Donsuz geceler diliyoruz!

Twitter’a “Yanlış anlamazsanız bugünlerde hepinize donsuz geceler diliyorum” diye yazınca biri, Ersin İmer’i kastederek, “Bunu en son dileyen TRT’den kovulmuştu” diye cevap verdi

Bugünlerde kar yağsa bir türlü, yağmasa bir türlü. Kışın hava sıcaklığının en düşük olduğu zaman kar yağmadığı geceler, yani ayaz olduğu zamanlardır. Hava sıcaklığının sıfır derecenin altına düşmesi sonucu donan yağmur, donan çisenti veya sulu sepken gibi meteorolojik olaylarda yollar, caddeler, ağaçlar, binalar, telekomünikasyon ve elektrik hat ve tesisleri üzerinde buz tabakası oluşur, toprak bile donar.
Meteoroloji bu durumu önceden tahmin eder ve ilgilileri uyarır. Bu nedenle ben de Twitter’a “Yanlış anlamazsanız bugünlerde hepinize donsuz geceler diliyorum” diye yazınca biri, “Bunu en son dileyen TRT’den kovulmuştu” diye cevap verdi. Rahmetli Ersin İmer’in TRT’den “donsuz geceler diliyorum” dediği için kovulduğu aslında bir dedikodudur. Yıllar önce bir TRT çalışanı aşağıdaki şekilde yazarak bunu bana açıklamıştı:

Emeğe çok saygılıydı
“Bir garip ölmüş diyolar, soğuk su ile yuğolar” dizesi Ersin İmer gibi zamanında çok tanınmış ama sonradan unutulmuş birinin arkasından yazılan yazıya üç kez uygun. Hem huzurevinde öldü hem Türkçeyi güzel konuşanlar o kadar fazla değil hatta “garip”.
Emeğe ve dile saygılı spiker Ersin İmer’i gençler değilse de orta yaşlılar çok iyi bilir. Belki de “bilirdi” demek lazım. Geçirdiği bir felç dolayısıyla TRT’deki hava durumu spikerliğini bırakalı 13 yıl olmuştu. En soğuk günlerde bile sıcak, en kapalı havalarda bile renkli bir hava durumu spikeri olmayı bilmiş İmer 51 yaşında hayata gözlerini yumdu.
TRT’deki ilk yıllarında, Kıbrıs Barış Harekatı sırasında beş gün aralıksız yayın yapanlardan biri
olan İmer, o zaman hem haber yaptıklarını hem slogan attıklarını belirterek “Böyle bir konuda tarafsız kalmamız düşünülemezdi. Ama yaptığımız haberlerle yurt dışına haber kaynağı oluyorduk” demişti.
Ersin İmer’i bazıları da “donsuz geceler” dediği için TRT’de hava durumu spikerliğinden alındığı dedikodularından tanırdı. Dedikodu diyorum çünkü o, “İşin açıkçası gazetecilik mesleğinin bazı azizliklerini burada gördüm. Geçirdiğim bir felç nedeniyle ayrılmak zorunda kalmama rağmen benim hava durumu spikerliğini alkol yüzünden bıraktığım yazıldı, seyirciye ‘donsuz geceler’ dilediğim için atıldığım da yazıldı. Bu yazılar öyle etkili oldu ki artık doğrusuna inandırmak oldukça güç” diyordu.
Hava durumu spikeriyken Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü’ne giden biri olduğunu belirten İmer, yeni spikerlerin Meteoroloji’nin telefon numarasını bile bilmemesinden yakınıyordu.
Ersin İmer hava durumu spikerliği yaptığı dönemde, bir gün aniden bir izmarit çıkararak “Bu küçümencik izmaritin koskoca bir ormanı yok edebileceğini unutmayın” demesiyle, bir başka gün “Yarın bunu almayı unutmayın” diyerek şak diye bir şemsiye açmasıyla da hatırlanır. Hele bir yılbaşı gecesinde ellerinde sakladığı karanfilleri seyircilere iyi dileklerini sunmak için kullanması unutulmaz.
Bir spikerin “İyi akşamlar dileriz” yerine “İyi akşamlar dilerim” demesine çok kızardı. Şöyle derdi: “Biliyor musunuz, 5 dakikalık bir hava durumunda yaklaşık 2 bin 500 kişinin emeği var. Bakın hesaplayalım: Meteoroloji’nin bin istasyonunda çalışan 2 bin kişi, yüze yakın merkezde çalışan analizci, bunlara tahmin verenlerle, TRT’de çalışanları eklerseniz 2 bin 500’ü bulursunuz. Yayıncılık bir ekip işidir. O yüzden ben hiçbir zaman ‘ben’ diye konuşmadım, hep ‘biz’ dedim.”

Rahmetle anıyorum
Ersin İmer güzel ya da ünlü olmanın spikerlik için yeterli olmasına, ayrıntıların yitirilmesine, yorumsuz olması gereken spikerlerin kaş ve gözlerine dikkat etmemesine kızarak gitti. Dediği gibi yaşayan adamdı. Örneğin, işitme engelliler bültenini sunmaya başlayınca kendisiyle özdeşleşmiş bıyıklarını bile mesleğe ve izleyiciye saygısından ötürü kesmişti.
Hava durumunu doğru bir şekilde sunabilmek için Meteoroloji Genel Müdürlüğü’ne bile gidecek kadar sorumluluk sahibi ve insanların emeğine saygılı biri olarak Ersin İmer’i rahmetle anıyorum. Günümüzde sırf babasından torpilli olduğu için hiç beceremediği, hakkını veremediği hava durumu programı sunucularının olduğunu görse o da üzülürdü... Evet, yanlış anlasanız da anlamazsanız da bugünlerde hepinize donsuz geceler ve içerikli hava durumu programları diliyorum!