Mumya yeniden diriliyor

1930’larda başlayan “Mumya” filmlerinin en yenisi, kadroya katılan Tom Cruise ve Russell Crowe’un varlığıyla yeni nesil izleyiciyle buluşuyor

İlk 1930’larda başlayan “Mumya” filmleri 1990 sonlarındaki seriyle de izleyicilerin aklında yer etmişti. Antik Mısır, firavunları ve lanetlerinden yola çıkan filmlerin en yenisinde seriye Tom Cruise ve Russell Crowe’un başını çektiği isimlerle taze kan vermek hedefleniyor. Sonuç 1990 sonu filmlerinden çok farklı olmasa da, serinin yeni nesil izleyiciden de kendisine takipçiler edinmesi söz konusu olabilir.

Mumya yeniden diriliyor

Kötücüllüğü ve ölüm tanrısıyla yaptığı anlaşmanın sonucunda canlıyken mumyalanan ve Mısır’dan çok uzağa gömülen Mısır Prensesi Ahmanet, bir şekilde dünyaya dönmenin bir yolunu aramaktadır. Günümüzde Tom Cruise’un canlandırdığı asker Nick ve Dr. Henry Jekyll’ın ekibi, kendilerini Ahmanet’in karşısında bulur ve onu durdurmaya çalışırlar.

Eski gizemler, lanetler ve macera ruhuyla ilerleyen fantastik film “Mumya / The Mummy”, bir kez daha aksiyon filmlerini izlenir kılan aktörlerden Tom Cruise’un karizmasına sırtını yaslıyor. “Indiana Jones” serisi ve “Mumya”nın benzerleri sıklıkla karşımıza çıktığı için filmde tanıdık gelmeyecek herhangi bir özgünlük bulunabildiğini söylemek mümkün değil.

Mumya yeniden diriliyor

Vampir istilasına devam

2010 yapımı kıyamet sonrası vampir filmi “Vampir Cehennemi / Stake Land”, bağımsız film ruhu ve atmosferiyle kendisine bir hayran kitlesi edinmişti. Devam filmi “Vampir Cehennemi: İstila / The Stakelander” ise ilk filmin kahramanları Martin ve Mister’ın maceralarına yeni bir halka ekliyor. Martin’in kızı ve eşi yeni bir vampir liderine kurban gidince, Martin vampir avcısı Mister’ı bulmak için yola çıkar. Martin ancak Mister’ın yardımıyla intikamını alabileceğini düşünmektedir. Film, öncülünün gerisinde kalsa da, onun kurduğu dünyayı ve B tipi filmleri sevenlere hitap ediyor.

Beklenen belgesel vizyonda

Ceyda Torun’un yönettiği ve ABD gişesinde büyük bir ilgi görerek bu ülkede en çok izlenen Türkiye yapımı filme dönüşen “Kedi”, şimdi de Türkiye’de gösterimde. Torun, sevilen belgeselinde İstanbul’daki sokak kedilerini takip ederek İstanbulluların hayatında oynadıkları benzersiz rolü gözler önüne seriyor. Yedi kedinin ve insanların onlarla kurduğu ilişkinin peşine düşen Torun’un belgeseli yurt dışında adından sıklıkla bahsettirdikten sonra Türkiyeli sinemaseverlerin karşısına çıkıyor.

Haftanın diğerleri

Christian Zübert’in yönettiği Almanya yapımı “Bir Nefes / Ein Atem”, birbirinden farklı iki kadın arasında kurulan bağa odaklanan bir dram.

Mumya yeniden diriliyorABD yapımı animasyon “Neşeli Dalgalar: Dalgamanya / Surf’s Up 2: WaveMania”, çocuklara hitap eden bir yapım. Çocukların izleyebileceği diğer animasyon ise Richard Rich’in yönettiği “Prenses ve Kurbağa: Ajanlar İş Başında / The Swan Princess: Royally Undercover”.

Burak Aksak’ın imzasını taşıyan “Salur Kazan: Zoraki Kahraman”, Dede Korkut hikayelerinden yola çıkan bir komedi. Erdoğan Koç’un yönettiği romantik yerli film “Çünkü Onu Çok Sevdim”in başrollerini Emre Kanat ve Aysu Alev Aygün paylaşıyor. Can Varol’un yönettiği “11” ise gerilim türünde bir film ve sanrılar yaşayan genç bir kadını merkeze alıyor.

Alexandre Aja’nın imzasını taşıyan “Dokuzuncu Hayat / The 9th Life of Louis Drax” gerilim türünde. Film, bir psikoloğun gerçek ve rüyanın sınırlarını karıştırmaya başlamasıyla ilgili. Jamie Dornan, Aiden Longworth ve Sarah Gadon başrollerde.