Sakız’dan İzmir’e yatırım

Ekonomide yaşanan sıkıntılara rağmen iş insanları ve sanayiciler yatırım yapmaktan vazgeçmiyor.

Başta organize sanayi bölgeleri olmak üzere birçok alanda şirketler ve markalar yeni yatırımlarla büyümeye ve istihdamlarını artırmaya devam ediyor.

Bu yatırımlardan biri de İzmir’e Yunanistan’ın Sakız Adası’ndan geldi.

Sakız Adası Sakız Üretim Kooperatifi İzmirli kadın girişimci Ebru Çalışkan ile ortak oldu.

Uzun süren görüşmelerin sonunda Sakız Adası’nda yılda 160-170 ton sakız üretimi yaparak bunu kozmetik, ilaç, çikolata ve diş macunu gibi farklı ürünlere dönüştürerek dünyaya pazarlayan kooperatif, artık İzmir’de de faaliyet gösterecek.

Yunanca da sakız anlamına gelen Mastiha Damla Sakız A.Ş. adıyla kurulan şirket, İzmir’de yine Mastiha ismiyle mağazalar açmayı hedefliyor.

***

Son dönemde Yunanistan ile yaşanan gerilimlere ve yatırım ortamındaki sıkıntılara rağmen İzmir’e farklı bir alanda yapılacak yatırımı kazandıran Ebru Çalışkan’ı kutluyorum.

Çalışkan ile dün akşam yeni şirketin tanıtım toplantısında bir araya geldim.

Çalışkan, Kooperatifin yurtdışında kurduğu ilk şirketlerden biri olduklarına işaret ederek, “1935 yılında kurulan Kooperatif bugüne kadar yaptıkları çalışmalarla model olmuş durumda. Ada ekonomisine de 100 milyon doların üzerinde her yıl katkı sağlıyor. Bu modeli Türkiye’de de rahatlıkla uygulayabiliriz. Dünyada sadece Sakız Adası’nda yetişen sakız bitkisinin katma değerini artırarak dünyaya satıyorlar. AB İlaç Ajansı’ndan onaylı olan ilaçları da sindirim ve sinir sistemindeki hastalıkların tedavi edilmesinde kullanılıyor. Yaptığımız iş birliği hem iki ülke arasındaki ticaretin gelişmesine katkı sağlayacak hem de bu modelin ülkemizde daha yakından tanınmasını sağlayacak” diyor.

Kadın girişimci Ebru Çalışkan’a kolaylıklar diliyor, başarı hikayelerini de yazmayı sabırsızlıkla bekliyorum.

Zeybekci’nin pası

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, iş dünyasındaki çalışmaları ve siyasetteki tavrı ile iş insanlarının takdirini topluyor.

Ege Ekonomiyi Geliştirme Vakfı’nın 25. Yıl kuruluş gecesine de Ankara’daki yoğun iş temposuna rağmen bir Egeli olarak katılmayı görev bilen Zeybekci, hayata geçebilecek nitelikte 2 projeyi gündeme getirdi.

Bütün bölgeyi kapsayacak nitelikte Ege EXPO’su ile İzmir’in serbest bölgeler kenti olacak şekilde yeniden planlaması.

EXPO için yıllardır mücadele eden İzmir iş dünyası, İzmir’in serbest bölgeler kenti olması düşüncelerini de daha önce dillendirmişti.

Bunları dikkate alan Zeybekci’nin de bakanlık düzeyinde konuya sahip çıkması sevindirici.

Bundan sonrasında EGEV liderliğinde bu projelere sahip çıkılarak, hayata geçirilmesi gerekiyor.

Bu konuda da görev İzmir iş dünyasına düşüyor.

Bakalım İzmir iş dünyası Zeybekci’nin verdiği pas ile gol atabilecek mi?