AKP’nin Arap aşkı

Niye şaşıyorsunuz ki? AKP iktidarının, UNESCO Genel Direktörlüğü için kendi yurttaşı Zülfü Livaneli’yi değil de Mısır Kültür Bakanı Faruk Hüsnü’yü desteklemesine şaşanların aklına asıl biz şaşarız.
Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Kurumu (UNESCO) Genel Direktörlüğü gibi önemli bir yere, dünya kültür ve sanat çevrelerinde tanınan ve de UNESCO üyelerinin çoğu tarafından önerilen Livaneli’ye AKP iktidarının yan çizmesini aklınız almıyor mu?
Kabahat bu iktidarda değil; ya sizin aklınız basmıyor ya da şaşırmasını bilmiyorsunuz!
Bunda akıl almayacak ya da şaşıracak ne var?
Mısır’ın adayı, “Kitap yakarım” diyen ve Arapların desteklediği bir kültür bakanı.
Bu bile bizimkilerin Mısırlıya yol vermesine yetmez mi?
Dünyada ilk kez bir hükümet kendi yurttaşının adaylığına sırt çevirmiş oluyor.
Sanki bizimkilerin umurundaydı.
Ayrıca, AKP “ilklerin partisi” değil miydi? İşte bir ilk daha!
Sonuçta UNESCO’nun çoğunluğu, kitap yakacağını ilan eden Mısırlıya kesinlikle karşı çıkınca, AKP iktidarı da kendi yurttaşını aday göstermeyince, genel direktörlük Bulgaristan’a kalıyor.
Bütün bunlardan daha önemlisi nedir, biliyor musunuz?
Bu iktidarın, gerçekleri saklama alışkanlığının (daha yalın sözcüğü kullanamıyoruz) bu uluslararası olayda da kendini göstermesidir.
Dışişleri Bakanlığı dünyanın gözünün içine baka baka: “Zülfü Livaneli adaylık için başvurmadı ki” diyor. Oysa bu makama kişisel başvuru söz konusu değil, hükümetler aday gösteriyor.
Bu, cehalet midir, takiye midir, nedir?
Bunu hep yapıyorlar.
Söylemeye dilimiz varmıyor; dünyanın önünde biz utanıyoruz.

Bir kitap
Alın size kültürel alanda bir AKP kıvırtmacası daha! Ateşe verilerek 35 cana mal olan Sivas’taki Madımak Oteli’nin bir barış müzesi olup olmaması hâlâ tartışılıyor; iktidar bu kültürel açılıma bir türlü yanaşmıyor.
Bu ortamda okunacak bir kitap Öner Yağcı’dan geldi. Sivas’ı Unutmak adlı kitabında Öner Yağcı, tarihsel kimliğiyle Sivas’ı, 2 Temmuz 1993 katliamının öncesini ve sonrasını, yargı aşamasına varıncaya kadar anlatıyor. Katliamla ilgili kitaplar kaynakçasının eklenmesiyle bütüncül bir başvuru kaynağı. (Cumhuriyet Kitapları, Temmuz 2009)

Bir şiir
Dizelerimiz Fikir Yüce’nin Şiirimsi Çığlıklar’ından, (Kora Yayın, Ağustos 2009):
“uçsuz bucaksız çöller gibiyim/ yedi arşın gökler gibiyim/ sonsuz dipsiz denizler gibiyim/ yalnızlığıma gel. // çöllere kavuşmuş serap gibisin/ göklerde kaybolmuş yıldız gibisin/ denizlere gömülmüş mercan gibisin/ yalnızlığın olayım.”