Barselona’da sokak partisi

Barselona eylül ayının en renkli festivallerinden birini kutlamaya hazırlanıyor bu ayın sonuna doğru: La Mercè

La Mercè, Barselona’nın en büyük sokak partisi. Her yıl eylül ayının üçüncü haftası kutlanan bu festival, 20-24 Eylül tarihlerine denk geliyor. Festival, şehri 17. yüzyılda büyük bir veba salgınından kurtardığına inanılan ve şehrin koruyucu azizesi kabul edilen Mare de Deu de la Mercè’ye adanmış. Resmi olarak ilk defa 1902’de kutlanan La Mercè festivali ile Barselona her yıl yazın sıcak aylarının bitişini büyük bir cümbüşle uğurlayıp sonbaharın serin aylarına hoş geldin diyor.

Eğer Barselona’ya organize bir turla gitmeyecekseniz size ilk tavsiyem elbette ki yola çıkmadan önce mutlaka otel rezervasyonunuzu yapmanız olacak her zamanki gibi ama bu sefer önemli bir tavsiyem daha var. Festival sırasında sakın araç kiralayıp şehrin içinde dolaşmaya kalkmayın çünkü bütün caddeler ve sokaklar festival etkinlikleri nedeniyle trafiğe geçit vermeyecektir. Barselona’nın çok iyi bir metro hattı var ve bu günler süresince 24 saat açık.

Barselona’da sokak partisi


Bu yıl misafir şehir Beyrut

Bu festivalde her yıl yüzlerce etkinlik yer alıyor. Bunların arasında her yıl tekrarlanan ve festivalin temel etkinliklerinden kabul edilenler de var. Katalonya bölgesinin bu en önemli festivalinde İspanya ile hiç benzerlik taşımayan bu bölgeyi ve kültürünü de tanıma fırsatı elde edebileceğiniz gibi, her yıl bir şehir misafir olarak sanatçıları ve etkinlikleriyle festivalde yerini alıyor. 2009’da bu şehir İstanbul’du. 2019 yılının davetlisi ise beni çok heyecanlandırıyor ama bu festivale bu yıl katılamayacağım için de çok üzüyor.

Barselona’da sokak partisi


Bu yılın davetli şehri dünyada en sevdiğim ülke Lübnan’ın en sevdiğim şehri Beyrut. Beyrut festivale tiyatro, dans, sokak sanatları ve Beyrut sinemasıyla katılıyor. Barselona sokaklarında Lübnanlı sanatçılarla da karşılaşacaksınız yani. Tam bu noktada şunu da belirtmek isterim, Akdeniz’in en batı ve en doğu kıyılarında yer alan bu iki şehrin ortak çok yönü var. Özellikle yakın tarihlerinde yaşadıkları, çağdaş sanata bakış açıları ve bazı yönleriyle mutfak kültürü çok benzerlik taşıyor.

Bu arada mutlaka ama mutlaka her müzede de bir etkinlik ve bir sergi oluyor, bunları da kaçırmamanızı öneririm.

Barselona’da sokak partisi


Festival her yıl ilk gün saat 17.00’de şehirde çanların, kampanaların çalmasıyla başlıyor ve ardından Barselona belediye başkanının konuşmasıyla resmi olarak açılıyor. Tüm ana caddelerden geçecek olan muhteşem bir kortej, üzerlerinde rengârenk kostümler, yüzlerinde çok ilginç maskeler ve ellerinde meşalelerle yürüyüşe başladığında siz de artık kendinizi festivalin akışına bırakın, onlarla birlikte yürüyün, her sokakta, her caddede yapılan değişik etkinlikleri keşfedin. Ama dikkatli olun ateş oldukça yoğun kullanılan bir malzeme bu festivalde.

Festival sırasında önemli binaların dış cephelerinde muhteşem animasyon gösterileri yapılıyor ve insanların profesyonel bir disiplinle birbirlerinin omuzlarına çıkarak baş döndürücü bir yüksekliğe ulaşarak oluşturdukları insan kuleleri karşınıza çıkıyor. Kaçırmayın…