İç acıtan bir veda

Müthiş yönetmen Anton Corbijn’in imzasını taşıyan John le Carre uyarlaması “İnsan Avı” sinemadaki eksikliği doldurulamayacak Philip Seymour Hoffman’ın son başrolü
olması nedeniyle de hüzünlü ama kaçırılmaması gereken bir film

Zamansız ölümünün eksikliğini daha fazla hissediyoruz. Philip Seymour Hoffman’ı “İnsan Avı / A Most Wanted Man”de izlerken aktörün yeteneğine; kusurlu, karanlık, melankolik karakterleri nerelere taşıyabildiğine bir kez daha şahit oluyoruz, ona yeteneğini sergilemesine çok uygun serinkanlı, olgun bir atmosfer sağlayan yönetmen Anton Corbijn’nin yönetimini de unutmamak lazım. Son başrolünde Hoffman, Almanya’nın Müslüman teröristlerle ilgili istihbarat toplayan küçük bir bölümünün başındaki Günther’i canlandırıyor.
Rus bir babanın Çeçen oğlu Issa Kapov, Hamburg’a gelince Günther’in ekibinin dikkatini çekiyor. Kapov, Willem Dafoe’nun canlandırdığı güçlü bir bankerle kendisine kalan yüklü bir mirası almak için bağlantı kuruyor. Bunun üzerine Günther bu paranın nereye gideceği sorusunun yanıtını bulmaya çalışıyor. Ancak Günther’in ekibinin çalışması hem Alman emniyeti hem de Amerikan istihbaratı tarafından takip ediliyor.

Bitmeyen gerilim mesafeli bir ilişki
Kapov’un sığındığı Türk ailenin annesi rolünde Derya Alabora’yı da gördüğümüz filmi, alışıldık İslamcı terörizm korkusu filmi sanıyorsanız, kaynak eserin John le Carre imzalı olduğunu hatırlatalım.
Bu, şu anlama geliyor: Çuvaldızı terörizme batarken iğnenin Batı medeniyetine batacağına emin olabilirsiniz. Nitekim film, Batı’nın politikalarının masumları hedef alırken, en tepelerdeki gerçek sorumlulara ulaşamayacağını söylüyor.
Bir le Carre uyarlaması, üç yıl öncenin fevkalade filmi “Köstebek” gibi olgun, aksiyona boğulmamış, insan zekasını küçümsemeyen, casus gerilimi türünün hakkını vereceği anlamına da geliyor ve “İnsan Avı” tam da böyle bir film. Nasıl “Köstebek”in yönetmeni Tomas Alfredson bir le Carre uyarlaması için uygun bir isimse video klipler, fotoğraf sanatçısı kimliği ve “Centilmen”, “Kontrol” filmlerini çeken Corbijn de böyle bir uyarlamaya çok uygun. Gerilimi ayakta tutuşu, karakterlerine derinleşecek alan açışı, kurduğu mesafeli ilişkiyle Carre’nin kötümser medeniyet tablosunu yansıtışı kusursuz. Filmi izlemek için neden çok ama Hoffman yeter de artar.

“İnsan Avı / A Most Wanted Man”
Yön.: Anton Corbijn
Oyn.: Philip Seymour Hoffman (Günther Bachmann), Grigoriy Dobrygin (Issa Karpov), Homayoun Ershadi (Abdullah), Mehdi Dehbi (Jamal), Nina Hoss (Irna Frey) Sen.: Andrew Bovell (John le Carre’nin romanından uyarlama)
Gör.: Benoit Delhomme
Müz.: Herbert Grönemeyer

Kaset korkusu
“Bad Teacher”ın yönetmeni Jake Kasdan’ın bir kez daha Cameron Diaz’ı yanına alarak çektiği yeni filmi “Seks Kaseti / Sex Tape”, evli bir çifte odaklanıyor. Jason Segel ve Diaz’ın canlandırdığı çift, kendileri için çektikleri seks kasetlerinin hediye ettikleri bütün iPad’lara yüklenmesiyle dehşete kapılıyorlar. Hedefleri yakın çevrelerinin kaseti izlemesini engellemek. Diaz her ne kadar benzer komedilere yakışsa da film iyi eleştiriler almadı.

Kuzey Avrupa sinemasının yıldız ismi
Eskıl Vogt’u Kuzey Avrupa sinemasının dikkat çeken iki filminin, “Reprise” ve “Oslo,
31. August”un senaristi olarak tanıyorduk. “Körlük / Blind”da senaryonun yanı sıra ilk kez yönetmenliği de üstlenen Vogt, yakın zamanda görme yetisini kaybetmiş Ingrid’i (Ellen Dorrit Petersen) ana karakter olarak seçiyor. Kocasının dışarı çıkması konusundaki ısrarına rağmen eve kapanan Ingrid, kafasında zamanla kendi korkularını yansıttığı senaryolar yazmaya başlıyor. Kuzey Avrupa sinemasında en ünlüsü “Reconstruction” olmak üzere sık karşımıza çıkan bu oyuncaklı yapıyı ustalıkla idare eden Vogt, sinemada zeka arayan sinemaseverleri memnun edecek, senaryosunu yazdığı filmleri sevenleri hayal kırıklığına uğratmayacak bir ilk filme imza atıyor. Şunu demek mümkün: Vogt planlı, kusursuz yönetimiyle Kuzey Avrupa sinemasının yönetmen olarak da en parlak isimlerinden biri olacak. n

Diğerleri
* 1980 sonlarının ünlü televizyon dizisi “Ninja Kaplumbağalar / Teenage Mutant Ninja Turtles”ın beşinci sinema uyarlaması, bir kez daha dört dev kaplumbağanın kahramanlıklarıyla ilgili. Michael Bay’in yapım şirketi tarafından Jonathan Liebesman’ın yönetmenliğinde yapılan “Ninja Kaplumbağalar”da dijital ortamda yaratılmış karakterlere, Megan Fox, Will Arnett, William Fichtner eşlik ediyor. Film, 3D seçeneğiyle gösterime giriyor.
* Şenel Aldı’nın yönettiği “Şipşak Anadolu” komedi türünde ve haftanın
tek yerli filmi.

HAFTANIN YENİSİ

“BÜYÜK BUDAPEŞTE OTELİ / THE GRAND BUDAPEST HOTEL”
Amerikan sinemasının en heyecan verici isimlerinden Wes Anderson’ın yıldızlar geçidi kadrolu, mükemmel set tasarımlı bu yeni filmini gösterimde kaçırdıysanız, şimdi bunu telafi etme zamanı.