‘Arkadaş teknesi’ne giderken...

Davet edildiğiniz bir ‘arkadaş teknesi’ne giderken alacağınız hediye ile seyahat için hazırlayacağınız çanta büyük önem taşıyor.

Birçok internet sitesinde sıkça sorulan sorular bölümü yer alır. Aynı şey, benim mail kutum için de geçerli.... Bana gelenler içinde arkadaş teknesine davet edilenlerin soruları yer alıyor. “Bir tekneye giderken nasıl bir hediye almalı, kendimiz için nasıl bir çanta hazırlamalıyız?”
Geçenlerde W Collection Sailing Cup Bosphorus yarışlarının sponsorluğu vesilesiyle Vakko’nun yöneticileriyle tanıştım. Bana gelen bu soruları onlara yönelttim. Beni Vakko Home Cruise Line ürünlerinin sergilendiği ve satıldığı mağazaya götürdüler, ürünlerini tanıtıp anlattılar. Çok şık ve fonksiyonu olan aksesuarlar, nevresim takımları, masa örtüsü takımları, mutfak takımları gördüm. Herhalde, Vakko’nun ortaklarından Cem Hakko’nun da aynı zamanda denizci olması, şıklıkla ihtiyaçların bütünleşmesinde rol oynuyor.
Kurumsal İletişim Direktörü Meltem Kazaz ve Satış Pazarlama Yönetici Ayşegül Temel bu sene ile ilgili olarak bazı bilgiler verdi.
Her yıl yeni sezon için koleksiyonlar yapıyorlar. Yüzde 100 doğal kumaşların kullanıldığı bu tasarımlar; kamaralar için yorgan, yastık kılıfı, çarşaf grubu... Banyolarda da havlu, bornoz, peştemal... Mutfak için ise masa örtüleri, Amerikan servisleri ve peçete koleksiyonlarından oluşuyor. Bu sezon renkleri ağırlıklı olarak mercan, turkuaz, lacivert, beyaz ve toprak tonları... Hediyelik eşyaların yanı sıra iç dekoru yenilenecek ya da yeni tekneler için baştan aşağı özel tasarım da yapıyorlar.
İtalyan tasarımcı Giovanna Locatelli’nin Vakko Cruise 2012 koleksiyonu için özel olarak tasarladığı nevresim ve havlu takımları, masa üstü aksesuarlar da göz alıcı... Mumlar, tabak ve bardaklar, teknelerin ismine veya logosuna özel tasarlanmış seyir defterleri, sedef pullara sahip özel deri kaplı tavla, yine deri veya krokodil kaplı Türk kahvesi makineleri çok şık hediye seçenekleri olarak karşımıza çıkıyor.
Benim önerim şu: Sizi teknesine davet eden arkadaşınıza tekne için bir ihtiyaç olup olmadığını sorun. Büyük bir ihtimalle “Bir şeye ihtiyacım yok” diyecektir. Bu durumda yataklarının iki kişilik ve tek kişilik olup olmadığını sorun. Aldığınız yanıta göre içinde çarşafı, pikesi, yastık kılıfı nevresimi olan bir ya da iki takım nevresim iyi hediyedir. Hem iş görür hem de katlanabilir olduğu için fazla yer tutmaz. Eğer ağız yoklayıp da bu tür ihtiyaçları olmadığını öğrenirseniz mutfakta da kullanılan çok şık kahve makineleri, tabak
ve bardaklar, tavla gibi hediyeler de tekne sahibi arkadaşınızın işine yarayabilir.


‘Arkadaş teknesi’ne giderken...

Çantanızın büyük olmasına dikkat edin. Dalmaya ve avlanmaya meraklı iseniz tekne sahibinden izin almadan takımlarınızı götürmeyin.

Misafirin çantası

Tekneye davet edildiğinizde hazırlayacağınız çanta çok önemlidir. Elbette yanınıza alacağınız giysiler mevsimine göre değişir. Ancak genel prensipler şu:

Valiziniz katlanabilir ve yumuşak olsun.
Biri teknenin içinde özellikle seyirde, diğeri dışarıda giyilecek iki çift altı lastik, üstü deniz suyuna dayanıklı ayakkabı ve bir çift terlik.
Güneş gözlüğü ve şapka...
En az iki mayo, seyir esnasında ıslanmasında sakınca olmayan şort...
Yaz aylarında terlemeyi de dikkate alarak seyir gününe göre yeteri kadar tişört, akşam serinliği için sweatshirt... Mevsime göre polar cinsi yelek, eşofman, kazak, bere, yağmurluk...
Dalmaya meraklıysanız, tekne sahibi arkadaşınıza danışarak dalma takımları...
Avlanmaya meraklıysanız, yine tekne sahibi arkadaşınıza danışarak zıpkın ve olta takımı...
Kişisel bakım çantası, tıraş takımı, makyaj malzemesi, güneş kremi, diş macunu vs...
Karaya çıkıldığında giyilecek spor kıyafet...
Fotoğraf makinesi, kamera, kitap, ısrarcı olmamak kaydıyla kendi seçtiğiniz müzikler...
Düzenli olarak kullandığınız ilaçlar ve varsa alerjik durumunuzla ilgili ilaçlar. Ayrıca alerjik durumlarınız varsa sizi davet eden arkadaşınıza bu konuda mutlaka bilgi vermelisiniz.
Cep telefonunuzun şarj aleti, eğer istiyorsanız bilgisayarınız ve 3G modeminiz...

“Vira Demir”in yedinci baskısı

Sadun Boro’nun İstanbul’dan İskenderun’a kadar Türkiye kıyılarını anlattığı rehber kitap Vira Demir yedinci baskısını yaptı. Denizler Kitabevi tarafından yayınlanan kitabın son baskısında, kıyı şeridinde son yıllarda gerçekleşen değişiklikler, limanların son durumu, demir atılacak koylar, derinlikler, fenerlerle ilgili bilgiler, tehlikeli ve güvenli demir yerleri, yol üstündeki tarihi yerlerin ve antik kentlerin hikâyeleri yer alıyor.

Yelken ve sponsorluk

19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı’nda 13. Audi Göcek Yat Yarış haftasındaydık. Sponsor Audi otomobillerinin Türkiye Pazarlama Müdürü Mustafa Murat Uluer ile de tanıştım. Yelken kulüplerinin sponsor bulabilmek için ne kadar çaba harcadıklarını yakından bilirim. O nedenle bu sponsorluk kararını nasıl verdiklerini merak edip sordum. Aldığım yanıtı özetliyorum:
“Üst segmentte iddialı her marka için en doğru sponsorluk alanlarının başında denizcilik ve yelkencilik olmalı. Denizciler, özellikle de yelkenciler sadece rüzgârla ve denizle değil her türlü detayla ilgilenir, en ince ayrıntıya dikkat eder ve hızlı karar verir. Bu nedenle, detaya önem veren
ve yüksek kalitede üretim yapan firmalar için, yelken yarışları ve deniz sporları
doğru seçimdir. Ana firmamız Audi de İspanya, Fransa ve İtalya’nın önemli
yelken yarışlarından Med Cup’un sponsorluğunu üstleniyor.”
Audi’nin Pazarlama Müdürü Mustafa Murat Uluer’in bu analizi bana çok çarpıcı ve doğru geldi. Bu sohbette, yelkenciliğe ve denizciliğe yönelik sponsorluk faaliyetlerinin aslında ne kadar önemli bir pazarlama stratejisi olduğunu anladım. Bu analizi de, yelken ve denizcilik alanlarında sponsorluğa nazlanan firmalara duyurmak istedim.