Ressamın bitmeyen resmi

Başarılı oyunculuk kariyerinde fırsat buldukça yönetmen koltuğuna oturmayı ihmal etmeyen Stanley Tucci, “Kör Talih”ten 10 yıl sonra yönetmenliğe dönüyor. Yönettiği yeni film “Son Portre / Final Portrait”, İsviçreli ünlü ressam Alberto Giacometti’nin hayatından kısa bir kesit sunuyor. Bu kesit de ABD’li yazar James Lord’un kendisine portresini yapmayı teklif etmesiyle başlıyor.

Ressamın bitmeyen resmi

Kariyerinin zirvesindeki Giacometti, bir gün süreceğini söylediği portreyi bir türlü bitiremiyor. Lord, portre için haftalarca poz verirken Giacometti’yi yakından tanıma imkanını buluyor. İkili arasındaki diyalog güçlenirken Lord, ressamın hayatına da şahitlik ediyor ve onun tüm eksantrik yönlerini fark ediyor.

Az mekanda geçen filmin sırtını yasladığı alanların başında ünlü karakter oyuncusu Geoffrey Rush’ın Giacometti rolündeki performansı geliyor. Armie Hammer’ın canlandırdığı Lord’un gözlemci konumuna tezatla alabildiğine “yüksek bir tondan” canlandırdığı Giacometti, filmin belkemiğini oluşturuyor. Dönemin Paris’inin sanat alanındaki hareketliliğini de gözler önüne seren film, sanatçı ve yaratım sancıları konusuna en özgün halkayı katmıyor. Ancak iyi zaman geçirmeyi sağlayan, oyunculuklarından diyaloglarına işleyen, komedi yönü ağır basan bir film ve bu meziyetleriyle ilgiyi hak ediyor.

Eski usul korku

Ressamın bitmeyen resmi

James Wan’ın eski usul korku hayranlarına hediyesi “The Conjuring” serisinin dördüncü filmi, “Annabelle: Kötülüğün Doğuşu / Annabelle: Creation”, aynı zamanda “Annabelle”in devam filmi. İçinde kötücül bir ruh taşıyan bebek Annabelle’in “köken” hikayesini keşfettiğimiz “Annabelle: Kötülüğün Doğuşu”, küçük kızlarını kaybeden bir çiftin bu trajediden 12 yıl sonra evlerini altı kimsesiz kıza ve rahibeye açması üzerinden ilerliyor. Kızlar, evdeki tuhaf olayların farkına varmaya başlıyor. David F. Sandberg’in yönettiği ve oyuncu kadrosunda Stephanie Sigman, Talitha Bateman, Anthony LaPaglia ve Miranda Otto’nun yer aldığı film, klasik korku türü hayranlarına hitap ediyor ve serinin yükseklerdeki çıtasını düşürmüyor.

Haftanın diğerleri

Ressamın bitmeyen resmi

Patrick Hughes’un yönettiği “Belalı Tanık / The Hitman’s Bodyguard”, başrollerini Ryan Reynolds ve Samuel L. Jackson’ın paylaştığı bir aksiyon - komedi. Film, bir suikastçıyı mahkemeye götürmeye çalışan özel ajanın hikayesini konu alıyor ve ortalama eleştirilerle karşılandı.

Yönetmenliğini Nitesh Tiwari’nin üstlendiği “Dangal”, Hindistan yapımı bir spor filmi. Amatör bir güreşçinin kızlarını olimpiyatlara hazırlamasını konu alıyor. Film gişede başarılı olmasının yanı sıra eleştirmenlerin de övgülerini topladı.

Michael Popescu ve Ufuk Genç’in yönettiği aksiyon “B Planı”, Berlin’in yeraltı dünyasında geçiyor ve üç arkadaşın bu dünyadaki maceralarını anlatıyor.

Gerald Rascionato’nun yönettiği Avustralya yapımı “Açık Deniz 3: Kafes Dalışı / Cage Dive”, kafes dalışı sırasında işler yolunda gitmeyince canlarını köpekbalıklarından kurtarmaya çalışan gençleri konu alıyor.

Gökhan Aksu’nun yönettiği korku filmi “Semur”, kıskançlık büyüsü sonrasında ailede yaşanan kargaşayla ilgili.

Japonya yapımı animasyon “Doraemon: Buz Devri Macerası” çocuklara hitap ediyor.