Naifliğin bedeli

Geçen yılki Cannes Film Festivali’nden En İyi Senaryo Ödülü’yle dönen Alice Rohrwacher imzalı “Mutlu Lazzaro / Lazzaro Felice”, iyiliğin dünyadaki yeri üzerine masalsı ve hüzünlü bir film.

İtalyan sinemasının yeni neslinin parlak yönetmenlerinden Alice Rohrwacher, “The Wonders” adlı filmiyle 2014 yılında Cannes Film Festivali’nden Jüri Büyük Ödülü’yle döndü. Jürinin bu haklı takdirinin ardından geçen yıl Cannes’da yarışan ve En İyi Senaryo Ödülü kazanan filmi “Mutlu Lazzaro / Lazzaro Felice”ye imza attı.

Tütün tarlalarında bir sömürü düzeni içerisinde açılan filmin ana karakteri iyi niyetli bir köylü olan Lazzaro. Bu iyi niyeti ve saf iyiliği nezaketle karşılanmıyor. Lazzaro’nun geçmişte başlayan yolculuğu günümüze kadar uzanıyor.

Film, zaman eksenini yerle bir ederken Rohrwacher, İtalyan ustalardan ilham alan bir masal ve büyü havasını günümüz sinemasına taşıyor. Film, karanlık gözüken bir şimdiden hüzünle geçmişe bakıp bu karanlığın köklerini sorguluyor. Bunu yaparken de iyiliğin dünyadaki yerini merkeze alıyor. Rohrwacher’in günümüzün huzursuzluklarına içgüdüsel ve serbest şekilde

denk düşen bir atmosfer yakalamadaki başarısı takdire şayan. Alice Rohrwacher “Mutlu Lazzaro”yla birlikte günümüz sinemasının en heyecan veren isimlerinden biri olduğu yargısını güçlendiriyor.

Naifliğin bedeli

“Mutlu Lazzaro / Lazzaro FelIce”

Yön.: Alice Rohrwacher

Oyn.: Adriano Tardiolo (Lazzaro), Alba Rohrwacher (Antonia), David Bennent (Ingegnere svizzero), Sergi López (Ultimo)

Sen.: Alice Rohrwacher

Gör.: Hélène Louvart

Naifliğin bedeli

Haftanın diğerleri

- Michael Şahin Derun’un yönettiği “Yalan Dolan”, başrollerini Şafak Sezer ve Çetin Altay’ın paylaştıkları bir komedi. Film, banka soygunu yapan altı kişinin hikayesini konu ediniyor. Haftanın yerli korkusu yönetmenliğini R. Engin Tutuş ve Erdal Tutuş’un üstlendiği “Musabbar”.

Şenol Sönmez’in imzasını taşıyan “Öldür Beni Sevgilim”, Murat Boz ve Seda Bakan’ın rol aldığı piyango vuran bir çiftin evliliklerinin nasıl etkileneceği konusu üzerinden ilerleyen romantik bir komedi.

- “Tabaluga” yönetmenliğini Sven Unterwaldt Jr.’ın üstlendiği Almanya yapımı bir animasyon. Ejderha ve arkadaşı prensesi merkeze alan film, çocuklara hitap ediyor.