Betonlaşan ormanlar

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, önceki gün Yerel Yönetimler toplantısında, “Denizlerimizin kenarını, orman alanlarını betona çevirme gayretinde olanlar var” dedi. Daha önce de bu yöndeki düşüncelerini farklı toplantılarda farklı cümlelerle dile getirmişti.

Bu konu, Cumhurbaşkanı’nın neredeyse her toplantıda uyarı yapmasına neden olacak kadar vahim noktalara geldi.

***

Kendi bölgemizde bu konudaki uyarıları somutlaştıran örneklere bakalım.

İzmir ve Manisa için 1/100 binlik imar planları yapıldı. Bu planlarla İzmir’de büyük bölümü orman ve yeşil alan olan 1400 hektar alan imara açıldı. Üstelik de imara açılan alanların önemli bölümü Birinci Derece sit kapsamındaydı.

İzmir 1 ve 3 Numaralı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma kurulları, kent genelinde pek çok değişik yerde sit derecelerini değiştirme kararı aldı. Bu kararla da binlerce hektar orman alanında yapılaşmanın önü açıldı. Bütün bunlar yetmezmiş gibi, geçen aylarda Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nın başka bir kararı daha çıktı. Özel orman alanlarında 4 metrekare daha yapılaşma izni verildi. Orman alanlarında yüzde 6’lık yapılaşma izni zaten vardı.

Bu karar sonunda ilave 4 metrekare izinle yapılaşma izni biraz daha artırıldı.

***

Orman Mühendisleri Odası İzmir Şubesi’nin raporuna göre; son 10 yılda İzmir ve Menderes Orman işletmeleri, toplam 121 bin hektar alanı orman dışı kullanıma açtı. İzmir’in kent içindeki en büyük yeşil alanı olan Kültürpark’ın sadece 45 hektar olduğu düşünülürse, rakamın korkunçluğu daha iyi anlaşılıyor. İzmir’de Kültürpark büyüklüğünde 2 bin 688 adet orman alanı yok edilmiş. Yok edilen orman alanı, UEFA standartlarında 15 bin stadyum büyüklüğüne ulaşıyor.

Orman alanlarında nelere izin verildiğini incelediğinizde de karşınıza korkunç bir tablo çıkıyor. Bu alanlarda yapımına izin verilen diğer tesisler de şöyle: 57 milyon metrekare maden arama sahası, 48 milyon metrekare rüzgâr enerji santrali (RES), 143 bin metrekare kum kireç çakıl ocağı, 15 bin metrekare havai fişek tesisi, 600 bin metrekare kömür ocağı, 950 bin metrekare taş ocağı. Söz konusu alanlar, Aliağa, Bayraklı, Bornova, Buca, Çiğli, Foça, Karşıyaka, Kemalpaşa, Konak, Menemen, Menderes, Balçova, Gaziemir, Güzelbahçe, Karabağlar, Karaburun, Narlıdere, Seferihisar, Torbalı ve Urla İlçelerinde bulunuyor. Neredeyse her ilçede büyük bir kayıp var.

***

İzmir’de yaklaşık 500 bin hektar orman alanı var. Ama bu alanlar her geçen gün başka bir bahaneyle yok ediliyor. Orman alanlarında rüzgâr enerji santrali kurulması amacıyla verilen kesin izin alanı 524 hektar. İzmir’de maden arama, işletme amaçlı madencilik faaliyetlerine yönelik olarak Orman Kanunu’nun 16. maddesi hükmü gereğince 1839 hektar alanda verilmiş, devam eden izin bulunuyor.

Orman Kanunu’nun 16, 17 ve 18. maddeleri gereği İzmir’de verilen toplam izin alanı 30 bin 849 hektar. Umarım, her toplantıda bu konular tekrar tekrar gündeme gelir. Çünkü, yıkım bütün hızıyla sürüyor.