İş dünyasının seçim lobisi

İş dünyasıyla bir araya geldiğim ortamların bugünlerde tek gündem konusu, yerel seçimlerde hangi isimlerin belediye başkan adayı olacağı

İş dünyasıyla bir araya geldiğim ortamların bugünlerde tek gündem konusu, yerel seçimlerde hangi isimlerin belediye başkan adayı olacağı. İzmir’de Büyükşehir adayını sadece AK Parti belirledi, Nihat Zeybekci olarak açıkladı. Onun dışındaki partiler ise henüz adaylarını açıklamadı. En çok merak edilen isimler ise İzmir’de ağırlığı olan CHP’nin belediye başkan adayları. İş dünyası, bu makamlara kendi camiasından isimlerin gelmesini arzu ediyor ve bunun içinde bugünlerde bol bol lobi yapıyor. Şirketlerini başarılı bir şekilde yöneten iş insanlarının, belediyeleri de çok rahat yönetebileceğini düşünüyorlar. 2019 yerel seçimleri öncesi iş dünyasından İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı için Alaattin Yüksel, Mehmet Ali Susam, Ender Yorgancılar ve Seda Kaya Ösen’in ismi geçiyor; ilçe belediye başkanlıkları için de adaylar arasında yine iş dünyasından Bornova’da Mustafa İduğ, Karşıyaka’da Serdar Yavaşoğlu, Güzelbahçe’de Hüseyin Vatansever, Balçova’da Şenol Aslanoğlu gibi isimler yer alıyor. İsmi geçenlerin hepsi değerli ve başarılı iş insanları. Bugünlerde bu kadar aday bolluğu içinde herkes neredeyse aday toto oynuyor. Bakalım Ankara’daki karar vericiler, kimleri aday yapacak. Bunu kısa süre içinde hep birlikte göreceğiz.

İddialı aday adayı

İlçe belediye başkan adayları arasında ise son günlerde bir isim ön plana çıktı. Balçova Belediye Başkan aday adayı, endüstri mühendisi Şenol Aslanoğlu. Geçen hafta tüm görevlerinden istifa ederek aday adayı olan, 43 yaşındaki Şenol Aslanoğlu’nu İZSİAD’dan tanırım. İş insanlarının konusu olmamasına rağmen İzmir’e ‘İş Sağlığı ve Güvenliği Zirvesi’ni kazandırdı. 5 yıl bu zirvenin yürütme kurulu başkanlığını yaptı. Sendikacıların görevini bir iş insanı olarak üstlendi. İzmir Ticaret Odası seçimlerinde de Ortak Akıl Grubu’nun temsilcisi olarak sahada yarışarak önce İTO Meclis üyesi olmayı başardı, ardından yine bu grubun temsilcisi olarak Mahmut Özgener’in yönetimine girdi. İTO Yönetim Kurulu’ndan aday adaylığı dolayısıyla istifa etti ama 7 aylık görevi boyunca İTO’da en fazla mesai harcayan isimlerden biri oldu. İzmir Ekonomi Üniversitesi işbirliğiyle kurulan Embryoniks Teknoloji Sanayi ve Ticaret A.Ş.’nin yönetim kurulu başkanlığını yaptı. İzmir’e inovasyon ve girişim merkezi kazandırmak için çalışıyor. Bundan sonra görevi ne olursa olsun, bu merkezi kazandırmak için çaba harcayacağını, her platformda söylüyor. Bu merkez için İsrail’den girişimci gurusu getirdi. Facebook, Oracle, Sisco gibi dev firmaların en yetkili isimleriyle görüştü. Aday adayı olarak henüz projelerini açıklamadı ama ses getirecek gibi gözüküyor. Umarım, Aslanoğlu gibi genç ve hayata projeleriyle değer katan isimler değerlendirilir de, en büyük projeleri park yapmak olan, icraat yerine siyaseti tercih eden isimleri seçmek zorunda kalmayız.