Gerçek aşkı boş verin

“Malefiz”, “Uyuyan Güzel”in kötü karakteri Malefiz’in hikayesine yeni bir yorum getiriyor

Masallara yeni yorumlar getirmek, modernleştirmek son dönem Hollywood filmlerinin sık tercih ettiği
bir eğilim. Ancak “Pamuk Prenses ve Avcı” ve “Pamuk Prenses’in Maceraları” gibi denemelerde ulaşılamayan sürpriz seviyesine “Uyuyan Güzel”in kötüsü Malefiz’i merkeze alan “Malefiz / Maleficent” erişiyor.
Disney’in 1959 yapımı “Uyuyan Güzel” animasyonunun kötüsü Malefiz, kralın kundaktaki kızı Aurora’yı 16’ncı yaş gününde parmağına iğne batırıp ölüm gibi bir uykuya dalması için lanetleyen kişi. Malum bu lanetten uyanmanın tek yolu da prensesin gerçek aşkının öpücüğü. Malefiz’i Angelina Jolie’nin canlandırdığı filmde, mutlu peri Malefiz’in gözünü intikam bürümesinin hikayesini izliyoruz.

Eğlenceli bir yapım
Küçük Aurora ile ilişkisi de hiç kötüye yakışmayacak kadar şefkatli gelişen Malefiz’in motivasyonlarını anlatan filmin masalın finaline yaptığı dokunuş ise asıl sürpriz. Bunu ele vermeyelim ama gerçek aşk meselesine iyi bir çalım atıldığını söyleyelim.
Malefiz’i şatoya davet edilmediği için gözü dönüp bir bebeğin hayatını kaydıran psikopattan çıkarıp ona bir hikaye veren film, Hollywood’un “masalların bilinmeyen arka planları” filmlerinin şu ana kadarki en ilginç örneği. Senaryosunun yanı sıra 3D çalışmasıyla ve Jolie’nin yıldız personasıyla da avantaj elde eden film, eğlenceli bir ticari yapım.

“Malefiz / MalefIcent”
Yön.: Robert Stromberg
Oyn.: Angelina Jolie (Malefiz), Elle Fanning (Aurora), Sharlto Copley (Stefan), Lesley Manville (Flittle), Imelda Staunton (Knotgrass)
Sen.: Linda Woolverton
Gör.: Dean Semler
Müz.: James Newton Howard

Animasyondan korkuya...

l Kanada yapımı çocuk animasyonu “Balık ile Kraker’in Maceraları / Fish N Chips, Best Enemies Forever”, sihirli bir kemiğin peşine düşen
Kraker adlı bir kedi ile bir balığın maceralarını anlatıyor.
l Phil Alden Robinson’ın imzasını taşıyan “Asabi Adam / The Angriest Man in Brooklyn”in aralarında Robin Williams, Mila Kunis ve Melissa Leo’nun bulunduğu zengin bir oyuncu kadrosu var. Film, asabi bir adam olan Henry’nin doktorundan 1.5 saat ömrü kaldığını öğrenince ailesiyle arasını düzeltme çabalarıyla ilgili.
l Haftanın yerli filmlerinden biri Volkan Akbaş’ın yönettiği korku türündeki “Azem: Cin Karası”. Ömer Can’ın imzasını taşıyan ve Şerif Sezer, Nail Kırmızıgül, Melih Selçuk ile Medya İzgi’nin rol aldığı “Toprağa Uzanan Eller” ise Çukurova’da mevsimlik işçi olarak çalışan bir aileye odaklanıyor.
l “Beşir’le Vals” filmiyle tanınan İsrailli yönetmen Ari Folman’ın yeni animasyonu “Son Şans / The Congress”te iş bulmakta zorlanan bir Hollywood aktrisi son bir iş
teklifini kabul eder ama bu kararın beklenmedik bedelleri olacaktır. Film, Folman filmografisinde “Beşir’le Vals” kadar ses getirmese de yönetmenin ilgiyi hak eden çalışmalarından.

Biri polis, biri suçlu iki kardeş

Aktörlükten yönetmenliğe geçişi başarılı olan Fransız Guillaume Canet’nin New York’ta çektiği “Kan Bağları / Blood Ties”, “Les liens du sang”ın yeniden çevrimi. Başrollerini Clive Owen ve Billy Crudup’ın paylaştığı, etkileyici bir oyuncu kadrosu olan film, suçlu abi, polis erkek kardeş ilişkisi üzerinden ilerliyor.
1974’de geçen film, dönemin Amerikan sinemasına saygı duruşu niteliğinde. Film, dönem atmosferi ve iyi oyunculuklarına rağmen üzerindeki ataleti bir türlü atamıyor. Bu tempo problemi yüzünden ne aile ilişkilerinin hakkını veriyor
ne de suç filmi olarak işliyor.

Amerikan tarihinin tanığı

PRECIOUS: Based on the Novel ‘Push’ by Sapphire” ile tanınan yönetmen Lee Daniels, yeni filmi “Başkanların Hizmetkarı / The Butler”da gerçek bir hikayeden yola çıkıyor. Filmin ana karakteri Cecil Gaines, Beyaz Saray’da
34 yıl boyunca Amerikan başkanlarına hizmet eden Eugene Allen’a dayanıyor. Filmde Gaines’i Forest Whitaker canlandırıyor. Dünya çapında
160 milyon dolar gibi çok iyi bir hasılat elde eden filmin Oscar adaylıklarında da öne çıkma beklentisi vardı ama bu tahmin gerçekleşmedi.

DVD

HAFTANIN YENİLERİ

“TOUCH OF EVIL / BİTMEYEN BALAYI”
Orson Welles’in yönettiği, kara film klasikleri arasında yer alan 1956 yapımı film, blu-ray formatıyla yeniden piyasaya sürülüyor.
“SVENGALI”
Başrolünü “Hobbit” üçlemesindeki Bilbo Baggins rolüyle ünlenen Martin Freeman’ın üstlendiği ve Türkiye’de gösterime girmeyen İngiliz filmi “Svengali”, Londra’nın en iyi müzik menajeri olmak isteyen bir adamı konu alıyor.