Ailenin dönüşü

Ailenin dönüşü

2004 yapımı “İnanılmaz Aile”nin devam filmi “İnanılmaz Aile 2”, sevilen animasyonun öncülü seviyesinde olmasa da eğlenceli bir seyirlik sunuyor

Animasyonun öncü ve yaratıcı stüdyolarından Pixar’ın haklı bir şekilde en sevilen filmlerinden biri 2004 yapımı ve bütün üyeleri süper kahramanlardan oluşan bir aileyi merkeze alan “İnanılmaz Aile / The Incredibles”dı. Uzun bir zamandan sonra devam filmi “İnanılmaz Aile 2 / Incredibles 2”yle karşımıza çıkan seri, ilkinin çizgisinden uzaklaşmayan ancak öncülüne erişemeyen bir yapım.

Bu filmde süper kahramanlardan oluşan Parr ailesi, süper kahramanların kanun dışı kabul edilmesiyle sıradan bir hayat yaşamaya alışmaya çalışıyor. Derken zengin bir iş adamı, ailenin annesi Helen Parr üzerinden onları yeniden resmiyete kavuşturacak bir planı uygulamaya koyuyor. Helen Parr, namı diğer “Elastigirl” suçlu peşinden koşarken çocuklara bakma işi hevessiz olsa da Mr. Incredible’a düşüyor.

İkinci filmin ilk filmin mizahına en yaklaştığı anlar da Mr. Incredible’ın mükemmel baba olma çabaları. Filmin büyük aksiyon sahneleri animasyon tekniği olarak dikkat çekse de sürekli bir heyecanı ayakta tuttuğunu söylemek güç. Sonuçta çoğu Pixar filmi gibi animasyon türünün gelişimini gözler önüne seren bir yapımla karşı karşıyayız. Ancak “İnanılmaz Aile 2”,

Pixar’ın senaryo olarak yaratıcılıklarıyla hayran bırakan filmlerinden biri değil.

Haftanın diğerleri

- Ramazan Özer’in yönettiği komedi “Facia Üçlü”, Youtube’daki skeçlerden sinemaya uyarlandı.

- Mehmet Demir Yılmaz’ın imzasını taşıyan “İki İyi Çocuk”, zihinsel engelli Ercan ve bir komiserin dostluğu üzerine.

Ailenin dönüşü

- Brian Henson’ın imzasını taşıyan komedi “Edepsiz Kuklalar / The Happytime Murders”, insanlar ve kuklaların birlikte yaşadığı fantastik bir dünyada geçiyor ve kukla cinayetlerini araştıran bir dedektifi merkeze alıyor.

- Hollywood’un yükselişteki komedyenlerinden Amy Schumer’in başrolünde yer aldığı “Acayip Güzelim / I Feel Pretty”, güvensizken kendisini dünyanın en güzel kadını olarak hissetmeye başlayan bir karaktere odaklanıyor.

Ailenin dönüşü

- J. Van Auken’ın yazıp yönettiği “Tanrıdan Gelen / Revelator”, bir aile cinayetini araştıran özel güçlere sahip bir adamı konu alıyor. Korku türündeki film, ABD yapımı.

- 2014 yapımı “Equalizer”ın devam filmi “Adalet 2 / The Equalizer 2” ana kadrosunu koruyor: Yönetmen Antoine Fuqua ve başrol oyuncusu Denzel Washington. Diğer önemli rollerde Pedro Pascal, Ashton Sanders ve Melissa Leo’yu izleyeceğimiz filmde eski deniz piyadesi ve ajan Robert McCall, arkadaşlarından birinin öldürülmesi üzerine intikam almaya çalışıyor. Film, ortalama eleştirilerle karşılandı.

Ailenin dönüşü

Yüzle değişenler

“Elles / Kadınlar” ve “Body / Beden” gibi filmlerle Avrupa sinemasının genç ustalarından birine dönüşen Polonyalı sinemacı Malgorzata Szumowska, yeni filmi “Mug / Yüz”le yarıştığı Berlin Film Festivali’nden Jüri Büyük Ödülü’yle dönmüştü. Film, mavi yakalı Jacek’in geçirdiği bir kazanın ardından yüz nakli olmasıyla başlıyor. Yüzünün kaybı Jacek’in yaşadığı küçük yerin insanları tarafından dışlanmaya başlamasına vesile oluyor. Jacek’in bakışını bir tarafı flu bırakılmış bir kadrajla veren yönetmen, mizahı ihmal etmeden şaşırtıcı dram anları yakalayabiliyor ve Polonya üzerinden muhafazakar bir toplumun iki yüzlülüğünü gösteriyor.