Allen, bildiğimiz gibi

Woody Allen’ın yeni filmi “Dönme Dolap / Wonder Wheel”, yönetmenin tiyatroya yaklaşan ve filmografisinde zirvelerde yer almayan bir yapım

Allen, bildiğimiz gibi

Sinemanın en üretken yönetmenlerinden Woody Allen cinsel taciz tartışmalarının ortasında gösterime giren yeni filmi “Dönme Dolap/Wonder Wheel”da izleyiciyi tiyatro göndermeli bir hikayenin ortasına bırakıyor.

Bir lunaparkta yaşayan Ginny ve kocası Humpty’nin hayatı bir mafya üyesiyle evlenerek uzun süre ortadan kaybolan Humpty’nin kızı Carolina’nın dönüşüyle altüst olur. Plajda can kurtaran olarak çalışan ancak tiyatro oyunu yazma hayalleri kuran filmin anlatıcısı Mickey ise Ginny’yle bir ilişki yaşarken Carolina’ya da ilgi duymaya başlar.

1950’ler atmosferini arkasına alan ancak Allen’ın sürekli işlediği ilişki çıkmazları, insan doğasının karmaşıklığının yanı sıra döneme dair söyleyecek sözü olmayan film, yönetmenin önemli yapıtları arasında değil. Allen hakkındaki iddiaların filmlerinin üzerine gölge düşürdüğü bir dönemde izleyici karşısına çıkan filmde, Ginny karakterinin iniş çıkışlarını, ortaya konan nevrotik tabloyu ve genç Carolina’ya biçilen masum rolünü de tarafsız düşünmek pek mümkün değil. Filmin en dikkat çekici yönü bir kez daha başarılı oyuncularından aldığı performanslar olarak düşünülebilir.

“Dönme Dolap / Wonder Wheel”

Yön.: Woody Allen Oyn.: Jim Belushi (Humpty), Juno Temple (Carolina), Justin Timberlake (Mickey), Kate Winslet (Ginny), Max Casella (Ryan), Jack Gore (Richie), David Krumholtz (Jake)
Sen.: Woody Allen Gör.: Vittorio Storaro

Allen, bildiğimiz gibi

Haftanın diğerleri

- Haftanın yerli filmlerinden biri Andaç Haznedaroğlu’nun imzasını taşıyan, başrollerini Buğra Gülsoy ile Özge Özpirinçci’nin paylaştığı “Acı Tatlı Ekşi”. Romantik filmde iki çocukluk arkadaşının üniversite yıllarında başlayan aşkı konu ediliyor. “Kar Beyaz”ın yönetmeni Selim Güneş’in ikinci kez yönetmen koltuğuna oturduğu “Düş Kırgınları”, Mehmet Eroğlu’nun romanından uyarlama. Film, Ege’de yaşayan bir adamın hayatına giren yeni bir kadınla ilişkisi üzerine. Hasan Karcı’nın yönettiği “Belalılar” ise Meksikalı bir haydudun hikayesine odaklanan ve western türünde bir film.

- 2016 yapımı komedi “Bad Moms”ın devam filmi “Eyvah Annem Dağıttı! 2 / A Bad Moms Christmas”, Scott Moore ve Jon Lucas’ın imzasını taşıyor. Film, ilk filmin Mila Kunis, Kristen Bell ve Kathryn Hahn tarafından canlandırılan üç ana karakterinin Noel için annelerini ziyaret etmeleriyle yaşananları konu alıyor.

- David Gordon Green’in filmi “Pes Etme / Stronger”, başrolünde Jake Gyllenhaal’un yer aldığı ve gerçek olaylardan yola çıkan bir dram.

- Carlos Saldanha’nın yönettiği Hollywood işi animasyon “Ferdinand”, hassas ve dövüşmek istemeyen bir boğayı konu alıyor.

Allen, bildiğimiz gibi

İddialı oyuncu kadrosu

Mehmet Ada Öztekin’in yönettiği ve başrolünde Mehmet Günsür’ün yer aldığı “Martıların Efendisi”, deniz kenarında yaşayan ve martılarla konuşan akıl sağlığı yerinde olmayan bir adama odaklanıyor. Bu adamın hayatı istemediği bir evlilikten kaçan bir kadınla tanışmasıyla değişir. Bu iki insan vakit geçirmeyi sürdürdükçe adamın kapandığı hayal dünyasının nedenlerine dair detaylar da belli olur.

Günsür’e başrolde Bige Önal, yan rollerde Nejat İşler ve Timuçin Esen’in aralarında olduğu isimlerin eşlik ettiği film, senaryo açısından özgün yönler içeriyor. İki ana karakter arasında ilgi çekici bir dinamik de yakalayan film, yönetmenlik tercihlerinin televizyon filmine yatkınlığı ve hikaye akışındaki aksaklıklarla içerdiği potansiyeli tam anlamıyla karşılayamıyor.