Hayallerinizi ertelemeyin

Dünya artık her anlamda çok küçüldü. Her türlü bilgiye bir tıkla ulaşılıyor. Önemli olan bilgilerin doğruluğunu teyit etmek.Eğer siz kendi başınıza bir şeyler yapmak istiyor ama cesaret edemiyorsanız organize turlarla gezmenizi önereceğim. Doğru planlanmış bir rota, iyi bir acente, kaliteli bir rehber en büyük avantajınızdır. Ama bunun şartı mutlaka Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) belgeli bir acente ve profesyonel turist rehberiyle gezmektir. Verdiğiniz paraya da değer. Benim o kadar param yok ama gezmek istiyorum diyenlere sırt çantanızı kapıp tek başınıza veya iyi bir seyahat arkadaşıyla gidebileceğiniz ucuz bütçeli ülkeleri önereceğim.

Tavsiyeleri okuyun!

Yola çıkmadan önce mutlaka pasaportunuzun en az 6 ay geçerli olduğunu kontrol edin, vize gerekiyorsa son dakikaya bırakmayın, seyahat için uygun mevsimi ve ulaşım şartlarını araştırın. Kör maceraya dalmak istemiyorsanız rotanızı çalışın, o ülkelere giden gezginlerin yazdıklarını okuyun, nerede ne kadar kalacağınızı, ulaşım konularını, neler görmek istediğinizi belirleyin. Özellikle gençler hayat gailesine dalmadan ucuz bütçeli gezilerle uzakları keşfetmeliler. Yıllar geçtikçe uzaklar gözünde büyüyebilir insanın.

Hayallerinizi ertelemeyin

Tayland’dan başlayın

Her zaman derim, hiç yurt dışına çıkmamış olanlar bile Tayland’la başlasınlar gezmeye. Rengarenk kültürü ve doğasıyla sizi büyüleyecek, dil bile bilmeniz gerekmeyen ender ülkelerden biri. Son yıllarda yıldızı parlayan destinasyonlardan biri olan Vietnam, oldukça ucuza gezilebilecek güzel bir ülke. Kamboçya da hayatınızda bir daha göremeyeceğiniz ucuzlukta konaklama imkanlarının olduğu bir ülke. Hatta normal fiyatının dörtte birine 5 yıldızlı villalar bile bulabilirsiniz. Yeme-içme konusunda da bir ucuzluk cenneti. Harika plajları, Angkor Wat Tapınağı ile de son yılların yükselen trendlerinden.

Kamboçya ve Vietnam kadar olmasa da gene de hâlâ çok ucuza gezebileceğiniz ülkelerden biri de Malezya. Asya’nın güneydoğusunda yer alan Laos, Budist tapınakları, Fransız kolonyal mimarisi ve dağları ile gezginlere müthiş imkanlar sunuyor. Konaklamanın ucuzluğu yine ön planda. Filipinler, Bali ve diğer pek çok güzel adasıyla Endonezya da size doğada zaman geçirmenin keyfini yaşatırken diğer Asya ülkeleri gibi ucuzluğuna şaşıracağınız yerlerden olacak.

Afrika’nın sıcak kalbi: Malawi

Hindistan zor bir ülke aslında ama ucuz imkanlar da yok değil. İnsana kültür şoku yaşatan ülkelerin başında gelen Hindistan’a gitmeden programınızı ve rotanızı iyi belirlemenizi öneririm. Hararetle önereceğim bir yer de Nepal. Hâlâ 2015 depreminin yaralarını sarmaya çalışan Nepal, dünyanın en gizemli ve ilginç ülkelerinden biri. Oldukça da ucuz. Son olarak Afrika’dan da tavsiye edeceğim bir ülke var: Malawi. ‘Afrika’nın sıcak kalbi’ Malawi, başka hiçbir yerde olmayan güzelliklere sahip. Doğasına da insanlarına da bayılacaksınız. Aklınıza gelen soruyu biliyorum: “Bu ülkeler güvenli mi?” Evet, güvenli. Olabilecek şeyler (hırsızlık gibi) her ülkede başınıza gelebilecek şeyler. Ben de turizm profesyoneli ve kadın olarak özellikle kadınların rahatlıkla gezebilecekleri ülkeleri seçmeye gayret gösterdim. Hayallerinizi ertelemeyin.