Bu gece, son gece

2009 tarihli komedi filmi “Felekten Bir Gece” serisi üçüncü filmle sonlanıyor. Bu kez filmin odağında Alan karakteri var

Dört yıl önce sessiz sedasız vizyona giren komedilerden “Felekten Bir Gece”,
yılın en büyük gişe sürprizlerinden birine dönüşmüştü ve eleştirmenlerin de sevdiği ana akım komedilerden biri haline geldi. Hatırlanmayan bir bekarlığa veda gecesinin ertesi sabahındaki dehşeti konu alan film, hem karakterleri hem esprileriyle küçük bir fenomen oldu. İlk filmin
olay örgüsünün tıpkısının aynısını Bangkok’a taşıyan “Felekten Bir
Gece 2”, yine gişe başarısı yakalasa da izleyiciyi istismar eden bir hali vardı. Serinin son filmi olan “Felekten Bir Gece 3” ise bambaşka bir olay akışını takip ediyor ama ne kadar başarılı olduğu tartışılır.

Bu gece, son gece

Bu filmde serinin mizah ağırlıklı yapısı da yok
Bu filmde ana karakterlerden biri haline gelen serinin çok sevilen yan karakterlerinden Çinli psikopat Chow hapisten kaçar. Diğer yandan Alan
ilaç kullanmamaktadır ve gitgide daha tuhaf davranmaya başlamıştır. Arkadaşları Doug, Stu ve Phil onu bir tedavi merkezine yatmaya ikna ederler. Ancak yolda mafya patronu Marshall onları kaçırır ve Chow’un altınlarını çaldığını, eğer Chow’u bulup ona teslim etmezlerse Doug’ı öldüreceğini söyler. Alan, Stu ve Phil’in Chow’u arayışları böylece başlar.
Alan’ın trajikomik halleri etrafında dönen film, ilk iki filmin formüllerini terk etmesine ediyor ama sadece formülü değil, serinin mizah ağırlıklı yapısını da taşımıyor. Daha çok bir macera filmi havasında geçen “Felekten Bir Gece 3”, Alan karakterini derinleştirme çabasında ve izleyiciden duygusal tepki beklediği anlar var. Ama izleyicisinin Alan’a üzülmesini sağlayamadığı için bir boşluk oluyor. “Felekten Bir Gece 3”, afişinde iddia edildiği gibi “epik” değil “zayıf” bir final. Ve bazı başarıların seriye dönüşmemesi gerektiğinin pek çok kanıtından biri...

“Felekten Bir Gece 3 / The Hangover Part III”
Yön.: Todd Phillips
Oyn.: Bradley Cooper (Phil),
Ed Helms (Stu), Zach Galifianakis (Alan), Justin Bartha (Doug),
Ken Jeong (Chow), John Goodman (Marshall)
Sen.: Todd Phillips, Craig Mazin
Gör.: Lawrence Sher
Müz.: Christophe Beck

Sihir mi, hırsızlık mı?

Sihirbazlar Çetesi

Aksiyon ve polisiyeyi bir araya getiren “Sihirbazlar Çetesi / Now You See Me”de, dört sihirbaz tarot kartlarından oluşan davetiyeler alır. Daniel Atlas (Jesse Eisenberg), Merritt McKinney (Woody Harrelson), Jack Wilder (Dave Franco) ve Henley Reeves (Isla Fisher) bu daveti kabul edip bir evde buluştuklarında dördünün birlikte yapacakları bir gösterinin planlarını bulurlar. 1 yıl hazırlandıkları Las Vegas’taki bu muhteşem gösteride, Paris’teki bir bankayı soyup izleyicilerin üstüne milyonlarca euro yağdırırlar. Paris’teki banka gerçekten soyulmuştur ve FBI ajanı Dylan Rhodes (Mark Ruffalo) ve Interpol’den Alma Dray (Melanie Laurent) sihirbazların peşlerine düşer.
İllüzyon ve mükemmel soygun etrafında dönen film, izleyiciye sürekli tahmin yaptırmak üzerinden ilerliyor. Şüpheleri sürekli karakterler arasında değiştiren filmin yönetmeni, Edward Norton’lu “The Incredible Hulk” ve “Clash of the Titans”dan hatırlanabilecek Louis Leterrier... “Sihirbazlar Çetesi”, sezonun eğlenceli ancak iz bırakmaktan uzak ana akım filmlerinden biri... Film, elindeki geniş oyuncu kadrosuna karakterden ziyade karikatür kişilikler emanet ediyor.

