‘Sarı kırmızı Türkler’ mali kongrede yönetimi ibra etmeyecek

Pazar günü Galatasaray’ın mali kongresi var. Ali Sami Yen Spor Kompleksi Türk Telekom Arena’nın açılışında yaşananlar ve futbol takımının aldığı kötü sonuçlar burada etkili olacak. Ancak en az bunlar kadar konuşulacak bir diğer konu kulubün mali tablosu. Elimde Galatasaray Spor Kulübü 2011 yılı bütçe tasarısı ve gerekçesi var. Yaklaşık 400 sayfalık, AS Bağımsız Denetim firmasının da kontrol ettiği bir “mali resim”.
Bu resmin “borç-alacak” tarafı hayli düşündürücü. Detayları sayfanın altındaki grafikte aktaracağım çalışmanın 251. sayfasında şöyle bir tablo var: Kulubün 2010 sonu itibariyle 187 milyon TL finansal borcu, 253 milyon TL “diğer borcu” var. Toplamı 440 milyon TL’ye geliyor. 23 milyon TL ise alacak gözüküyor. Tabi bunun üzerine 2011 başında takımı “atağa kaldırsın” diye alınan futbolcuların transfer ve alacakları dahil değil.
Galatasaray’ın bütçe tasarısını incelerken bir dönem önce Adnan Polat’a rakip olan Adnan Öztürk’le de konuştum. Bir sabah kahvesinde buluştuğum Öztürk ile sohbete, son başkanlık seçimlerinde İnan Kıraç’ın Polat’ı destekleyip Öztürk’e “biraz daha beklemeli” diye hitap ettiği Milliyet’te çıkan söyleşi ile başladık.
Öztürk “O haber çıktığında başkanlık yarışında şansımın kalmadığını düşündüm” diye söze başladı. “Peki Kıraç’a kırıldınız mı?” diye sorduğumda “Hayır İnan Abi hep doğru bildiğini söyler. Zaman zaman ayrı düşündüğümüz pek çok konu olur ama kırılmam ya da saygıda kusur bizim edebimizde olmaz” diyor.
Öztürk dünyanın en büyük çelik üreticilerinden Arcelor Mittal’de üst düzey yönetici. Hem Türkiye’de hem bölge ülkelerde şirketinin işlerini de o takip ediyor. Önemli anlaşmalara o imza atıyor. Benimle görüşmesinden sonra Erbil’e gidecek. “Uçağınız kaçta ona göre hızlanalım” diyorum. “Yok kendi uçağımız acelem yok” diye yanıtlıyor. Aklıma bir süre önce Galatasaray ikinci başkanı Işın Çelebi’nin, kulübün yönetiminde değişim isteyenleri ya da yönetimi eleştirenleri, “Onlar beyaz Türk, biz zenciyiz” diye eleştirmesi geldi.
“Siz de beyaz Türklerdensiniz yani” dedim.
Adnan Öztürk’ün suratı birden ciddileşti. Ve şöyle yanıt verdi:
“Bakın ben Düzce’nin bir köyünde doğdum. Galatasaray Lisesi’nde parasız yatılı okudum. Beni ve bu kulübe gönül verenleri tarif edecek bir tanım varsa “Sarı kırmızı Türkler” olur ancak. Ve şunu da ekleyeyim. Sarı kırmızı Türkler Pazar günü mali kongrede yönetimi ibra etmeyecekler.”
Bu ne manaya geliyor kısaca anlatayım. Galatasaray tüzüğünün 59. maddesine göre yönetim mali ya da idari açıdan ibra edilmezse 1 ay içinde seçime gidilecek.
Öztürk aday olacak mı?
Peki geçen seçimlerde Polat ve ekibinin aldığı 2.994 oya karşı 2.290 oy alan Öztürk kulüp bir seçime giderse yeniden aday olacak mı?
Adnan Öztürk bu noktada “Çalışmalarımız var ama biraz daha farklı” diyor. Öztürk’ün anlattığı fark “Ünal Aysal”... Kulübün başkanlığı için Aysal hazırlanıyor ama Öztürk ona tam destek oluyor.
Adnan Öztürk ve Ünal Aysal “Galatasaray’ı hem mali hem sportif açıdan yeniden yapılandırmak için projeler hazırlıyor.” Hemen her gün konuşuyorlar bir ekiple birlikte hazırlanıyorlar.

2010 yılı zararı 90.5 mİlyon TL*
2007 yılı zararı 42.6 milyon TL
2008 yılı zararı 110.8 milyon TL
2009 yılı zararı 99.1 milyon TL
2010 yılı zararı 90.5 milyon TL

Şİrketler bazında 2010 zararı /kârı
Sportif AŞ 120 milyon TL (zarar)
Pazarlama AŞ 140 bin TL (zarar)
İletişim AŞ 450 bin TL (kâr)
Gayrimenkul AŞ 930 bin TL (zarar)

‘Sarı kırmızı Türkler’ mali kongrede yönetimi ibra etmeyecek

‘100 milyon dolara kefil olacak yönetim gerekiyor’
Galatasaray’ın bütçesinin detayına baktığınızda verilen teminat, ipotek, rehin ve haciz toplamının 1 milyar 100 milyon lira tutarında olduğu görülüyor. Çalışmanın 296, 297 ve 298. sayfalarında bu rakamları görmek mümkün. Adnan Öztürk’e bunu ve nasıl halledilebileceğini soruyorum. Yanıtı şu oluyor: 1.1 milyar TL’lik duruma baktığınızda durumun ne derece zor olduğunu anlayabilirsiniz. Ama Galatasaray’da umut bitmez. Size şöyle söyleyeyim. Bankalardan kulüp için şu an yeni kredi bulmak zor. Biz eğer seçim olur da Galatasaray’da yönetime gelirsek, 100 milyon dolarlık bir şahsi kefalete, bu borcun altına kendi imzalarını koyacak bir ekiple çalışmaya başlamalıyız. Bunu düşünüp ona göre hazırlanıyoruz. Mali kongre Galatasaray için yeni bir milat olacak. “