Sıcaktan bunalanlara yayla havası

Yayla çok Karadeniz’de... Ayder, Ovit, Pokut, Samistal, Palovit, Elevit, Yerçenik yaylaları uzun yürüyüşler yapabileceğiniz, fotoğraf tutkunları için muhteşem kareler çıkartacak doğa harikaları.

Tatil deyince aklınıza ne gelir bilemem ama eğer deniz, güneş, kum diyenlerdenseniz bu yıl deniz kıyılarında oluşan rutubet nedeniyle bunaltıcı hatta zaman zaman tahammül edilemeyecek derecede bir sıcak var bu yaz gene. Karasal iklimin hüküm sürdüğü coğrafyalarda sıcak pek zorlamaz insanı ama rutubetle birleşen sıcak öldürücü bile olabilir, dikkatli olmak gerek.

Mutlaka bir yerlere kaçmak gibi bir niyetiniz varsa benim her zamanki gibi öneri listemin başını Karadeniz yaylaları çekiyor. Organize turların çoğu şu sıralar Karadeniz turları. Tam da mevsimi. Kendi başınıza gezecekseniz kapın sırt çantanızı, karavan ile yola çıkacaksanız rotanızı deniz kıyılarından dağlara doğru çevirin derim.

Sıcaktan bunalanlara yayla havası

Benim favorim her zaman olduğu gibi Karadeniz’in bozulmamış ender yerlerinden biri olan Fırtına Vadisi. Çamlıhemşin’in yukarı kısmında yer alan, Kaçkarlar’dan gelen Fırtına ve Hala derelerinin oluşturduğu doğa harikası Fırtına Vadisi ve muhteşem Fırtına Konakları nefes almak için en güzel noktalardan biri.

Yayla çok Karadeniz’de. Ayder, Ovit, Pokut, Samistal, Palovit, Elevit, Yerçenik yaylaları uzun yürüyüşler yapabileceğiniz, fotoğraf tutkunları için muhteşem kareler çıkartacak doğa harikaları. Karadeniz’in en doğusu ise en ilginç kısmı aslında. Artvin’e kadar gidin, Maçahel ve civarını mutlaka görün. Kafkasör Yaylası, dağ gölleri, özellikle Karagöl mutlaka görülecekler listenizde olsun. Yörenin kendine has mimari örneklerinden oluşan evler ve pansiyonlarda konaklayabilirsiniz.

Güneydeyseniz Üçoluk ve Bezirgan Yaylası

Outdoor konusunda tecrübeliyseniz çadırınızla konaklayabileceğiniz pek çok kamp alanı mevcut. Karavancılar için de konaklama sorun olmayacaktır. Doğu Karadeniz size uzak gelirse çok fazla doğuya gitmeden Giresun’un Dereli ilçesinden ulaşabileceğiniz Kümbet Yaylası’nı da öneririm. Yol boyu size eşlik edecek olan derelerin, doğanın yeşilinin güzelliğine hayran kalacaksınız. Yayla denince elbette haklı olarak akla ilk gelen yer Karadeniz. Bence dünyanın en güzel ve özel yaylaları da Karadeniz’de ama ülkenin kuzeyindeki yaylalara bir alternatif de güneyde. Akdeniz yaylaları da hoştur. Sıcaklar bastırdı mı Akdeniz’in yerlisi de kendini yaylalara atar. Şu sıralar güneyde tatildeyseniz, sıcaklar bunaltıyorsa günübirlik de olsa kendinizi atabileceğiniz yaylalar var Akdeniz’de. Antalya’nın zirvelerinde Toros Dağları’ndaki Üçoluk Yaylası ve Kalkan yakınlarından çok kolay ulaşılabilen Bezirgan Yaylası’nı mutlaka görün. Gene Antalya’da Kemer’in Göynük beldesindeki Göynük Kanyonu tam bir cennet. Bu kanyon Likya Yolu üzerinde bulunuyor. Likya Yolu’nda yürüyüş yapma niyetiniz varsa bu kanyonun derinliklerine de gitmenizi tavsiye ederim. Mayonuzu mutlaka yanınıza alın.

Sıcaktan bunalanlara yayla havası

Güneydeki yaylalar yalnızca Antalya civarında değil. Adana Pozantı bölgesindeki Akçatekir Yaylası, Mersin’deki Sertavul Yaylası da tavsiye edeceklerimden.

İstanbul’daysanız ve civarda bir yerlerde olmak istiyor çok fazla da uzaklaşmak istemiyorsanız, siz gene de birkaç saat yol gitmeyi göze alıp Kırklareli’nin Demirköy ilçesinde bulunan dünyanın en büyük Longoz ormanlarına sahip İğneada’nın Milli Parkı’nda harika vakit geçirebilir, Karadeniz’de yüzmenin keyfini çıkarabilirsiniz. Eğer kamp yapmak amaçlı gitmeyecekseniz ve karavanınızla yollarda değilseniz hatırlatmalıyım ki yukarıda adı geçen tüm yaylalarda konaklama imkânı yok. Bu durumda yola çıkmadan önce mutlaka iyice araştırıp kalacağınız yeri belirleyip rezervasyonunuzu yapıp öyle gidin.