İçi boş stil denemesi

Stil ve şık bir film çekme isteğinin felaketle sonuçlandığı örneklerden “Terminal”, iddialı oyuncu kadrosuna rağmen içi bomboş bir seyirlik.

Yönetmen Vaughn Stein, ilk uzun metrajlı filmi “Terminal”de kara film tarzı bir hikayeyi stilin öne çıktığı bir sinema diliyle anlatmanın peşinde. Oyuncu kadrosu da kağıt üzerinde heyecan verici. “I, Tonya”da bu yılın çok konuşulan ve Oscar adaylığı da getiren bir performansa imza atan Margot Robbie’ye müthiş yetenekli ancak sinemayı ihmal eden aktör Mike Myers, başarılı İngiliz aktör Simon Pegg ve Max Irons eşlik ediyor. Ancak bu kadro da Stein’ın içi boş stil şovunu kurtarmaya yetmiyor.

Film, isimsiz distopik bir şehirde geçiyor. Ölümcül bir hastalığa sahip öğretmen Bill, gizemli garson Annie, metroda çalışan bir temizlik görevlisi ve bazı suçlular kendilerini bir suç komplosunun ortasında buluyor. Bu tekinsiz dünyada kimse ilk bakışta göründüğü gibi değil.

İçi boş stil denemesi

Film, karışık bir kurguyla öyküyü yavaş yavaş açmaya çalışıyor. Ancak Stein’ın anlatım seçimleri sonucunda film, aşırı iddianın izleyiciyi dışarıda bırakan bir felakete nasıl dönüşebileceği üzerine bir ders niteliği kazanıyor.

İçi boş stil denemesi

Dracula tatilde

2012 yılında başlayan ve Dracula başı çekmek üzere korkulan canavarları sempatik ana karakterlere dönüştüren animasyon serisinin üçüncü filmi “Otel Transilvanya 3: Yaz Tatili / Hotel Transylvania 3: Summer Vacation” adını taşıyor. Genndy Tartakovsky’nin imzasını taşıyan animasyonda, Dracula ailesinin ısrarlarıyla otelini bırakıp bir gemide tatile çıkar. Burada tanıştığı ve ilk görüşte aşık olduğu kaptan Ericka’nın aile sırları ortaya saçılır. Film, serinin takipçilerine sevimli, tahmin edilebilir ama eğlenceli bir yapım sunuyor.

İçi boş stil denemesi

Haftanın diğerleri

- Haifaa al-Mansour’un yönettiği “Mary Shelley”, “Frankenstein”ın yazarının ona bu kitap için ilham veren ilişkisine odaklanan bir biyografi filmi. Filmde Shelley’i Elle Fanning canlandırıyor.

- Rawson Marshall Thurber’ın yönettiği aksiyon filmi “Gökdelen / Skyscraper”ın başrolünde türün popüler aktörlerinden Dwayne Johnson bulunuyor. Ona Neve Campbell ve Chin Han’ın eşlik ettiği film, ailesini teröristlerin kontrolünü ele geçirdiği bir gökdelenden kurtarmaya çalışan bir ajanın macerasına odaklanıyor.

- Ramazan Özer ve Fatih Gürler’in yönettiği “Kapalak Kızı”, bir köyde yaşayan bir kızın başına gelen korkunç olaylar üzerine. Haftanın diğer bir yerli filmi Utku Uçar’ın yönettiği, başrollerinde Ruhi Sarı ve Süheyl Uygur’un bulunduğu komedi türündeki “Bende Kal”.

- Ryuhei Kitamura’nın imzasını taşıyan “Dehşet Yolu / Downrange”, ABD yapımı bir gerilim filmi. Film, lastiği patlayan bir arabada bulunan insanların bir keskin nişancının hedefi olmasına odaklanıyor.

- Andrew Wiest’in yönettiği “Şeytan Kulesi / The Forlorned”, korku türünde ve lanetli bir deniz fenerinden yola çıkıyor.

Robert Guédiguian’ın geçen yıl Venedik Film Festivali’nde yarışan filmi “Deniz Kıyısındaki Ev / La Villa”, babalarının ölümü üzerine bir araya gelen bir aile üzerinden ilerleyen bir hayat sorgulaması.