Meksika kültürüne yolculuk

Pixar’ın yeni animasyonu “Coco”, hikayesini Meksika kültüründen alan hem eğlenceli hem duygusal olmayı başarabilen bir film

Animasyonun dev stüdyosu Pixar’ın yeni filmi “Coco”, köklerini Meksika kültüründen alan sıcak ve duygusal bir film olarak yılın en sevilen animasyonlarından biri olmayı hak ediyor.

Filmin ana karakteri Miguel, 12 yaşında bir çocuk. Aile geçmişi onun çok istemesine ve yeteneğine rağmen müzisyen olmasının önüne geçiyor. Ölüler gününde yanlışlıkla kendisini ölü şehrinde bulduğunda ailesinin hayatını kaybetmiş üyeleriyle de tanışır ve yaşayanların arasına dönmeye çabalar. Bu Miguel’in kimliğini ve önceliklerini sorgulayacağı bir süreç olacaktır.

Film, Pixar’ın her animasyonuna yansıyan teknik üstünlüğünün renkli bir dünyayla birleşimi. Meksika kültüründen beslenen senaryo, güçlü ve duygusal bağ kurulabilecek karakterler ve müzikleriyle zorlanmadan izleyicisinin sevgisini kazanıyor.

“Coco”
Yön.: Lee Unkrich, Adrian Molina
Ses.: Anthony Gonzalez (Miguel), Gael Garcia Bernal (Héctor), Benjamin Bratt (Ernesto de la Cruz), Alanna Ubach (Mamá Imelda), Renee Victor (Abuelita) Sen.: Adrian Molina, Matthew Aldrich
Gör.: Matt Aspbury, Danielle Feinberg Müz.: Michael Giacchino

Meksika kültürüne yolculuk

Venedik’in sürpriz filmiMeksika kültürüne yolculuk

Geçen yıl Venedik Film Festivali’nin ana yarışmasında yarışan ve senaryosuyla takdiri hak eden “Hakaret / L’insulte”, Ziad Doueiri’nin imzasını taşıyan Lübnan yapımı bir film. Hikaye Beyrut’ta geçiyor ve Lübnanlı bir Hristiyan ile bir Filistin göçmeninin küçük bir meseleden başlayan geriliminin toplumsal ayrışma nedeniyle geldiği ileri noktayı konu ediniyor. Film, iki insan üzerinden Lübnan tarihinin ve toplumunun portresini çıkarırken Venedik Film Festivali’nden Kamel El Basha’ya En İyi Erkek Oyuncu Ödülü getiren oyunculukları ve senaryosuyla izleyiciyi etkisi altına alıyor. İnsani bir bakışı hiç kaybetmeyen film, estetik ve yönetmenlik seçimleriyle heyecan yaratmasa da konusunu izleyicisine yansıtmadaki yetkinlikle ilgiyi hak ediyor.

Haftanın diğerleri

- Tony Gatlif’in yeni filmi “Djam / Aman Doktor”, İstanbul’dan Midilli’ye uzanan bir yolculuğu konu alıyor. Filmin başrollerinde Daphne Patakia ve Simon Abkarian yer alıyor.

Meksika kültürüne yolculuk

- Haftanın yerli komedilerinden biri yönetmenliğini Kamil Çetin, başrolünü Enes Batur’un üstlendiği “Enes Batur Hayal mi Gerçek mi?”. Diğeri ise define avcılığı yapan arkadaşların hikayesine odaklanan İlker Çavga’nın yönettiği “Umut Avcıları”. Serkan Acar’ın yönettiği, başrollerini Halil Sezai ve Belçim Bilgin’in paylaştığı “Rüzgar” ise uzun süreli bir ilişki yaşayan bir çiftin hayatına giren bir çocuk hakkında.

Meksika kültürüne yolculuk