz yıl yine bayram öncesi gıda yardımı olarak aktarılan kaynak 30 trilyondu ve 600 bin aileye gıda yardımı olarak ulaştırılmıştı."