Elbet durumdan vazife çıkacak

Başbakan Erdoğan doğru söyledi: Gerçekten Yargıtay durumdan görev (ya da vaziyetten vazife) çıkardı.
Önce, duruma bir bakalım.
Yürütme zaten bende. Yasama bende. Yargı da bende olmalı.
Herkes bana “râm olmalı”, yani boyun eğmeli.
Kanunmuş, Anayasa’ymış, laiklikmiş, demokrasiymiş, yok devenin başıymış, hepsi benden sorulur. Bana kimse hesap soramaz. Dam üstünde saksağanlığın âlemi yok!
Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı, Anayasa’dan (Allah Allah?) aldığı yetkiyle AKP hakkında dava mı açıyor? Asıl biz onun hakkından gelelim de dünyanın kaç bucak olduğunu görsün.
Cumhuriyet (Allah Allah?) Başsavcısı’na hakaretin, tehdidin bini bir para.
Evet, durum bu vaziyetteyken, üstüne üstlük sözde yargı reformu taslağı, ulusal onuru zedeler biçimde Türk yargısından önce AB komiserlerine sunulmuşken... Yargıtay Başkanlar Kurulu, Cumhuriyet Başsavcısı’na sahip çıkıyor, hukuk tanımazlara hukuk dersi veriyor.
Vay efendim, sen misin bana laf söyleyen? Başbakan Tayyip Erdoğan: ”Durumdan vazife çıkarıyorlar” diye esip üfürüyor.
Vaziyet böyleyken, şükretmelisiniz ki, yargı bu durumdan görev çıkarıyor.
Tayyip Bey’in amacı ise, gerilimi tırmandırmak, bu kez de yargıyı bahane ederek yine “mağduru” oynamak.
Ama artık iş, aş ve huzur bekleyen halkın bunlara karnı doydu.
Artık başı örtülü, namazında niyazında olan samimi dindarlar da inanç sömürüsüyle siyaset yapanların oyununu fark ediyor. Ülkedeki gerilimin, kavgaların, huzursuzluğun iktidarsız iktidardan kaynaklandığını görüyor.
Bundan böyle, mağduru oynamakla parsayı toplayamayacaksınız.

Bir kitap
Yılların gazetecisi Doğan Katırcıoğlu 7. kitabını da yayımladı: Okulname.
Kitapta, Katırcıoğlu’nun tatlı üslubuyla öğrencilik yaşamının renkli anılarını okurken günümüz meşhurlarının öğrencilik yıllarına gidiyorsunuz. Katırcıoğlu araştırmacı gazeteciliğini de göstermiş. Kitabında İstanbul Erkek Lisesi’yle ilgili ayrıntılı bilgiler ve özgün fotoğraflar da yer alıyor. (Cumhuriyet Kitapları, Şubat 2008)

Bir şiir
Şiir dünyasında ödüller birbirini izliyor. Son kez, 2 Temmuz 1993’te Sivas Madımak Oteli katliamında yakılan derinliklerin şairi Metin Altıok adına Kırmızı Yayınları’nca konulan Şiir Ödülü’nün ilkini Haydar Ergülen “Üzgün Kedilerin Gazeli” kitabıyla kazandı. Haftayı Ergülen’in kitabından bir alıntıyla kapatalım:
“bana bir sahil bağışla, sen ırmaksın/ kara gövdem derin suda aklansın/ bana bir mes’el söyle, sen uslanmazsın/ gam bahçesi gözyaşımda saklansın/ bana bir boşluk gönder, sen zarfsın/ her mektubun içime bir çöl bıraksın”

DİĞER YENİ YAZILAR