Evladın yasını tutmak

Başrollerini Nicole Kidman ve Aaron Eckhart’ın paylaştığı filmde, çocuklarını kaybeden bir çift anlatılıyor

Yeni filmi “Mutluluğun Peşinde”de yönetmen John Cameron Mitchell çok ciddi bir konuyu, evlat acısını, alışılmamış bir şekilde işleme derdinde.
Becca ve Howie, 4 yaşındaki oğullarını kaybetmiş bir çift. “Mutluluğun Peşinde” bu yas sürecini, onların birbirleriyle ve çevreleriyle olan ilişkilerini ve psikolojilerini göstermeye çalışıyor. Acının ön plana çıktığı bir film çekmek yerine detaylarla süreci işliyor. Hem Becca’nın hem de Howie’nin bu yas sürecinde kendilerine iyi gelecek şeyi bulmasını gösteriyor, karakterlerine karşı soğukkanlı duruşunu ve mesafesini kaybetmiyor.
Mitchell, Doğu Almanya’da geçen, transseksüel şarkıcı Hedwig’in hikayesini anlattığı harika müzikal “Hedwig ve Kızgın Çıkıntısı / Hedwig and The Angry Inch” ile ilk filminde birçok takipçi kazandı. Ardından en az bu proje kadar iddialı bir film daha geldi: “Shortbus”. Seksi sinemasal olarak yeni
bir şekillerde kullanmayı amaçlayan, seks sahneleri açıkça gösterildiği halde erotizmden veya pornografiden uzak duran “Shortbus”, Mitchell’ın zor işlerin yönetmeni olduğunu bir kez daha kanıtladı.
Film bütün bu iyi yönlerine rağmen Mitchell’ın kariyerinin aykırı gidişatına sekte vuracak kadar sıradan
bir dram. Çoğu Amerikan bağımsızının hayata bakışında yakaladıkları absürtlükleri, karakter çözümlemelerini ve mizah duygusunu ödünç almakla yetiniyor.


Evladın yasını tutmak

Mutluluğun Peşinde /Rabbit Hole”

Yön.: John Cameron Mitchell
Oyn.: Nicole Kidman (Becca), Aaron Eckhart (Howie), Dianne Wiest (Nat)
Sen.: David Lindsay-Abaire
Gör.: Frank G. DeMarco
Müz.: Anton Sanko


Gazeteci gözüyle JİTEM

Gazeteci Umur Hozatlı’nın yönettiği, Serdar Kavak, Vedat Perçin, Musa Yıldırım ile Öznur Kula’nın rol aldığı “Kayıp Özgürlük”, 1990’lı yılların ortalarında, JİTEM tarafından kaçırılan Deniz adlı bir gencin hikayesi üzerinden ilerliyor. Film ilk gösterimini geçtiğimiz yıl Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde yapmıştı.


Kimliğini kaybeden adam

Martin Harris (Liam Neeson) ve karısı Liz (January Jones), Martin’in sunum yapacağı bir biyoteknoloji konferansı için Berlin’e gelirler. Unuttuğu çantasını almak için havaalanına geri dönen Martin, yolda bir trafik kazası geçirir. Dört gün sonra komadan çıktığında karısı da dahil kimsenin onu tanımadığını fark eder. Martin artık kimliksizdir. Peşine suikastçıların de takılmasıyla işi iyice zorlaşan Harris’e tek yardımcı olmaya çalışan kişi,
kaza yapan taksinin şoförü Ally (Diane Kruger) olur.
2005’de “House of Max”i, 2009 ise “Orphan”ı yöneten Jaume Collet-Serra’nın imzasını taşıyan “Kimliksiz / Unknown”, Didier van Cauwelaert’in romanından uyarlandı. Başrollerinde Liam Neeson ve Diane Kruger gibi iki önemli ismin bulunduğu gerilim, yurtdışından ortalama eleştiriler topladı.

İki kurtun maceraları

Anthony Bell ile Ben Gluck’ın yönettiği “Alfa ve Omega: Eve Dönüş Macerası / Alpha and Omega”, doğal parkta yaşayan iki kurtun maceralarını konu alıyor. Biri sosyal olarak en yukarıda diğeri en aşağıda olan iki kurtun birlikte zaman geçirince birbirlerinden hoşlanmalarını konu alıyor ve çocuklara hitap ediyor. Filmin eleştirileri iyi değil.

Sürpriz yapan bilimkurgu


İstila / Monsters”, İngiliz yapımı bir bilimkurgu filmi. Malum, her yıl birkaç mütevazı film sürpriz biçimde dikkat çekip, yönetmeni yıldız yapıyor. “İstila” da 2010’un bu tür filmlerinden
bir tanesi. Bütçesi ise 500 bin doların altında. Filmi yazan, yöneten, özel efektleri yapan Gareth Edwards’a “parlak genç” sıfatı konduruldu bile.
Filmde, Meksika sınırına NASA’nın bir uzay aracı düşüyor ve burada dünya dışı yaşam formları görülmeye başladığı için bölge karantinaya alınıyor. Meksika’dan ABD’ye gitmeye çalışan ABD’li turist Samantha Wynden (Whitney Able) ile ona eşlik etmek zorunda kalan foto muhabiri Andrew Kaulder’ın (Scoot McNairy) yolu bu yasak bölgeden geçiyor.