Yeni dairede dehşet

Daire 1303

Ataru Oikawa’nın yönettiği 2007 yapımı aynı adlı Japon filmi “Daire
1303 / Apartment 1303”ün yeniden çevrimi Michael Taverna’nın imzasını taşıyor. Başrollerini “O.C.” dizisinin yıldızı Mischa Barton’un yanı sıra Rebecca De Mornay, Julianne Michelle ve John Diehl’in paylaştığı film, 3D seçeneğiyle de vizyona giriyor. Annesi ve kız kardeşiyle birlikte yaşamayı bırakıp Detroit’de bir apartmanın 1303 numaralı dairesini tutar Janet. Dairenin bir önceki kiracısı kendisini öldürmüştür. Kısa bir süre sonra Janet tuhaf olaylarla karşılaşmaya başlar.

İyiler kötülere karşı

Doğal Kahramanlar

Çocuk animasyonu “Doğal Kahramanlar / Epic”in ana karakteri ergenlik çağındaki Mary Katherine... Kendisini başka bir boyuttaki bir ormanda bulan Mary, burada iyiler ve kötüler arasında bir savaş olduğunu görür. İyilerin yanında dünyayı kurtarma mücadelesine katılır. “Buz Çağı / Ice Age”te imzası bulunan Chris Wedge’nin yönettiği filmin Türkçe seslendirme kadrosunda aralarında Emre Törün ve Seda Özelsoy’un da olduğu isimler bulunuyor.

Bir Derviş Zaim filmi

Devir

İlk kez geçen yılki Adana Altın Koza Film Festivali’nde yarışmada izleyici karşısına çıkan “Devir”, Türkiye sinemasının önde gelen yönetmenlerinden Derviş Zaim’in insan doğa ilişkisine baktığı bir yapım. Filmin oyuncu kadrosu da Hasanpaşa halkından oluşuyor.

Roman Coppola imzalı

Erkek Aklı

Francıs Ford Coppola’nın, yönettiği video kliplerle ve Wes Anderson’la birlikte kaleme aldığı senaryolarla ünlü oğlu Roman Coppola, “Erkek Aklı / A Glimpse Inside The Mind Of Charles Swan III” ikinci uzun metrajlı filmine imza atıyor. Film 1970’lerde geçiyor. Başarılı bir grafik tasarımcı olan Charles (Charlie Sheen) sevgilisi Ivana (Katheryn Winnick) tarafından terk edilir. Artık ona karşı sevgi ile nefret arasında hisler beslemektedir.

Mektubu ulaştırmak
2010 yapımı “Nene Hatun” filminin yönetmeni Avni Kütükoğlu’nun imzasını taşıyan “Ateşteki Kağıtlar”ın oyuncu kadrosunda Yunus Günçe, Abdullah Şahin ve Suavi Eren bulunuyor. Filmde, Güneydoğu’da bir çatışmada ölen arkadaşı Hasan’ın bıraktığı mektubu sevdiği kadına ulaştırmaya çalışan Gazi’nin hikayesi anlatılıyor.

Ailenin huzuru kaçıyor
Korku gerilim türündeki “Karanlıktan Gelen / Dark Skies”, banliyölerde yaşayan Barrett ailesinin başlarına rahatsız edici olaylar gelmesini ve ailenin bundan kurtulma çabalarını konu alıyor. Başrollerinde Keri Russell, Josh Hamilton ve Dakota Goyo’nun yer aldığı filmin yönetmeni ise 2011 yapımı vampirli yapım “Kutsal Savaşçı / Karanlıktan Gelen”i yöneten Scott Stewart.